Anasayfa EKONOMİ Kürk için tanzim satış da olacak mı?

Kürk için tanzim satış da olacak mı?

Temel ihtiyaçlarda vergi konusunda geri adım atmayan AKP elmas, pırlantanın ardından kürkte de ÖTV’yi sıfırladı. Ekonomist Mustafa Sönmez “Vergi çalışan sınıf üstüne inşa ediliyor” dedi

Meral Danyıldız

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ham kürkler ve tabaklanmış, aprelenmiş kürklerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfıra düşürüldü. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren düzenlemeye göre, 43.01 emtia kodlu ham kürklere ilişkin Özel Tüketim Vergisi yüzde 0’a düşürüldü. AKP, daha önce de elmas, pırlanta, yat ve teknede de uygulanan ÖTV oranlarını sıfıra indirmişti.

Lüks ürünlerden alınan vergi oranı sıfırlanırken temel ihtiyaçlardan alınan vergiler ise devam ediyor. Su kullanımında 5 çeşit, elektrik ve internet kullanımında 7 çeşit, doğalgaz kullanımında 6 çeşit ekstra bedel veya vergi ödeniyor. Ekmek buğday unundan yapılırsa ve katkı maddesi yüzde 5’i geçmezse vergi oranı yüzde 1 olareak belirleniyor. Ancak başka bir üründen yapılırsa veya katkı maddesi yüzde 5’i geçerse bu oran yüzde 8’e çıkıyor. Buğday, arpa, çavdar, mahlut, yulaf, mısır çeşitleri, pirinç, kuş yemi, bütün makarna çeşitleri ve bebek mamalarında da yüzde 8 vergi alınıyor.

Vergi çalışan sınıf üstüne inşa ediliyor

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan ekonomist Mustafa Sönmez “Vergi sistemi daha çok çalışan sınıf üstüne inşa edilmiş durumda. Bu adaletsiz bir durum. Bir ülkede zaten gelir adaletsiz bölüşülürken, bir de vergi ve harcama sistemi belli sınıfların aleyhineyse, o zaman eşitsizlik ikiye katlanıyor. Burada olması gereken öncelikle dolaylı vergileri azaltmak. Doğrudan vergileri anayasada yazıldığı gibi herkesin gelirine göre vergi toplamak gerek” dedi

Türkiye’de vergi sisteminin çok çarpık olduğunu ifade eden Sönmez, “Vergilerin yüzde 70’ine yakını dolaylı vergi şeklinde alınıyor. Yani insanların kestikleri her tür mal ve hizmete yüklenmiş KDV’ler ve ÖTV’ler bunlar üzerinden alınıyor. Özellikle alt ve orta sınıflar, gelirlerinin tamamını harcadıkları için, tasarruf edemedikleri için bu vergilerin en ağırlıklı kısmını da yine bu sınıf veriyor. Dolayısıyla burada bir adaletsizlik doğuyor. Doğrudan vergilerde de ücretli kesim yani işçiler, memurlar ve emekliler, bütün bunların gelirlerinden alınan vergiler direkt kaynakta kesiliyor. Dolayısıyla doğrudan vergilerin önemli bir kısmını yine ücretli ödüyor” diye konuştu.

***

Mazotta var elmasta yok

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven de ÖTV kararına tepki gösterdi. Halkın ağır vergiler altında ezildiğini ancak buna karşın bazı lüks tüketim metalarında ÖTV uygulanmadığına dikkat çeken Keven “Bu siyasi anlayışa göre Elmas, Pırlanta, Mücevher vergiden istisna tutulabilir. Yat ve lüks tekneler de vergiden istisna tutulabilir. Kürkten bile vergi alınmayabilir. Ama çiftçinin, nakliyeci esnafının şuan ödemiş olduğu 6 lira 40 kuruşluk mazottan her türlü vergi alınabilir. Bir gecede kürk için, pırlanta için kararname yayınlayıp Özel Tüketim Vergisi sıfırlanabiliyorsa çiftçinin kullandığı mazot da vergiden istisna tutulabilir. Bu yaşanan garabeti halkımızın vicdanına bırakıyorum” diye konuştu.

SON HABERLER

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet...

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdit: İklim değişikliği

Dünyanın dört bir yanında gençler, çocuklar iklim değişikliğine karşı sokaklara dökülerek, gezegenimizi...

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...