"Küçük yaşta evlilikleri haberleştirmek neden suç?"
31.05.2017 18:15 GÜNCEL
HDP’li Beştaş, “çocukların altı yaşından itibaren evlenebileceğine” ilişkin fetvayı “Dinciler sapıklaşıyor” başlığı ile haberleştiren Barış Tekelioğlu’na “hakaret’ suçlamasıyla iddianame düzenlenmesini Meclis’e taşıdı. Beştaş, "Küçük yaşta evliliklere ilişkin görüş bildirimi cezai kovuşturmaya neden olmazken, bunun haberleştirilmesi neden suç kapsamında değerlendirilmiştir” diye sordu

BİRGÜN/ANKARA

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Milli Gazete yazarı ve Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız’ın “çocukların altı yaşından itibaren evlenebileceğine” ilişkin fetvasını “Dinciler sapıklaşıyor: Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız: 6 yaşındaki çocuk evlenebilir” başlığı ile haberleştiren Oda Tv’nin haber müdürü Barış Terkoğlu’na ‘hakaret’ suçlamasıyla iddianame düzenlenmesini meclis gündemine taşıdı.

Beştaş, hazırladığı soru önergesinde Milli Gazete yazarı Nurettin Yıldız’ın “çocukların altı yaşından itibaren evlenebileceğine” ilişkin sözleri hakkında Kocaeli Barosu tarafından yapılan suç duyurusunda “düşünce ve kanaat özgürlüğü, düşünceyi açıklama, yayma kapsamında kaldığı” gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilirken Gazeteci Barış Terkoğlu hakkında “hakaret” suçlaması ile iddianame düzenlendiğini bildirdi.

Yıldız fetvasında, “Evlilikle ilgili şeriatımız İslam’ın yaş haddi yoktur. Bu ne demek? Buluğ çağından önce de bir çocuk evlenebilir. Çocuklar arası nikah da yapılabilir. Büyük küçük nikahı da yapılabilir. Mesela 7 yaşında bir kız çocuğu 25 yaşında bir erkek ve ya 7 yaşında erkek 25 yaşında bir kız evlenebiler mi, nikahlanabilirler mi? Nikah evlilikten daha hassas bir ifade. Evet nikahlanmalarında sakınca yoktur. Bütün mezheplere göre, Kuran’a iman eden bütün Müslümanlara göre, (Kuran’a iman eden kelimesini açacağız biraz sonra) evlilik için bir yaş söz konusu değildir. 10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında, 78 yaşında, yaşıyorsa 135 yaşında bir insan, evlenmeye adaydır. Ne küçük yaşta olduğu için, ne büyük yaşta olduğu için,nikaha engel bir durum yoktur.” ifadelerini kullanmıştı.

Önergesinde küçük yaşta evliliklere ilişkin görüş bildirimi cezai kovuşturmaya neden olmazken, konuyu haberleştirilmesinin neden suç kapsamında değerlendirildiğini açıklanmasını isteyen Beştaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya şu soruları yöneltti:

Nurettin Yıldız'ın sözlerine 'sapıklık' demek suç Nurettin Yıldız'ın sözlerine 'sapıklık' demek suç

6 yaşında bir çocuğun evlenebileceği görüşüne katılıyor musunuz?

“Çocukların 6 yaşından itibaren evlenebileceğine ilişkin kamuoyuna yapılan açıklamaları tehlikeli bulmuyor musunuz?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak 6 yaşında bir çocuğun evlenebileceği görüşüne katılıyor musunuz?

Küçük yaşta çocukların zorla evlendirilmesine karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak etkin mücadele yöntemleri uyguluyor musunuz?

Bakanlık olarak çocukların küçük yaşta evlendirilmesini olumlayan görüş bildirimlerine ilişkin açıklama yapmama sebebiniz nedir?

Milli Gazete yazarının sözleri üzerinde küçük yaştaki çocukların evlendirilme riskine binaen koruma altına alınmasını sağlayacak mısınız?”