Anasayfa EKONOMİ Küresel ekonomi: Gri ve ruhsuz

Küresel ekonomi: Gri ve ruhsuz

Geçen hafta G20 zirvesi önemli başlıklara ve tartışmalara ev sahipliği yaptı. Elbette zirvenin küresel kapitalizmin gidişatı açısından korumacılık, Paris İklim Anlaşması, terör ve mülteciler gibi kendi gündemine dair önemli başlıkları vardı. Bu başlıklar, küresel kapitalizmin geleceği, sürdürülebilirliği ve yaşadığı değişimi anlamamıza yönelik tartışmaları ortaya koymuş oldu. Fakat Almanya’nın ikinci büyük şehri Hamburg’ta yapılan G20’nin belki de en fazla önem kazandığı yer, zirvedeki tartışmaları sokağa taşıyan Hamburg eylemleriydi. Bu eylemlerle birlikte zirveye dair kuşkusuz şimdi daha önemli ‘şeyler’ konuşabiliyoruz.

G20 başarısızlığı

Hamburg G20’yi önceki zirvelerden farklı kılanlardan biri, zirve sırasında ve sonrasında uluslararası anaakım medyanın, zirveyi gündeme ‘başarısızlık’ olarak yansıtması oldu. Çoğu başlık altında uzlaşı sağlanamadı, elle tutulur bir sonuç ortaya çıkmadı. Küresel korumacılık eğilimlerine karşı ‘işbirlik’ iddiaları havada asılı kalırken, her ülkenin kendi hinterlandında top koşturmaya devam edeceği gayet açık hale geldi. Trump’ın korumacılık hikâyeleri kadar olmasa da, küresel kapitalizmin merkez ülkeleri arasındaki senkronizasyonun giderek zayıfladığını görmek mümkün. İkili anlaşmalar, stratejik ortaklıklar, kur-ticaret savaşlarının, önümüzdeki dönem daha sık karşımıza çıkacağını öngörebiliriz. Bunu IMF başkanı Lagarde’ın ‘hiçbir ülke kendini ada zannetmesin’ şeklindeki uyarısından anlayabiliyoruz.


Küresel işbirliğine dair atılamayan adımların yanı sıra sürdürülebilirlik konusu da zirvenin işaret ettiği ‘zayıflık veya başarısızlıklar’ arasında yer aldı. IMF sıklıkla küresel büyümenin kaygan zeminde gerçekleştirdiğini söyleyip durdu. Türkiye için de çokça sorduğumuz soru, Amerika, Almanya ve Çin başta olmak üzere küresel kapitalizmin makro dengelerine yön veren ülkelerin büyüme modelleri için de soruldu: Büyüme ama ne pahasına?

2008 krizinden sonra ekonomik toparlanmaların parasal genişleme politikalarıyla sürdürülüyor oluşu, özel ve kamu borçlanmalarının eşik düzeyini aşmaları ve tüm bunlara rağmen ekonomilerin reel alanında gözle görülür bir iyileşme yakalayamamaları merkez kapitalist ülkelerin başta gelen sorunları olarak öne çıktı. IMF’nin söz konusu bu konuları bu kadar dillendirmesinin nedeni ise, 2008 krizine benzer bir finansal balonlaşma eğilimlerinin giderek arttığını görmesi. Bu öngörü oldukça kuvvetlenmiş olacak ki, IMF Başkanı Lagarde, ‘Birgün kriz yine kapınıza gelirse şaşırmayınız’ diye uyarıda bulundu.

“Bizi kurtaracak şey banka hesaplarımız değil…”

Hamburg G20’nin gündeme damga vuran en önemli başlığı G20 zirvesi özelinde kapitalizmin yıkıcılığına karşı Hamburg’ta gerçekleştiren kitlesel eylemlerdi. Tam da Türkiye’de kitlesel Adalet Yürüyüşü’nün, İstanbul’da milyonlarca sese dönüşeceği ana denk gelen Hamburg eylemleri, kapitalizme, baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı umutları da yeşerten bir ses oldu. Böylece kapitalizmin griliği ve ruhsuzluğuna karşı insanın, emeğin, yaşamın tüm renklerinin Hamburg sokaklarında yerini aldığı görüntülere tanık olmuş olduk.

G20 Zirvesi, dünya ekonomisinin yüzde 87’sini temsil ediyor, bu aynı zamanda dünya nüfusunun üçte ikisi demek. İşte dünyanın çoğunluğu adına zirvede alınan kararlara karşı halk ne diyordu, bunu da Hamburg sokaklarında bir kez daha duyduk. Türkiye ‘Adalet’ için yürürken, Almanya’nın en büyük ikinci kenti Hamburg’ta da adaletsizliğe karşı milyonlar yürüyordu.

Kapitalizm eşitsizlikleri körükleyerek ve besleyerek ilerliyordu, insanlar eşitsizliğe karşı yürüdüler. Kapitalizm, en temel insan haklarına saldırarak ilerliyordu, demokrasilerin yerini otoriterlik alırken, insan hayatı da zirve masalarının pazarlık unsuru haline gelmişti, insanlar demokratik yaşam hakları için yürüdüler. Bunun yanında, barış için, çevre için, iş için, sosyal hakları için yürüdüler.

Sözün özü G20 Zirvesi kapsamında ortaya çıkan manzara, bugünkü dünya kapitalizminin kendini sürdürmekteki başarısızlığı, aynı zamanda daha gaddarlaşmasına, daha zorbalaşmasına neden oluyor. Kapitalist sistem kendini savaş, yoksulluk, baskı, toplumsal kutuplaşma üzerinden yeniden var etmeye çabalarken, buna karşı en anlamlı yanıtlardan biri Hamburg sokaklarından geliyor: Bizleri banka hesaplarımız değil, birinin elini uzatıp elimizi tutması kurtaracak…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,502AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

İngiltere, İran’a nota verdi

Hürmüz Boğazı'nda İran ile İngiltere arasındaki tansiyon yükseliyor. İran'ın İngiltere'ye ait bir...

CHP’li Öztrak: Türkiye iflasın eşiğine geldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,...

Erbil saldırısını düzenleyen 4 kişi yakalandı

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’deki saldırıyı düzenleyen,...

Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin tabelası ’imam hatip’ olarak değiştirildi

MERAL DANYILDIZİstanbul Bağcılar'da Dr. Kemal Naci Ekşi...

Samsun’da plastik fabrikasında yangın

Samsun'da sanayi bölgesindeki plastik fabrikasında yangın çıktı. Yaklaşık bir saatte kontrol altına alınan...

İstanbul’da 4 kişide ‘Batı Nil Virüsü’ enfeksiyonu tespit edildi

Sağlık Bakanlığı, bu yıl tamamı temmuzda olmak üzere İstanbul'un Avcılar semtinde, Batı...

Dorukhan Toköz’e bir talip daha çıktı

Beşiktaş'la geçen sezon ortaya koyduğu başarılı performansla önce ilk 11’in değişilmez ismi...

İran: İngiliz petrol tankerini denizcilik kurallarını korumak için alıkoyduk

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiliz petrol tankerini uluslararası denizcilik kurallarını koruma...

Sonraki haber