Anasayfa EKONOMİ Kürk için tanzim satış da olacak mı?

Kürk için tanzim satış da olacak mı?

Temel ihtiyaçlarda vergi konusunda geri adım atmayan AKP elmas, pırlantanın ardından kürkte de ÖTV’yi sıfırladı. Ekonomist Mustafa Sönmez “Vergi çalışan sınıf üstüne inşa ediliyor” dedi

Meral Danyıldız

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ham kürkler ve tabaklanmış, aprelenmiş kürklerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfıra düşürüldü. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren düzenlemeye göre, 43.01 emtia kodlu ham kürklere ilişkin Özel Tüketim Vergisi yüzde 0’a düşürüldü. AKP, daha önce de elmas, pırlanta, yat ve teknede de uygulanan ÖTV oranlarını sıfıra indirmişti.

Lüks ürünlerden alınan vergi oranı sıfırlanırken temel ihtiyaçlardan alınan vergiler ise devam ediyor. Su kullanımında 5 çeşit, elektrik ve internet kullanımında 7 çeşit, doğalgaz kullanımında 6 çeşit ekstra bedel veya vergi ödeniyor. Ekmek buğday unundan yapılırsa ve katkı maddesi yüzde 5’i geçmezse vergi oranı yüzde 1 olareak belirleniyor. Ancak başka bir üründen yapılırsa veya katkı maddesi yüzde 5’i geçerse bu oran yüzde 8’e çıkıyor. Buğday, arpa, çavdar, mahlut, yulaf, mısır çeşitleri, pirinç, kuş yemi, bütün makarna çeşitleri ve bebek mamalarında da yüzde 8 vergi alınıyor.

Vergi çalışan sınıf üstüne inşa ediliyor

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan ekonomist Mustafa Sönmez “Vergi sistemi daha çok çalışan sınıf üstüne inşa edilmiş durumda. Bu adaletsiz bir durum. Bir ülkede zaten gelir adaletsiz bölüşülürken, bir de vergi ve harcama sistemi belli sınıfların aleyhineyse, o zaman eşitsizlik ikiye katlanıyor. Burada olması gereken öncelikle dolaylı vergileri azaltmak. Doğrudan vergileri anayasada yazıldığı gibi herkesin gelirine göre vergi toplamak gerek” dedi

Türkiye’de vergi sisteminin çok çarpık olduğunu ifade eden Sönmez, “Vergilerin yüzde 70’ine yakını dolaylı vergi şeklinde alınıyor. Yani insanların kestikleri her tür mal ve hizmete yüklenmiş KDV’ler ve ÖTV’ler bunlar üzerinden alınıyor. Özellikle alt ve orta sınıflar, gelirlerinin tamamını harcadıkları için, tasarruf edemedikleri için bu vergilerin en ağırlıklı kısmını da yine bu sınıf veriyor. Dolayısıyla burada bir adaletsizlik doğuyor. Doğrudan vergilerde de ücretli kesim yani işçiler, memurlar ve emekliler, bütün bunların gelirlerinden alınan vergiler direkt kaynakta kesiliyor. Dolayısıyla doğrudan vergilerin önemli bir kısmını yine ücretli ödüyor” diye konuştu.

***

Mazotta var elmasta yok

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven de ÖTV kararına tepki gösterdi. Halkın ağır vergiler altında ezildiğini ancak buna karşın bazı lüks tüketim metalarında ÖTV uygulanmadığına dikkat çeken Keven “Bu siyasi anlayışa göre Elmas, Pırlanta, Mücevher vergiden istisna tutulabilir. Yat ve lüks tekneler de vergiden istisna tutulabilir. Kürkten bile vergi alınmayabilir. Ama çiftçinin, nakliyeci esnafının şuan ödemiş olduğu 6 lira 40 kuruşluk mazottan her türlü vergi alınabilir. Bir gecede kürk için, pırlanta için kararname yayınlayıp Özel Tüketim Vergisi sıfırlanabiliyorsa çiftçinin kullandığı mazot da vergiden istisna tutulabilir. Bu yaşanan garabeti halkımızın vicdanına bırakıyorum” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

Haluk Levent, ‘Ekrem İmamoğlu’ anısını paylaştı: Seçim bitti, artık yazabilirim

Sanatçı Haluk Levent, dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu ile...

Almanya’da 2 savaş uçağı havada çarpıştı

Almanya’da iki savaş jeti havada çarpıştı. Jetlerin pilotlarının sağlık durumları henüz bilinmiyor.

Soylu, İstanbulluların tercihini beğenmedi

İçişleri Bakanı Süyleman Soylu, Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi...

Kediyi kurtarmaya çıktığı ağaçta mahsur kaldı

Rusya’da kediyi kurtarmak için ağaca çıkan genç, kedi ile beraber mahsur kaldı. Olay...

“İBB genel sekreterliğine TÜPRAŞ’ın eski CEO’su getirilecek”

23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı 800 binin üzerinde bir oy...

Galatasaray transfer için Diagne’yi bekliyor

Galatasaray, Senegalli forvet Mbaye Diagne’nin için Al Nasr ile 15 milyon Avro’ya...

Güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinden ‘kampüs’ tepkisi

İzmir'de, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanat Sanatlar Fakültesi öğrencileri, Narlıdere ilçesindeki...

Krize karşı ortak mutfak

Ankara Batıkent'te Nar Kadın Dayanışması'ndan kadınlar, krize karşı ortak mutfak kurdu.

Yeni Game of Thrones çekimleri başladı

Final bölümüyle günlerce konuşulan Game of Thrones’un devam dizisi yani spin-off’u geliyor. Devam...

Çavuşoğlu: S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan S-400 alımına ilişkin, ''Hangi açıklama gelirse gelsin...