Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Kültürpark Koruma Planı onaylandı

Kültürpark Koruma Planı onaylandı

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, planın halktan kaçırılarak anti demokratik bir yaklaşımla onaylatılmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, “2. Derece Doğal Sit + Tarihsel Sit Alanı” olarak tescilli Fuar Kültürpark Alanına ilişkin hazırlanan, 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Plan Raporu önerisini oybirliği ile kabul etti.

Belediye Meclisi’nin 15 Şubat 2019 tarihli kararı Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, planın halktan kaçırılarak anti demokratik bir yaklaşımla onaylatılmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

2016 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Kültürpark’ın içinde köklü değişiklikler ön gören ‘Kültürpark Revziyon Projesi’ 1 Nolu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu onayına sunulmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alanın Koruma Amaçlı İmar Planı olmadığı dolayısıyla projenin bu şekilde onaylanmasının uygun olmadığı görüşü üzerine Kurul projeyi onaylamamıştı.

Başkan Özlem Şenyol Kocaer, Meclis kararını BirGün’e değerlendirdi.

Özlem Şenyol Kocaer

Kültürpark için sit statülerinin belirlenmesinin üstünden yaklaşık 30 yıl geçtiğini ve Kültürpark’ın doğal ve tarihi değerleriyle korunması, geliştirilmesi ve bu doğrultuda koruma kullanma dengesinin sağlanabilmesi için parkın bir an önce Koruma Amaçlı İmar Planının hazırlanması ve onaylanması gerektiğini belirten Kocaer,
planın hazırlanma sürecinin kapsamlı bir çalışma ve katılımcı bir süreçle yönetilerek gerçekleştirilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini kaydederek şunları söyledi:

“Ancak geçtiğimiz günlerde fark ettiğimiz 15.02.2019 tarihli İzmir Büyükşehir Belediye Meclis gündem maddesinden de anlaşılacağı üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yazık ki kapalı kapılar ardında 1/1000 Koruma Amaçlı Uygulama ve 1/5000 Kültürpark Koruma Amaçlı Nazım İmar Planını hazırlamış, bitirmiş ve Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onay için göndermiş bulunmaktadır.
Öncelikle Koruma Amaçlı İmar Planı yapım sürecine başlanılmasını önemsiyoruz ancak katılımcı bir süreç ile hazırlanması gerekli İmar Planının İzmir Büyükşehir belediyesi tarafından proje sürecinde yürüttüğü süreci tekrar ederek, kapalı kapılar ardında, bir planın halktan kaçırılarak anti demokratik bir yaklaşımla onaylatılmaya çalışılması kabul edilemez.”

Başkan Kocaer sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki yıllık sürede Kültürparkın korunması, yaşatılması için birçok sivil toplum örgütü ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalarda Kültürparkın geleceği konusunda uzman bilim adamlarıyla birlikte tartıştığımız bir çalıştay düzenledik ve bu çalıştayda Kültürparkın korunması gerekli tarihi, kültürel ve doğal yapısına, hangi fonksiyonların bu yapıya zarar vermeyeceği ve geliştirilmesi gerektiğine, bir kamusal alan olan kültürparkın katılımcı yeni örnek bir yapıyla özerk bir yapı olarak yönetimine ilişkin beş konu özelinde önerilerden oluşan bir rapor oluşturduk. Bu raporu belediyenin ilgili birimleri ile paylaştık. Bu raporda yer alan hususların ne kadar imar planına dahil edildiği konusunda da endişelerimiz bulunmaktadır.
Özellikle geçtiğimiz yıl gündeme gelen yine İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinden geçirilen İZFAŞ binasının üç yıllığına Tınaz Tepe Üniversitesine tahsis edilmesi konusu üzerine kamuoyundan birçok tepki alınmasına rağmen bu karar geri çekilmemişti. Kültürpark’ın mevcut imar planlarında olmayan ve aykırı bir şekilde üniversite fonksiyonu hatta özel bir üniversite ticari bir kurumun alanı kullanmasına izin verilmişti. O zamanda belirttiğimiz endişeyi paylaşmıştık. Bu kullanımın Koruma Amaçlı İmar Planı kararlarına dahil edilmesi konusu belirsiz bir şekilde durmakta ve bizleri endişelendirmektedir.”

Başkan Kocaer sözlerini şöyle tamamladı:

“Diğer taraftan bakanlık tarafından reddedilen Revizyon projesinde yer alan; başta fuarların yapıldığı fuar hollerinin yıkılıp yerine Kongre Merkezi amaçlı kullanılmak üzere yoğun bir yapılaşma önerisi, İsmet İnönü Kültür Sanat Merkezi’nin yıkılması, mevcut doğal dokuya zarar verecek peyzaj düzenlemeleri ve bazı pavyonların yıkılması gibi daha birçok konudaki itiraz ettiğimiz kararların, hazırlanmış olan Koruma Amaçlı İmar Planı kararlarına aynı şekilde yansıtılıp yansıtılmadığını merak ediyoruz.

Sonuç olarak İzmir’in en değerli tarihi, kültürel ve doğal değere sahip parkının geleceğinin belirleneceği imar planı yapım sürecinde halkın katılımının sağlanmaması, hele ki iki yıldır parkına sahip çıkan yüzlerce yurttaş Kültürparkın geleceğini korumak için birşeyler yapmak isterken, tüm bunları görmezden gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi demokrasi adına büyük bir hata yapmıştır. Bu hatadan bir an önce dönmesini ve sürece baştan başlayarak meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin ve Kültürpark’ına sahip çıkan yurttaşların katılacağı ve birlikte üreteceği bir ortamın sağlamasını istiyoruz.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber