Kulaçlar hemofili için

Hemofili hastalarının iyi bir tedaviyle hayat kalitelerinin iyileştirilebileceği ve başta yüzme olmak üzere pek çok spor dalıyla ilgilenebileceğine dikkat çekmek isteyen yüzücü Müge Diren, 22 Temmuz’daki Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda kulaçlarını hemofili için attı. 29 Temmuz’daki Troya Açıksu Yüzme Yarışı’nda yine hemofili farkındalığı için yüzecek olan Müge Diren, konunun uzmanı hekimlerce hemofili hastalarının bedensel gelişimini desteklemesi ve yaralanma risklerinin çok az olması sebebiyle en çok tavsiye edilen sporun yüzme olduğunu vurguladı.


Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar, “Hemofili, kandaki Faktör VIII veya Faktör IX’un kalıtsal olarak eksikliği, yokluğu veya işlevinin bozuk olması sonucu ortaya çıkan bir pıhtılaşma bozuklukluğudur. Hastalık dünyada yaklaşık 420 bin kişiyi etkilemektedir. Türkiye’de ise bu rakam yaklaşık 6 bindir. Hemofilinin iyi yönetilmesi için doğru tedavi kadar hastaların yaşam tarzı, hayat kalitelerini iyileştirecek sonuçlar almayı mümkün kılmaktadır. Koruyucu tedaviler verildiği takdirde hastaların hayatlarını, sosyal aktivitelerini kısıtlamalarına gerek bulunmamaktadır. Boks gibi çok ağır sporlar yapmalarını önermiyoruz, ama bisiklete binmek ve yüzmek rahatlıkla yapılabilecek faaliyetlerdir. Özellikle yüzme, hem bedensel gelişimlerini desteklediği ve dayanıklılıklarını arttırdığı, hem de yaralanma riskinin çok çok az olması sebebiyle hastalarımıza tavsiye ettiğimiz sporların başında yer almaktadır’’ dedi.

Nadir görülen kanama bozuklukları için tedavi çözümleri üreterek, yeni ürünler geliştiren Novo Nordisk’in Türkiye Biyofarma Satış ve Pazarlama Direktörü Aslı Kurt, “Novo Nordisk olarak vizyonumuz hemofiliyi değiştirmek. Hemofili hastalarının %89’unun hastalık sebebiyle yaşadıkları ağrının yaşamlarına engel teşkil ettiği, %48’inin ileride bir aile kurmakla ilgili endişelerinin olduğu, %80’inin ise iş bulmakla ilgili sıkıntılar yaşadığı biliniyor. Novo Nordisk olarak, hemofili hastalarının daha kaliteli bir yaşam sürmesi gerektiğine inanıyor ve bunun için çalışıyoruz, amacımız geleceğe yön veren tedavilerimizle insan hayatını iyileştirmektir. Sadece ürettiğimiz tedavi çözümleri ile değil, sağlık profesyonelleri ve derneklerin ülkemizde toplumsal bilinç seviyesinde hemofili farkındalığını arttırmak için attığı adımları desteklemekten gurur duyuyoruz” dedi.

***

Otizmli Can’ı son anda yarışa kabul ettiler

Otizmli başarılı sporcu Can Demirci, Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na alınmadı. Bunun üzerine de sosyal medyada bir kampanya başlatıldı. Can da yarışabilsin diye binlerce paylaşım yapıldı. Tepkiler üzerine geri adım atıldı ve sorun çözüldü.

30. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışına katılmak içinde günlerce hazırlanıyordu. Ne olduysa son gün adı yarışmacılar listesinden çıkarıldı. Yarışa katılamayacağı söylendi. Oyuncu Ceyda Düvenci bu durumu sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Ardından binlerce kişi can ötekileştirilmesin yarışa katılsın etiketi üzerinden paylaşım yaptı. Tepkiler üzerine geri adım atıldı ve sorun çözüldü.

Can dün sabah erken saatlerde ailesi ve Ceyda Düvenci ve eşi oyuncu Bülent Şakrakla beraber Boğaz’a geldi. Can’la beraber otizmli Melih Onur Şırlak da yarışa katılma hakkı kazandı.


BİZİ TAKİP EDİN

359,086BeğenilerBeğen
54,890TakipçiTakip Et
1,081,383TakipçiTakip Et
7,451AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL