‘Kriz, rejim kökenli’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, AKP iktidarını son dönemde yaşanan ekonomik darboğazda halkı değil sermaye kesimini koruyan önlemler almakla eleştirdi. Erdoğdu, “Saray ve yandaşlarının çıkardığı bu krizin faturasının hiçbir günahı olamayan yoksullara, çalışanlara, emekçilere, çiftçilere, kadınlara, engellilere kesilmemesi için bütün gücümüzle mücadele edeceğiz” dedi.

Krizi aşmak için asıl AKP iktidarının kemer sıkması gerektiğini vurgulayan CHP’li vekil, partisinin önerilerini de sıraladı.

‘Dış güçler’ hikâyesi

Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Erdoğdu, Türkiye’nin tarihinde görülmemiş bir ekonomik krizin içine sürüklendiğini, TL’nin dolar karşısında yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 40 değer kaybettiğini hatırlattı.

Erdoğdu, şu ifadeleri kullandı; “Bir sorunu çözmek istiyorsak o sorunu doğru tanımlamanız gerekiyor. Hükümet bütün bu süreci dış güçlere bağlayarak 16 yıllık kötü ekonomi yönetimini unutturmaya çalışıyor. Her şeyi Donald Trump yapmış gibi gösteriyorlar. Bizim ekonomimiz güçsüz bırakıldı. Üretimimiz bitirildi, ithalata bağımlı hale getirildik. Dış borcumuz korkunç bir noktaya itildi. Bunlardan daha önemlisi bu ülkede demokrasi yok edildi. Tek adam rejimine geçtik. Ülkemiz artık ne ekonomi olarak ne siyasal olarak güven veriyor.”

Faturayı Saray’a kesti

Yaşanan süreçte, hükümetin sadece sermaye kesimini koruyan, şirketleri düşünen önlem paketleri açıkladığını öne süren CHP’li vekil, krizin ağırlıklı olarak çalışanları, yoksulları, emeklileri, kadınları ve engellileri vurduğunu söyledi.


“Bu kriz siyaset, rejim kökenli bir krizdir. Krizi kim çıkardıysa faturayı onlar ödeyecek” diyen Aykut Erdoğdu, “Türkiye ekonomisinin çıkışı, güçlü bir demokrasi ve güvenilebilir ekonomi yönetimidir” dedi.

‘Yoksulluk açlığa dönüşüyor’

Yaşanan ekonomik gelişmelerin ardından Türkiye’de intihar olaylarında artış yaşandığını da söyleyen Erdoğdu, “Hükümet krize karşı açıkladığı önlemlerde çalışan kesimi yok sayıyor. İşten çıkarmalar yaygınlaşıyor, yoksulluk açlığa dönüşüyor. Hükümet yandaş sermaye kadar emekçileri de desteklemeli ve bu kapsamda işsizlik fonu asla amacı dışında kullanılmamalı ve işsizlik maaşı artırılmalı, süresi uzatılmalı ve kullanım şartları kolaylaştırılmalı. Bu kriz döneminde yoksulların arkasında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Girdi fiyatlarındaki artışın çiftçileri olumsuz etkilediğini söyleyen Erdoğdu, “Çiftçilerimiz ekemeyecek, bizler de kentlerde aç kalacağız. Önünü göremeyen hükümetin çiftçileri koruması gerekir” değerlendirmesinde bulundu. CHP’li Vekil ayrıca asgari ücretlilerin yanı sıra özel sektör ve kamu çalışanlarının aylıklarının da her ay enflasyon oranında artırılması gerektiğini savundu.

‘Yurttaş değil iktidar kemer sıkmalı’

Aykut Erdoğdu, şöyle konuştu; “Yolsuzluklarla mücadele etmeniz gerekiyor. Bunun birinci yolu yolsuzluklara yol veren Kamu İhale Kanunu’nu değiştirmektir. Sayıştay şu an filen denetim yapamıyor. Sayıştay’ın denetim yapamadığı bir yerde kamu bütçesinde tasarruf sağlayamazsınız. Sayıştay yasası değiştirilmeli. Bütçe disiplinini derhal sağlamalıyız. Varlık fonu gibi bütçe disiplinini bozan bütçenin içerisindeki gelir ve gideri saklayan uygulamalardan vazgeçilmeli. Bütçede şeffaflık sağlanmalı. Bu sayede kamu kemer sıkmalı, Saray kemer sıkmalı. Saray’daki araç, uçak saltanatından vazgeçilmeli. Onun için vatandaşın kemeri gevşetilmeli. Saray ve çevresi ise kemer sıkmalı.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,098BeğenilerBeğen
54,898TakipçiTakip Et
1,081,487TakipçiTakip Et
7,457AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL