Küba hekimlerini Brezilya’dan çekiyor
16.11.2018 08:04 DÜNYA
Küba, “tehdit edici ve aşağılayıcı” açıklamalar yapan Brezilya’nın sağcı devlet başkanı Bolsonaro’ya tepki olarak bu ülkedeki on bir bin hekimini geri çağırıyor. Brezilya sağlık işbirliği sayesinde 5 yılda on üç buçuk milyon kişi tedavi edildi

Küba Cumhuriyeti Halk Sağlığı Bakanlığı, Brezilya’da devlet başkanı seçilen sağcı Bolsonaro’nun “tehdit edici ve aşağılayıcı” açıklamalarından sonra, ‘Hekim Programı’ndan çıkacakları ve ülkedeki 11 bin Kübalı hekimin geri çağıracağını açıkladı. “Brezilya Sağlık Bakanlığı, Pan-Amerikan Sağlık Örgütü ve Küba Halk Sağlığı Bakanlığı arasındaki İşbirliğinin Bolsonaro’nun tavrı nedeniyle sürdürülemez olduğunu belirten Bakanlık, “Küba hekimlerinin Brezilya’daki varlığını sürdürmesi imkansızdır” dedi.

Hekimleri hedef almıştı
Tropik Trump diye adlandırılan sağcı Jair Bolsonaro, Ekim’deki seçimleri kazandıktan sonra yaptığı açıklamada, ülkedeki Kübalı hekimlerin eğitimlerini sorgulamış, işbirliği programında değişikliğe gideceğini duyurmuştu. Küba’nın ‘Doktor Programı’ndan çıkılacağı açıklamasının ardından ise, kararın tek taraflı olduğunu, Brezilya’da kalmak isteyenlere sığınma hakkı tanıyacaklarını söyledi.

5 yılda 13,5 milyon Kişi tedavi edildi
Bakanlık, 5 yıldır devam eden program kapsamında ülkenin yoksul ve uzak bölgelerinde çalışacak Brezilyalı ve yabancı doktorların çalışması planlandığını, doktorların yaklaşık 3.600 belediyede 113.359.000 hastaya yardım ettiğini duyurdu. Pan Amerikan Sağlık Örgütü’nün öncülüğünde Brezilya Sağlık Bakanlığı ile Küba Halk Sağlığı Bakanlığı arasında 2013’te başlatılan program kapsamında, Brezilya’daki doktor eksikliği için diğer ülkelerden 15 bin doktor yerleştirilmesi kararlaştırılmıştı.

***

Dünyanın her yerinde sağlık hizmeti işbirliği

Halihazırda 67 ülkede çalışan Kübalı hekimler, bugüne kadar 164 ülkede faaliyet gösterdi. Bu süre zarfında, 600.000 sağlık çalışanı dünyadaki sağlık sisteminin geliştirilmesi adına işbirliği yapılan ülkelerde görev yaptı. Afrika’da Ebola virüsüne karşı, Latin Amerika, Karayipler ve Haiti’de koleraya, Pakistan’da afetler ve büyük salgınlarla verilen mücadelede yer aldılar. Endonezya, Meksika, Ekvador, Peru, Şili ve Venezüella ile de ortak sağlık programı ve gönüllü sağlık hizmeti geliştirmeye devam ediyorlar. Öte yandan, bugüne kadar 138 ülkeden 35 613 sağlık çalışanı, enternasyonalist dayanışmanın bir gereği olarak hiçbir ücret ödemeden Küba’da eğitildi.