Anasayfa GÜNCEL Kültürpark'taki eski İZFAŞ binası vakıf üniversitesine veriliyor

Kültürpark’taki eski İZFAŞ binası vakıf üniversitesine veriliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 gün önce, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne bir yazı yazarak, Kültürpark’taki eski İZFAŞ hizmet binasının tahsis işleminin tamamlandığı ve üniversitenin gelip binaya yerleşmesini istediği ortaya çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 8 Mart 2019 tarihinde, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne resmi bir yazı yazarak, eski İZFAŞ binasının “tahsis” işlemlerinin tamamlandığını bildirdiği ve “kullanıma yönelik işlemlerin yürütülmesi”ni istediği öğrenildi.

BirGün, Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Tınaztepe Üniversitesi arasında, eski İZFAŞ, yeni Kültürpark Şube Müdürlüğü kullanımında olan hizmet binasının, Tınaztepe Üniversitesi’ne 3 yıl süreyle tahsisine yönelik yazışmalara ulaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne hitaben yazılan 08.03.2019 tarihli resmi yazıda, tahsis sürecinde sona gelindiği ve kullanıma yönelik işlemlerin yürütülmesi isteniyor.

TAHSİS BAŞVURUSU

İzmir Tınaztepe Üniversitesi, 12.09.2018 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na başvurarak, Fuar Kültürpark’taki eski İZFAŞ hizmet binasının, Üniversitenin Rektörlük ve Akademik Birimlerinin eğitim hizmetlerinde kullanılması amacıyla 3 yıl süreliğine kendilerine tahsis edilmesini istiyor.

İzmir Tınaztepe Üniversitesi’nin tahsis talebi, aynı gün, jet hızıyla değerlendirilip İzmir Büyükşehir Belediye Meclis gündemine getirilerek görüşülmesi sağlandı. Büyükşehir Belediye Meclis oturumunda görüşülen tahsis talebi, 12.09.2018 tarih ve 1037 sayılı karar ile oybirliği ile uygun bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yürütüldüğü anlaşılan süreç için, tahsis talebi hakkında görüşü alınmak üzere İzmir 1. Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu.

Başvuru üzerine toplanan KVK Bölge Kurulu da, 31.10.2018 tarihli kararında tahsis talebinde “koruma amaçlı imar planı yapılıncaya kadar geçici olarak 2863 sayılı yasa açısından sakınca olmadığına” karar verdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de tahsis talebini İzmir 1. Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun isteği üzerine doğal sit yönünden inceledi.  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 28.02.2019 tarihli yazısında, hizmet binasının tahsisi için “yapılması planlanan ve planlanacak her türlü uygulama öncesinde ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan izin alınması şartı ile tahsis işleminin yapılmasında bir sakınca bulunmamaktır” kararını aldı.

Tarihi Kültürpark içinde bulunan eski İZFAŞ, yeni Kültürpark Yönetim binasının İzmir Tınaztepe Üniversite’sine tahsisinin önündeki son yasal engelde böylece kalkarken, Üniversite’nin 12.09.2018 tarihli tahsis başvurusu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 08.03.2019 tarihli yazısı ile gerçekleşmiş oluyor.

SON HABERLER

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘S-400’ çıkışı: Zor bir mesele

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD ve Türkiye arasında tartışma yaratan Rusya'dan...