Anasayfa YAZARLAR Küçüldük, yoksullaştık!

Küçüldük, yoksullaştık!

Bu hafta TÜİK Türkiye ekonomisinin büyüme verilerini açıkladı. Adına “büyüme” denilmesine bakmayın. Ekonomi aslında küçüldü. Net. Üstelik takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre son iki çeyrektir ekonomi küçülüyor. Yani büyümeyi bir kenara bırakalım, mevcudu bile koruyamamışız. 2017’de 851 milyar dolar olan milli gelir 2018 yılında 784 milyar dolara gerilemiş. Ekonomi küçüldüğü için yoksullaştık da. Kişi başına düşen milli gelir de 9.632 dolara geriledi.

İki dönem arka arkaya küçülme ders kitaplarında “resesyon” olarak tanımlanıyor. Evet, Türkiye resesyona girdi ve en az iki dönem daha burada kalacak.

Üstelik yüksek enflasyon ile birlikte resesyonda. Bu durum “slumpflasyon” mu, “stagflasyon” mu tartışıldı bu hafta. Bu iki tanımlama da bir anormalliğe işaret etmektedir. Normalde görmeye alışık olunmayan durum. Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu bu durum ender görüldüğü için “vaka çalışması(case study)” olmaya aday.

Veriler sürpriz mi? Değil. Son zamanlarda açıklanan tüm makro göstergeler bu sonuca işaret ediyordu. Örneğin, sanayi üretim endeksi uzun süreden beri düşüyordu. Aralık ayında da %10 kadar düşmüştü. Tüketim harcamaları azalmış, yatırım harcamaları ekside. Bunların sonucunda küçülmek kaçınılmazdı. Küçülmenin “sınırlı” olmasını sağlayan iki faktör var. Kamu harcamaları ve ihracat. Hükümetin para harcayarak ekonomiyi canlandırmak istediğini biliyoruz. Bütçe verileri de bunu gösteriyor. Devletin yıllık nihai harcamaları%3,6 artmış. İhracat da artmış. Belki en önemli olumlu gösterge bu.

Rakamlar açıklandıktan sonra Bakan Albayrak yaptığı açıklamada “en kötüsü geride kaldı” dedi. Kaldı mı gerçekten? Hayır, kalmadı. İçinde bulunduğumuz kötü durum devam edecek. Neden mi? Çünkü dün açıklanan sanayi üretim endeksi verileri küçülmenin devam ettiğini gösteriyor. Sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,3 oranında küçülmüş. Diğer bir ifade ile geçen yılın Ocak ayında ürettiğimizden %7,3 daha az üretebilmişiz. Sanayi üretim verisinin detaylarına baktığımız zaman en fazla küçülmenin ara mallarında (-%10,9) olduğu görülüyor. Ara malı, üretimde kullanılan girdilerdir. Bunun azalması gelecek dönemlerde yapılacak üretimin de azalacağının beklendiğini gösterir. Üstelik üretimde kullanılan sermaye mallarına baktığımızda da çok hızlı bir küçülmenin olduğu görülüyor, -%8,1. Hem üretim yapacak araçlar hem de üretime girdi olacak mallar azalıyor. Demek ki Türkiye ekonomik olarak küçülmeye devam ediyor.

Ekonominin büyümesi için artan miktarda üretmeniz lazım. Üretmeden büyüyemezsiniz. Peki, neden üretim yapılır? Bunları birilerine satabileceğinizi düşündüğünüz için. Son iki çeyrektir talep oluşturmayanlar şimdi neden almaya başlasınlar? Vatandaşta para yok, üstelik borcu da çok. Geliri artmayanlar ve borcu çok olanlar nasıl harcama yapacak? Daha fazla borçlanarak mı? Bana makul gelmiyor.

Diyebilirler ki “ihracatı artıracağız”. Evet, geçen yıl ihracat olumlu katkı yaptı ancak bu yıl aynı oranda artırmak pek kolay olmayacak. Çünkü bizim mal sattığımız ülkeler de kendi sorunlarıyla boğuşuyor. Geçen hafta OECD, başta Avrupa bölgesi olmak üzere, büyüme beklentilerini aşağı doğru revize etti, yani küçülttü. Avrupa Merkez Bankası da benzer risklere vurgu yaparak parasal genişlemeye devam edeceğini açıkladı. Avrupa’da, özellikle Almanya’da, büyümenin yavaşlayacağı beklentisi bizim için önemli bir risk kaynağı. Çünkü ihracatımızın neredeyse yarıya yakını bu bölgeye. Dünya ekonomisi de yavaşlıyor. Onlar yavaşlarken bizden nasıl daha fazla mal alacaklar?

Türkiye ekonomisi maalesef küçülmeye devam edecek, biraz daha yoksullaşacağız.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,948AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bir Bakışta BirGün

İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacağını açıkladı

CHP’li Çakırözer, Eren Erdem’i ziyaret etti: Bu adaletsizlik bir an önce son bulmalı

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, CHP eski milletvekili ve PM üyesi...

Kaş Caz Festivali’nin programı belli oldu

Yelkenini Akdeniz rüzgarı ile dolduran, rotasını güzel müziğe çevirmiş, enerjisini doğadan alan...

İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacağını açıkladı

23 Haziran'da yinelenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu,...

Yarının Kadın Yıldızları 47. İstanbul Müzik Festivali’nde

İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) işbirliğiyle hayata geçirilen...

Banka emeklileri ikramiyelerini istiyor

BirGün / AdanaAdana Atatürk Parkı'nda biraraya gelen...

Konak Belediyesi madde bağımlılığı tedavi merkezi açacak

Aycan KaradağTürkan Saylan Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen...

İYİ Partili belediye meclis üyesine saldırı

Bursa Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Temirtaş saldırıya uğradı....

Avukatları açıkladı: Hakan Atilla tahliye oluyor

Rıza Sarraf davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank...

Rusya Parlamentosu INF’den çekilme kararını onayladı

Rusya Parlamentosu Genel Kurulunda, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmeyi öngören yasa tasarısı oy birliğiyle...

Sonraki haber