Anasayfa SİYASET ‘Kriz, rejim kökenli’

‘Kriz, rejim kökenli’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, AKP iktidarını son dönemde yaşanan ekonomik darboğazda halkı değil sermaye kesimini koruyan önlemler almakla eleştirdi. Erdoğdu, “Saray ve yandaşlarının çıkardığı bu krizin faturasının hiçbir günahı olamayan yoksullara, çalışanlara, emekçilere, çiftçilere, kadınlara, engellilere kesilmemesi için bütün gücümüzle mücadele edeceğiz” dedi.

Krizi aşmak için asıl AKP iktidarının kemer sıkması gerektiğini vurgulayan CHP’li vekil, partisinin önerilerini de sıraladı.

‘Dış güçler’ hikâyesi

Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Erdoğdu, Türkiye’nin tarihinde görülmemiş bir ekonomik krizin içine sürüklendiğini, TL’nin dolar karşısında yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 40 değer kaybettiğini hatırlattı.

Erdoğdu, şu ifadeleri kullandı; “Bir sorunu çözmek istiyorsak o sorunu doğru tanımlamanız gerekiyor. Hükümet bütün bu süreci dış güçlere bağlayarak 16 yıllık kötü ekonomi yönetimini unutturmaya çalışıyor. Her şeyi Donald Trump yapmış gibi gösteriyorlar. Bizim ekonomimiz güçsüz bırakıldı. Üretimimiz bitirildi, ithalata bağımlı hale getirildik. Dış borcumuz korkunç bir noktaya itildi. Bunlardan daha önemlisi bu ülkede demokrasi yok edildi. Tek adam rejimine geçtik. Ülkemiz artık ne ekonomi olarak ne siyasal olarak güven veriyor.”

Faturayı Saray’a kesti

Yaşanan süreçte, hükümetin sadece sermaye kesimini koruyan, şirketleri düşünen önlem paketleri açıkladığını öne süren CHP’li vekil, krizin ağırlıklı olarak çalışanları, yoksulları, emeklileri, kadınları ve engellileri vurduğunu söyledi.


“Bu kriz siyaset, rejim kökenli bir krizdir. Krizi kim çıkardıysa faturayı onlar ödeyecek” diyen Aykut Erdoğdu, “Türkiye ekonomisinin çıkışı, güçlü bir demokrasi ve güvenilebilir ekonomi yönetimidir” dedi.

‘Yoksulluk açlığa dönüşüyor’

Yaşanan ekonomik gelişmelerin ardından Türkiye’de intihar olaylarında artış yaşandığını da söyleyen Erdoğdu, “Hükümet krize karşı açıkladığı önlemlerde çalışan kesimi yok sayıyor. İşten çıkarmalar yaygınlaşıyor, yoksulluk açlığa dönüşüyor. Hükümet yandaş sermaye kadar emekçileri de desteklemeli ve bu kapsamda işsizlik fonu asla amacı dışında kullanılmamalı ve işsizlik maaşı artırılmalı, süresi uzatılmalı ve kullanım şartları kolaylaştırılmalı. Bu kriz döneminde yoksulların arkasında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Girdi fiyatlarındaki artışın çiftçileri olumsuz etkilediğini söyleyen Erdoğdu, “Çiftçilerimiz ekemeyecek, bizler de kentlerde aç kalacağız. Önünü göremeyen hükümetin çiftçileri koruması gerekir” değerlendirmesinde bulundu. CHP’li Vekil ayrıca asgari ücretlilerin yanı sıra özel sektör ve kamu çalışanlarının aylıklarının da her ay enflasyon oranında artırılması gerektiğini savundu.

‘Yurttaş değil iktidar kemer sıkmalı’

Aykut Erdoğdu, şöyle konuştu; “Yolsuzluklarla mücadele etmeniz gerekiyor. Bunun birinci yolu yolsuzluklara yol veren Kamu İhale Kanunu’nu değiştirmektir. Sayıştay şu an filen denetim yapamıyor. Sayıştay’ın denetim yapamadığı bir yerde kamu bütçesinde tasarruf sağlayamazsınız. Sayıştay yasası değiştirilmeli. Bütçe disiplinini derhal sağlamalıyız. Varlık fonu gibi bütçe disiplinini bozan bütçenin içerisindeki gelir ve gideri saklayan uygulamalardan vazgeçilmeli. Bütçede şeffaflık sağlanmalı. Bu sayede kamu kemer sıkmalı, Saray kemer sıkmalı. Saray’daki araç, uçak saltanatından vazgeçilmeli. Onun için vatandaşın kemeri gevşetilmeli. Saray ve çevresi ise kemer sıkmalı.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,110AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

138 yıllık tarihi hastane resmen kapandı: Hastalar apar topar taburcu edildi

Ankara’nın kent merkezinde yer alan ve ulaşım kolaylığı nedeniyle sıkça tercih edilen...

LGS’ye sayılı günler kala uzmanlar uyarıyor: Kaygıdan uzak durun acelecilik yapmayın

MERAL DANYILDIZYaklaşık bir milyon öğrencinin katılacağı Liselere...

CHP’den avukatlara 23 Haziran eğitimi

CHP İstanbul İl Başkanlığı Hukuk Komisyonu ve Parti Okulu, 23 Haziran’da yapılacak...

Meclis kürsüsünde yalanları abaküsle saydı

Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifi görüşülürken İYİ Parti Isparta Milletvekili...

AKP’li başkanlar gitti israfın faturası kaldı

Politika ServisiAKP’den devralınan belediyelerin israf ve borçları...

Aynı YSK’yle, aynı koşullarda…

YSK, İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı ve neyin çalındığı görüldü....

CHP ‘gerekçeli kararı’ masaya yatırıyor: Haksızlıklar anlatılacak

31 Mart yerel seçimlerinde 11'i büyükşehir, 10'u il olmak üzere 263 belediye...

AKP ile MHP atamalarda da ‘ittifak’ yapıyor: Bahçeli’nin müdürünün eşi ‘daire başkanı’ oldu

Kamuda liyakati bitirme noktasına gelen AKP, tartışmalı atamalarına her gün bir yenisini...

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Sonraki haber