Anasayfa GÜNCEL Kuran kursundaki cinsel istismarı 'sigara' ortaya çıkarmış

Kuran kursundaki cinsel istismarı ‘sigara’ ortaya çıkarmış

CHP'li Yarkadaş, kamuoyuna dün duyurduğu cinsel istismar vakasına ilişkin çarpıcı bilgiler paylaştı.

CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Beykoz’un İshaklı Köyü’ndeki Yatılı Kuran Kursu’nda yaşanan cinsel istismar vakalarına ilişkin yeni bilgiler paylaştı.

Sosyal medya hesabından dehşetin boyutlarını anlatan Yarkadaş, “Kurstaki bir genç, sigara içtiği için yurttan atılınca yaşananlar ortaya çıktı” dedi.

Yarkadaş’ın çocukların yaşadığı dehşete ilişkin verdiği bilgiler ise kursiyerlerin nasıl bir ortamda yaşadığını göstermesi açısından önemli uyarılar içeriyor.

CHP’li Yarkadaş’ın verdiği bilgiler şöyle:

“Beykoz – İshaklı Köyü’ndeki Kuran Kursu ve yatılı yurtta yaşanan cinsel istismar vakası, çocuklarımızın nasıl bir felakete sürüklendiğini göstermesi açısından derslerle dolu: Minicik yavrular, kendilerinden en az beş altı yaş büyüklerle aynı ortamda ve yatılı olarak kalıyor.

Polise yansıyan ve savcılığın soruşturma başlattığı vaka ise şöyle ortaya çıkıyor: 13 yaşındaki X adlı öğrencinin 11 yaşındaki XXX adlı öğrenciyi istismar ettiğini 16 yaşındaki bir öğrenci görüyor. “Böyle şeyler yapmayın” dedikten sonra durumu “hocalara” bildiriyor. Cemaatin görevli hocaları, 11 ve 13 yaşındaki öğrencilere “sınıf temizleme cezası” veriyor ve olayın üstü örtülüyor.

Ne bir pedagogtan yardım alınıyor ne de adli bir soruşturma başlatılması için kurumlara başvuruluyor! 11 yaşındaki çocuk yaşadığı travma ile başbaşa bırakılıyor. Kendisini istismar eden 13 yaşındaki öğrenciye sadece “Abi yapma günahtır” diyebilen minicik yavru, aynı kişiyle ceza olarak bir de sınıf temizlemek zorunda kalıyor.

Tüm bunlar olaylara şahit olan öğrencinin yurttan sigara içtiği için atılmasıyla birlikte ortaya çıkıyor.
İstismara şahit olan ve “Böyle şeyler yapmayın” diyen 16 yaşındaki öğrenci, -yanlış okumadınız- ‘sigara içtiği için’ yurttan atılınca memleketi Erzurum’a dönüyor. Gencin babası neden atıldığını sorunca ‘Sigara içtiğim için ceza verdiler. Oraya artık gitmek istemiyorum’ diyor. Gencin babası ‘Neden?’ diye sorunca hem gördüğü hem de duyduğu istismar vakalarını anlatıyor. Erzurumlu baba duydukları karşısında şoka uğruyor ve soluğu Erzurum Cum. Başsavcılığı’nda alıyor. Babanın suç duyurusu işleme konuluyor ve durum Beykoz’daki adli makamlara iletiliyor. İst. Anadolu Yakası Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatarak adı geçen çocukların ifadesini pedagog ve avukat eşliğinde aldırıyor. 11 yaşındaki çocuk hem yaşadığı, hem de şahit olduğu istismarları tek tek anlatıyor.

Pedagogun raporunda ise dehşetin başka bir boyutu var: Pedagog, “Çocuk, yaşadığı istismar sonrası travma yaşıyor. Dini eğitim aldığı için, olayı bu cepheden sorguluyor. Kendisini istismar eden kişiyle ‘günah – sevap’ kavramlarıyla düşündüğü için barışmış. Psikolojik desteğe ihtiyacı var” tespitini yapıyor ve uyarıda bulunuyor.

İçim acıyarak yazdığım ve özetlemeye çalıştığım bu tablo, Milli Eğitim Bakanlığı’na emanet edilmesi gereken binlerce çocuğumuzun, siyasi iktidarın çıkarcı politikaları yüzünden cemaatlere terk edilmesinin yarattığı sonuçlardan sadece biridir. @ziyaselcuk ne iş yapar acaba?

Sadece Ziya Selçuk değil tabii ki… Siyasi partiler, medya, insan hakları kuruluşları neden sessiz kalır bu dehşete? Yoksa artık muhalefet de bu tür vakaları önemsemiyor ve sıradan mı görüyor? Ya da üç beş oy kaygısı mı herkesi hareketsiz bırakıyor? Cevabı siz verin… Çocuklarımızın geleceklerinin karartılmasına izin vermeyin…”

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber