Kupa ve hakemler

Almanya’da 32 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen 18. Dünya Kupası finallerinin ilk aşaması kabul edilen grup maçları tamamlanmak üzere.


Bugüne dek izlediğimiz müsabakalarda görev alan hakemlerin oldukça başarılı yönetimler gösterdiğini söyleyebiliriz.


Görüş ve değerlendirmeye yönelik direkt ve endirekt serbest vuruşları bazen birbirine karıştırıp, ofsayt yanılgısına düşen hakemler sarı ve kırmızı kartları içeren disiplin ceza uygulama-sındar asla ödün vermiyorlar. Uluslararası Futbol Oyun Kurallar’ ında net biçimde ifadesini bulan “Teknik ceza verme yetkisi hakemin görüş ve kanaatine dayanır. Ancak disiplin ceza verme konusunda hakemin böyle bir tasarrufu yoktur. O nedenle hakem, eylemin yapılış şekline göre 12’nci kuralda belirtildiği biçimde biçimde sarı ve kırmızı kartlarını kullanır” hükmüne uygun şekilde yönetim tarzı sergiliyorlar.


Dev karşılaşmalarda düdük çalan toplam 22 hakem görevlendirildikleri maçlarda topa ve pozisyona yeterli mesafede yakın olarak o yarı alanda bulunan yardımcı hakemle sürekli göz göze gelerek, çağın iletişim cihazlarıyla diyalog kurup, büyük ölçüde sağlıklı kararlar veriyorlar.


4 yılda bir yapılan bu dev organizasyonda futbolda ileri giden ülkelerden olduğu gibi Mısır, Benin, Singapur, Slovakya, Jamaika, Kolombiya gibi devletlerden de kariyerlerini kanıtlamış hakemler görev alıyor.Sadece Avrupa Kıtası’ndan 9 hakemin maç yönettiği Dünya Kupası Finallerinde; Uzakdoğu’da 2002’nin Dünya üçüncüsü olan Türkiye’nin hakemleriyle birlikte bulunmayışının keyifsizliği yaşanıyor ülkemizde. Buna rağmen seyir zevki veren zorlu randevular ilgi ile izleniyor televizyon başlarında.


Asıl mücadelenin grup maçlarından sonra eliminasyon sistemine göre yapılacak karşılaşmalarda olacağı, sona yaklaşıldıkça da heyecan ve gerilimin hâd safhaya ulaşacağını söyleyebiliriz.


Peki 18. Dünya Kupası’nı kim kazanır? Hemen herkesin ortak kanısı ve favorisi ışıl ışıl parlayan yıldızları ile Brezilya. Ama, ben böyle düşünmüyorum.


Hücum aksiyonlarının zenginliğine ve final pası üretmesine rağmen son vuruş eksikliği nedeniyle gol atmada sıkıntı çeken Brezilya; savunmasındaki bireysel ve pozisyon hatalarının çokluğu göz önüne alındığında, özellikle eleme maçlarında sürprizle karşılaşabilir. Sona eren sezonda Türkiye’de Fenerbahçe diğer kulüplerin nasıl hedefi olduysa aynı zorluğu şimdi Dünya Kupası’nda Brezilya çekecektir.

BİZİ TAKİP EDİN

360,161BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,247TakipçiTakip Et
7,971AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL