Anasayfa GÜNCEL Kültürpark'taki eski İZFAŞ binası vakıf üniversitesine veriliyor

Kültürpark’taki eski İZFAŞ binası vakıf üniversitesine veriliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 gün önce, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne bir yazı yazarak, Kültürpark’taki eski İZFAŞ hizmet binasının tahsis işleminin tamamlandığı ve üniversitenin gelip binaya yerleşmesini istediği ortaya çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 8 Mart 2019 tarihinde, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne resmi bir yazı yazarak, eski İZFAŞ binasının “tahsis” işlemlerinin tamamlandığını bildirdiği ve “kullanıma yönelik işlemlerin yürütülmesi”ni istediği öğrenildi.

BirGün, Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Tınaztepe Üniversitesi arasında, eski İZFAŞ, yeni Kültürpark Şube Müdürlüğü kullanımında olan hizmet binasının, Tınaztepe Üniversitesi’ne 3 yıl süreyle tahsisine yönelik yazışmalara ulaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne hitaben yazılan 08.03.2019 tarihli resmi yazıda, tahsis sürecinde sona gelindiği ve kullanıma yönelik işlemlerin yürütülmesi isteniyor.

TAHSİS BAŞVURUSU

İzmir Tınaztepe Üniversitesi, 12.09.2018 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na başvurarak, Fuar Kültürpark’taki eski İZFAŞ hizmet binasının, Üniversitenin Rektörlük ve Akademik Birimlerinin eğitim hizmetlerinde kullanılması amacıyla 3 yıl süreliğine kendilerine tahsis edilmesini istiyor.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi’nin tahsis talebi, aynı gün, jet hızıyla değerlendirilip İzmir Büyükşehir Belediye Meclis gündemine getirilerek görüşülmesi sağlandı. Büyükşehir Belediye Meclis oturumunda görüşülen tahsis talebi, 12.09.2018 tarih ve 1037 sayılı karar ile oybirliği ile uygun bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yürütüldüğü anlaşılan süreç için, tahsis talebi hakkında görüşü alınmak üzere İzmir 1. Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu.

Başvuru üzerine toplanan KVK Bölge Kurulu da, 31.10.2018 tarihli kararında tahsis talebinde “koruma amaçlı imar planı yapılıncaya kadar geçici olarak 2863 sayılı yasa açısından sakınca olmadığına” karar verdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de tahsis talebini İzmir 1. Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun isteği üzerine doğal sit yönünden inceledi.  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 28.02.2019 tarihli yazısında, hizmet binasının tahsisi için “yapılması planlanan ve planlanacak her türlü uygulama öncesinde ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan izin alınması şartı ile tahsis işleminin yapılmasında bir sakınca bulunmamaktır” kararını aldı.

Tarihi Kültürpark içinde bulunan eski İZFAŞ, yeni Kültürpark Yönetim binasının İzmir Tınaztepe Üniversite’sine tahsisinin önündeki son yasal engelde böylece kalkarken, Üniversite’nin 12.09.2018 tarihli tahsis başvurusu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 08.03.2019 tarihli yazısı ile gerçekleşmiş oluyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,944AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber