Anasayfa ARŞİV Kürkçü, Kızıldere iftirasına yanıt verdi

Kürkçü, Kızıldere iftirasına yanıt verdi

BURÇİN GÖNÜL

Mahir Çayan ve arkadaşlarının katledildiği Kızıldere Katliamı’nda sorumluluğu olan eski MİT mensubu Mehmet Eymür, katıldığı bir televizyon programında Kızıldere Katliamı’nı anlattı. Türkiye’nin karanlık tarihinde yaşanan pek çok olayda ismi geçen MİT Kontrterör Dairesi eski Başkanı Eymür, 30 Mart 1972’de Kızıldere’de gerçekleştirdikleri katliamla ilgili olarak, “Orada herkesin öldüğünü zannediyorduk ve çok yorgunduk” dedi ve ekledi: “Ertuğrul Kürkçü’yle, Mahir Çayan’la konuştuk. Hatta bize ‘Sam Amca’nın Çocukları’ dediler. Karşılıklı atıştık. Bildiğim kadatıyla Mahir Çayan çok sert çıktı belki teslim olurlardı."

‘AMA BEN SENİNLE GÖRÜŞMEM’
Bu açıklamaları sorduğumuz Kızıldere Katliamı’ndan sağ kurtulan ve şimdi milletvekili olan Ertuğrul Kürkçü ise Eymür’ün sözlerine şu şekilde cevap verdi: “Beni ve Mahir’i öldürmeye kalkışmasalardı ve ardından makineli tüfek atışlarıyla evi tarayarak çatışmayı başlatıp bu ölümlere yol açmasalardı, evet; belki uzlaşma olabilirdi. Çünkü iş küfürden değil silahtan çıktı.”
Kürkçü, Eymür’ün programda kendisine yöneltilen “Kürkçü ile bir araya gelmek ister miydiniz?” sorusuna karşılık olarak verdiği, "Benim için bir problem yok. Benim idamdan yargılanmış görüştüğüm arkadaşlar var” cevabına olan tepkisini ise şöyle ifade etti: "Ama benim görüştüğüm MİT yöneticileri yok. O yüzden görüşmem."

NE OLMUŞTU?
Mehmet Eymür, sunucunun “Kaç kişi katledildi orada?” sorusuna "Benim bildiğim 14 kişi falan” şeklinde yanıt vermişti. Oysa sadece Ertuğrul Kürkçü’nün kurtulduğu Kızıldere Katliam’ında 10 kişi öldürülmüştü.
Katliam şöyle gerçekleşmişti:

12 Mart 1971 muhtırasından sonra yakalanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972’de Ünye’deki NATO üssündeki yabancı görevlilerini kaçıran Türkiye Halk Kurtuluş Partisi – Cephesi’nden Mahir Çayan, Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan, Ahmet Atasoy ve THKO’dan Cihan Alpteki Kızıldere’ye gitti. Burada, THKP-C’li Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Saffet Alp ve THKO’dan Ömer Ayna ile buluştular. Grup köyün muhtarının evinde mevziilendi. Mahir Çayan teslim olmaları yönündeki çağrıya "Sıradan askerleri çekin üst düzeyler gelsin", "Biz bu yola dönmek için değil ölmek için girdik" şeklinde cevap verdi. Ardından başlayan silah atışları sonucu Çayan, evin çatısında vuruldu ve yaşamını yitirdi. Helikopter destekli operasyonda, evin içindekiler şiddetli silah atışlarına maruz kaldı. Bunun ardından evden dışarıya silah atışının sonlanması üzerine eve giren kolluk kuvvetleri, can çekişmekte olan Saffet Alp’i öldürdüler. Geriye kalanlar savunma mevziine geçerek kapının arkasına yerleştiler. Kolluk kuvvetleri içerideki herkesi katlederek "operasyonu" tamamladı. İsmi geçen devrimcilerden yalnızca Ertuğrul Kürkçü katliamdan sağ olarak kurtuldu.
- Reklam -

SON HABERLER

Yurttaşlar izinsiz çalışmayı engelledi: Yılmazköy’de jeotermale geçit yok

AYCAN KARADAĞAydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi Kanalyolu...

Trump’tan İran’a açık tehdit: Savaşmak istiyorsanız bu sizin sonunuz olur

İran'a karşı savaş gemileriyle yığınak yaparak bölgede gerilimi tırmandıran ABD'den bu kez...

Nasıl oluyor da biz böyle dönüşüyoruz!

Saf, yönetmen Ali Vatansever’e Ankara Uluslararası Film Festivali ve 10. Bari Uluslararası...

Yönetici kadrosunda 124 kişi var ama 874 araç tahsis edilmiş

İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Suat Sarı, İBB’ye bağlı İSKİ’nin yönetici kadrosunda...

Tacikistan’da IŞİD’lilerin kaldığı cezaevinde isyan: 32 kişi öldürüldü

Tacikistan’da IŞİD'lilerin kaldığı cezaevinde çıkan isyanda 3'ü gardiyan 32 kişinin öldürüldüğü açıklandı. 

DSP’de ‘İmamoğlu’ istifaları sürüyor

Demokratik Sol Parti’de (DSP) Parti Meclisi (PM) üyesi eski Adalet Bakanı Hikmet...

Simülasyon simülasyonu döver mi?!

Yıl 1999’du, bir binyıl bitip yenisi başlıyordu. Özellikle dindar judeo-hıristiyanların ‘zamanın sonu’...

İzinsiz drone kullanımına 5 yıl hapis cezası

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre, 2018 yıl sonu itibarıyla İHA...

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali başladı

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nce 10 yıl önce başlatılan Antalya Uluslararası Tiyatro...

Trajik mülteci hikâyesi

ANIL VARLIPolisiye severlerin ilgiyle takip ettiği Cenk...

Sonraki haber