Anasayfa GÜNCEL Kurbanlık değil hastalık ithal ettik

Kurbanlık değil hastalık ithal ettik

RABİA YILMAZ [email protected] @rabiaylmaz

Et ve Süt Kurumu (ESK), Brezilya’dan kurbanlık olarak getirilen ve 50’si ölen 4 bin büyükbaş hayvanla ilgili açıklama yaptı. Kurum, etlerin piyasaya sürülmediğini ve endişe edilecek bir durumun olmadığını söylerken, uzmanlar durumdan endişe duyduklarını belirtti. Türk Tabipleri Birliği “Alım öncesinde analiz yapılsaydı böyle bir sorunla karşılaşılmazdı” derken, CHP’li Orhan Sarıbal “AKP artık hastalık ithal ediyor” dedi.


TTB: Sağlık değil, ticaret ön planda
Gıda denetiminde Sağlık Bakanlığı’nın 2005 yılında devreden çıkarıldığını aktaran Türk Tabipleri Birliği (TTB) Halk Sağlığı Başkanı Prof. Dr. Nilay Etiler, şu değerlendirmede bulundu:

“Gıda, halk sağlığı ile doğrudan ilişkili bir konu. 2005 yılına kadar bu süreç, Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülüyordu. Ancak bu tarihten sonra kontrolü tamamen Tarım Bakanlığı’na geçirdiler. Bu aslında şu anlama geliyor; olayın sağlık kısmından daha fazla ticari faaliyet kısmı ön plana çıkarıldı. Böyle bir yaklaşım sonucunda da halk sağlığı ikinci planda kaldı. Biz bu yaklaşımın ve zihniyetin ürünlerini ise şuradan görüyoruz; gıda kaynaklı salgınlar son yıllarda çok fazla görülmeye başladı. Tavuklarda kitlesel bozulmalar, kışlalarda salgınlar yaşanıyor. Belki kayıtlara girmeyen bir sürü vaka da bulunuyor.”

kurbanlik-degil-hastalik-ithal-ettik-503866-1.

‘Öncesinde analizler yapılsaydı…’
Gıda denetimlerinin tüketicilerin şikâyeti üzerine yapılmasını eleştiren Etiler, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’de ithal edilen ürünler dışında, gıda ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman sadece şikâyet üzerine denetimler yapılıyor. Oysa önceki sistemde, rutin olarak sağlık ocaklarında kendi bölgemizde gıda üretimi yapan yerleri denetlerdik. Sağlık Bakanlığı’nın Çevre Sağlığı Teknisyenleri bu görevi yürütürdü. Şu anda sadece su ile ilgileniyor, gıda ile ilgilenmiyorlar. Bizde bunun sonucunu toplum sağlığı üzerinde salgınlarla görüyoruz. Bu analizlerin alım öncesinde yapılması halinde böyle bir sorunla karşılaşılmazdı.”

Devlet eliyle hastalık ithalatı
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da, skandala ilişkin açıklama yaptı. AKP’nin hayvan değil, hastalık ithal ettiğini vurgulayan Sarıbal, “Hayvan ithalatı bitirilmezse, tamamen kontrolsüz canlı hayvan girişi sağlanırsa, bu hastalıkların daha da artarak insanımızı, sağlığımızı tehdit edeceğini biliyoruz. AKP ve Saray İktidarını bir kez daha uyarıyoruz; ithalatın bir an önce bitirilmesi, yabancı ülkelerin üreticileri değil kendi üreticimize destek verilip, yerli üretimin ve sağlıklı etin sağlanması gerekmektedir” dedi.

kurbanlik-degil-hastalik-ithal-ettik-503867-1.

Bulgaristan’daki salgını Meclis’e taşıdıklarını, ancak yanıt alamadıklarını da belirten CHP’li Sarıbal, “Temmuz ayında Bulgaristan’da görülen ve ‘koyun ve keçi vebası’ diye bilinen bir hastalık nedeniyle çok sayıda koyun itlaf edildi. Bulgaristan’dan biz de yıllardır koyun ithal ediyoruz. Üstelik hastalığın görüldüğü yerler, bizim sınırımıza yakın köyler. Konuyu bir soru önergesi ile Tarım ve Orman Bakanı’nın dikkatine sunduk, ‘Hastalıklı koyun ithal ettik mi’ diye. Henüz yanıt almadık” ifadelerini kullandı.

***

‘Deli dana’ da bulunmuştu!

Türkiye’nin 2011-2012 yıllarında Polonya’dan ithal ettiği yaklaşık 3 bin sığır etinde de “deli dana” hastalığına rastlandığı ortaya çıkmıştı. Bu durum Polonya’nın başlattığı soruşturma kapsamında Türkiye’den adli yardımlaşma talebinde bulunmasıyla öğrenilmiş, söz konusu etleri hem özel şirketlerin hem de Et ve Balık Kurumu’nun ihraç ettiği belirtilmişti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ise Bosna Hersek’ten ithal ettiği 20 ton (20 bin 43 kilogram) sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı hastalık olduğu geçen ocak ayında gündeme taşınmıştı.

***


Şarbon nedir?

İnsanlarda akciğer, deri ve sindirim sistemi şarbonu olmak üzere 3 tip şarbon hastalığı vardır. Akciğer şarbonunda; solunum yoluyla alınan mikrop, akciğerlere yerleşir, yara oluşur ve nefes almada problemler ortaya çıkar. Deri şarbonu; hayvanlardaki bakterilerin deriyle temas etmesi sonucu ortaya çıkan şarbon tipidir. Deride yaralar meydana getirir. Birkaç gün içinde bu yaranın ortasında 1 ila 3 cm çapında siyahlık oluşur. Sindirim sistemi şarbonu ise; şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle ortaya çıkar. En çok öldüren şarbon tipidir. Kan kusma ve kanlı dışkı görülür.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Öykü Arin ‘deniz kızı’ oldu: ‘Tüm öykülerin sonu güzel bitsin’

Antalya'da lösemi tedavisi gören Öykü Arin'e (4), babası Çağdaş Yazıcı'dan nakledilen yarı...

Bostan korkuluğuyla değil, kağıtla tarlalarını koruyorlar

Batman'ın Gercüş ilçesinde çiftçiler, ektikleri ürünleri tarlaya kağıt yerleştirerek yaban hayvanlardan korumaya...

Bankamatik memurluğuna devam: Belediyeden kovuldu, AKP’li vekile danışman oldu

AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, Kahta Belediyesi'nde işe gitmeden yıllarca maaş...

İstanbul’da tekstil atölyesinde iş cinayeti: Asansöre sıkışan 67 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Sultangazi'de bir tekstil atölyesinde asansöre sıkışan 67 yaşındaki işçi Ayhan Yaşar hayatını...

Ukrayna’daki erken genel seçimi Zelenskiy’in partisi kazandı

Ukrayna'da erken milletvekili genel seçiminde sandık çıkış anketlerine göre, Devlet Başkanı Vladimir...

Meteoroloji’den İstanbul için ‘Çarşamba’ uyarısı

Türkiye sıcak havanın etkisinde. Yurt genelinde yüksek olan hava sıcaklığı pazartesi gününden...

Selde kaybolan 5 kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Düzce’nin Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde yaşanan sel felaketinde kaybolan ve henüz ulaşılamayan...

‘Yanılmayı çok isterim ama bu deprem olacak’

Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk...

Pique’den Trabzonspor’a yeni mesaj

Trabzonspor'un gri formasının tanıtım filmini alkış emojisiyle paylaşan Barcelonalı Gerard Pique'den yeni...

Kingston kardeşler itirafçı oldu: ABD’yi nasıl 511 milyon dolar dolandırdıklarını anlattılar

ABD’yi 511 milyon dolar dolandırdıktan sonra Türkiye’ye kaçarken yakalanan Kingston kardeşler duruşmaya...

Sonraki haber