Anasayfa GÜNCEL Kürdistan

Kürdistan

Bugün Kuzey Irak’ta “Bağımsız Kürdistan” oylanacak. İçte ve dışta meydana gelen yoğun tepki ve eleştirilere rağmen Kürdistan’ın sandıkta büyük bir oy desteğiyle onaylanacağına pek kuşku yok. Böylece Kürtler, “yüzyıllık rüyalarına” kavuşma yönünde büyük bir adım daha atacak.


Ancak ilginç bir tablo ile karşı karşıyayız. Kürdistan’ın ilânına en büyük itiraz yine Kürtlerden geliyor. Kimisi zamanlama, kimi bölge devletlerinin tepkisi, kimi Barzani’nin partisel planları, kimi BM, ABD, AB ve Rusya’nın açıklamaları, kimi de başka nedenleri ileri sürerek referandumun iptalini istediler. Perde arkasında Barzani’yi cesaretlendiren, Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’yı “mini Amerikan üssü”ne çeviren ABD, Kürtlere desteğini her fırsatta açıklayan Rusya, AB ülkeleri de referanduma açıktan destek vermekten uzak durdular.

Barzani, siyasi ve biyolojik ömrünün belki de son hamlesi olan referandumla yine dünyanın gündemine oturmayı başardı. Son yüzyıldır Irak Kürtleri içinde en etkili olan Barzani ailesinin günümüzdeki temsilcisi, yıllardır dünyanın gözü önünde imzaladığı anlaşmalarla AKP’ye hukuka aykırı olarak petrol satan Barzani, bir anda Türkiye’de toplanan MGK bildirisinin hedefi haline geldi. Ordu Habur’da yoğunluğu her an artan askeri tatbikatta. MHP ve CHP’nin de desteğiyle Irak ve Suriye’ye dönük savaş tezkeresi TBMM’den hemen çıktı. Barzani’yi ve Irak Kürtlerini tehdit etmek, aşağılamak, hakaret etmek, özellikle medyada yeniden moda oldu. Barzani ailesinin “tarihsel işbirlikçiliği”, “CIA ajanlığı” yeniden gazetelerde yazı dizilerine konu oldu.

Kürtler söz konusu olduğunda, “ilkellik”, “feodalizm”, “aşiretçilik”, “kabilecilik” sözlerini ağzından düşürmeyen, “Kürtlerin devlet kurmaya ehil olmadıklarını” ilân eden, hatta işi “Kürt diye bir halkın olmadığını” savunmaya kadar götürenler, oysa şu son bir kaç yılda Irak ve Suriye’de IŞİD’in ilân ettiği “İslam Devleti”ni ayakta tutmak için her yöntemi denediler.

Dünyanın yüzden fazla ülkesinden çıkıp Ortadoğu’ya gelen canavarlara pasaport, hotel, ev, hastane, tedavi, mühimmat yardımı dâhil her tür desteği verdiler. Suriye ve Irak’ta asla hiçbir hak iddiası olamayacak ruh hastası ve sapık sürüsünü “Sünni Devrimi” adı altında göklere çıkardılar. Musul, Tıkrit ve Bağdat kapılarına dayandığı günlerde IŞİD sürülerine o zaman Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan bir “gazeteci”, “Bu IŞİD meselesi değil, bu bir Sünni Devrimidir” diyerek güzellemeler yapıyordu.

Sabık Başbakan Davutoğlu ise, “Bunlar öfkeli çocuklardır”, havalarındaydı.

Suriye’ye yönelik tüm plan Esad’ı devirmek ve Müslüman Kardeşler’i iktidara getirmekti, Irak’ta ise Maliki bir Şii idi ve ona karşı savaşan IŞİD elbette “dost” idi. IŞİD, sahada en “gözükara savaşan” gruptu ve IŞİD’e oynamakta hiç bir sakınca yoktu. Yol kestiği mazlum Türk kamyon şoförlerini, “namaz rekatlarını yanlış sayıyor” diye doğrayan, kendisinden olmayan kadın çocuk yaşlı demeden sivilleri en vahşi yöntemlerle katleden, şehirleri, kasabaları, tarihi eserleri, mezarları havaya uçuran IŞİD’in “devlet kurma hakkı” vardı, ama yüzyıllardır o topraklarda yaşayan Kürtlerin devlet kurma hakkı yoktu. Tablo buydu.

Referandum ilanına gelince. Irak Kürtleri açısından sorun şudur ki; bu referandumun dünyadaki tek açık destekçisi İsrail’dir.

Daha dün Suriye’de Hizbullah’a ait bir depoyu füze ile vuran İsrail’in desteklediği bir referandum en baştan güç kaybetmiştir.

Öte yandan Demirtaş’tan PKK’ye, Kürt partisi Gorani’den Talabani’ye referandumun epeyce eleştiricisi de ortadadır. Yüzyıldan uzun ve büyük bir rüya, “iç”te ancak bu kadar desteksiz olabilirdi.

Kuşkusuz, kendi kaderlerine İran, Irak, Türkiye ya da ABD’den evvel Kürtler karar verirler. Bir pasaportu, statüsü, uluslararası ilişkilerde varlığı olmayan ve ama on milyonlarca üyesi olan yitik bir halkın devlet kurma hakkı tartışmasız vardır. Bunu desteklemek veya eleştirmek -diğer pek çok şeyin yanı sıra-, elbette kurulacak devletin siyasal ve sosyal niteliğiyle yakından bağlantılı olacaktır.


Ne yazık ki Kürdistan, Barzani liderliğinde, ABD, İsrail ve Suudi Arabistan çizgisinde, bölgedeki anti-emperyalist direniş çizgisine karşı bir mevzide adım adım inşa edilmektedir. Tüm belirtiler, referandum ve bağımsız devlet ilanı sonrası, bu siyasi çizginin daha da yoğunlaşacağını göstermektedir.

Yıllardır kendi parlamentosunu bile toplayamayan, Erdoğan’a sattığı petrol ile ayakta durmaya çalışan, AKP’nin Türkiye Kürtlerinin gözünü boyamasında gönüllü roller üstlenen, ilerici, demokratik nitelikleri pek zayıf Barzani ve IKBY’nin devlet ilânına, askeri zor ve tehdit ile cevap verenleri eleştiren bizlerin görevi, bu yeni devletin karakterini ortaya koymak ve Ortadoğu genelinde halkların siyasi çıkarlarını ve Kürtlerin asıl çıkarlarını anlatmaya devam etmektir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,493AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Sonraki haber