Anasayfa YAŞAM Kurban Bayramı ve Batı

Kurban Bayramı ve Batı

İslamcı siyaset, bütün Avrupa müslümanlara düşman, Avrupa’da katlanarak büyüyen bir islam nefreti var, müslümanlar hiç olmadığı kadar zulmü, eziyet altında diye anlatıyor; bu konuda da yalan söylüyor. O iş öyle değil. Batı’da İslama bakış, bu yıl Kurban Bayramı üzerinden yeniden masaya yatırıldı.

Sosyal medya ile birlikte, kişisel tanıklıkların tüm dünyaya yayılma hızı ve imkanı ciddi biçimde arttı. Bu kurban bayramında Avrupa’da epey yankı yaratan da bir tweet oldu. Video içeren tweetde, yerde üst üste yığılmış çırpınan, boğazları yarı kesilmiş çırpınan koyunlar ve koyunların üzerinde yattığı bir kan gölü görüyoruz.

Koyunları kurban eden kişi, düşe kalka, kaçmaya çalışan koyunları tek tek yakalıyor ve gırtlaklarını keserek, yerde çırpınan diğer koyun yığınının üzerine atıyor. Her yer kan…


Görüntünün nereden olduğu tam belli değil, ama İngiltere’de bir tür toplu kurban kesim merkezi olduğu anlaşılıyor. Tweetin altında ise bolca İngiltere Başbakanı Theresa May’e eleştiri var. Malum İngiltere’nin milyonlarca müslüman vatandaşı var ve Başbakan May de, her bayram olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramını resmi bir açıklama ile tebrik ediyor. Görüntülere tepki duyan pek çok kişi Başbakan’a “al işte kutladığın bayram bu” diye eleştiri yöneltiyor.

Buradan bakınca görünmüyor ama Batı’da sol siyasette Müslümanlara sempati beslemek İslamı anlamaya çalışmak, bayramlarını kutlamak aslında “cool” bir şey. Hatta sol siyaset azınlık haklarını koruyacağım, çok kültürlülüğe sahip çıkalım derken garip yerlere sapıyor. Örneğin İngiltere’de çok hukukluluk olsun, müslümanlar Şeri yasalara göre yargılanma hakkına sahip olsun diyenler var. Bu kontekstte sol, kadın mirastan yarım pay alsın, şahitliği sayılmasın pozisyonuna kadar gerilemiş oluyor.

İngiltere İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, bir camiyi ziyaret ediyor, ateist olmasına rağmen, camiide ellerini açarak dua ediyor, bir de Müslüman Kardeşlerin Rabia işaretini yaparak kameralara poz veriyor. Aynı Corbyn dindar Hristiyanlarla yakınlaşmaya hiç bir zaman bu kadar sıcak bakmıyor. İngiltere solunun bir kısmı için camiide el açarak dua etmek, şeriat isteyen gruplarla bir araya gelmek “cool” bir şey.

Bir diğer azınlıkların sevgilisi, Kanada Başbakanı Justin Trudeau. Trudeau, müslüman bayramları için sayfa sayfa kutlama mesajı yayınlarken, Paskalyayı iki cümleyle geçiştirdiği için çokça eleştirilmişti mesela.

Judeo Hristiyan geçmişten gelen sol siyasetçilerin zihninde kilise baskıcı, özgürlükleri kısıtlayıcı bir figür, bir güç merkezi olarak yer bulurken, farklı tarihsel tecrübeler nedeniyle İslam aynı yere oturmayabiliyor. Dolayısıyla Batı’da İslama bakış, burada İslamcıların anlattığı gibi falan değil. Hatta tam da solun İslamcılar karşısında bu yolunu kaybetmiş duruşu bu ülkelerin Türkiye ile temasına da çoğu zaman yansıyor. Türkiye’ye yönelik bir tür oryantalist siyaset olarak karşımıza çıkıyor.


Batı solu, azınlıkların haklarını savunmak, çok kültürlülüğün arkasında durmak isterken; kendini hakları budayan, özgürlük düşmanı başka odakların hizmetinde buluveriyor. Azınlık kültürlerini savunmak her zaman en hakkaniyetli pozisyon olmayabiliyor.

Kurban Bayramı üzerinden konuya girdik, oradan kapatalım. Vegan bir birey olarak kurban edilen hayvanların herkesin gözü önünde bu şekilde öldürülmesinin aslında yararlı olduğunu düşünüyorum. Söz konusu görüntülerden iğrenen arkadaşlar, kesimhanede farklı bir şey olmuyor. Yiyorsanız, yediğiniz hayvanın canının nasıl alındığıyla yüzleşmek zorundasınız. Beyni olan, düşünen ve hisseden bir canlının yaşama hakkının elinden alınmasının etik sorumluluğu sizlerin omuzlarındadır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

CHP’li Öztrak: Millet artık bu seçimlerle yoruldu

CHP Sözcüsü Faik Öztrak konuşuyor.Öztrak'ın konuşmasından başlıklar...

Çöpte ölü bulunan bebeğin anne ve babası tutuklandı

İzmir'in Torbalı ilçesindeki bir çöp konteynerinde cansız bedeni bulunan yeni doğmuş erkek...

Mersin’de tren kazası: Ölü ve yaralılar var

Mersin'in Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte yük treninin minibüsle çarpışması sonucu...

Palu ailesi davası devam ediyor: Bizi cinlerle korkuttu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 11 yıl önce, Meryem Tahnal (35) ve kızı Melike'nin...

‘İşten atılan oyuncular geri alınsın’

İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle...

TÜSİAD: Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), dün tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye...

Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

İzmir'de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi...

Putin, Rus ordusuna savaş hazırlığı emri verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya ordusunun...

Bir Bakışta BirGün

YSK Başkanı Güven oy oranlarını açıkladı

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kazancı: AA sandık başı veri aktarımında dünyada tek

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, AA'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini...