Kurban Bayramı tatilinde 190 milyon km yol katettik
01.09.2018 10:18 TEKNOLOJİ

Yandex, Türkiye ve dünyada en çok kullanılan navigasyon hizmetlerinden biri olan Yandex.Navigasyon uygulamasına dayalı olarak Türkiye’nin Kurban Bayramı tatili karnesini paylaştı.

Yandex bilgilerine göre cuma gününü de hesaba kattığımızda 10 gün süren bayram tatilinde 3 milyon Yandex.Navigasyon kullanıcısı 190 milyon kilometreye yakın yol kat etti. Normal bir haftaya göre Yandex.Navigasyon’un Türkiye’deki kullanım oranı yüzde 30 artarken kullanıcılar 7.5 milyon kez rota oluşturdu. Uygulamada haritalara bırakılan yorum ve kaza bilgisi işaretlemeleri ise yüzde 155 yükseldi. Uygulamayı en çok kullanan kullanıcı ise tatil boyunca 4.308 km yol kat etti.

Yandex verilerine göre bayramda yoğun olarak kullanım yapılan tatil bölgeleri; İzmir, Antalya, Balıkesir ve Muğla gibi iller oldu. Bu dönemde kullanımın en çok arttığı iller ise yine İzmir’in liderliğinde, Antalya, Tekirdağ, Balıkesir ve Adana olarak sıralandı.

Yandex, navigasyon üzerinden arama yapılan kategorileri de inceledi. En çok aranan ve rota oluşturulan yerlerin başında yüzde 48 oranla benzin istasyonları geldi. Benzinlik kategorisini, yüzde 15 ile restoranlar, yüzde 8 ile eczaneler, yüzde 7 ile ATM’ler ve yüzde 5 ile oteller takip etti.