Kürt partilerinden ittifak kararı

HDP, bölgedeki Kürt partilerle yerel seçim ittifakı kurdu. Yaklaşık dört aydır süren görüşmelerin ardından seçim ittifakı yapmayı kabul eden yedi Kürt partisi, ortak bir deklarasyonla, “Kürdistani Seçim İttifakı”nı açıkladı. Yerel seçimlere HDP çatısı altında katılmayı kabul eden partilere, belediye eş başkan adaylığı verilecek iller ise daha sonra açıklanacak. İl genel meclisi üyelikleri de ittifak partileri arasında dağıtılacak. İttifaka, 100’e yakın belediyesine kayyım atanan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yanı sıra Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Partîya Komunîsta Kurdistan (KKP), Platforma Demokrata Kurdistan (PDK), Partîya Demokrata Kurdistanê (Türkiye PDK-T) dahil oldu.

‘Sivil siyaset canlanacak’

İttifakın Kürt illerinde çatışma dönemlerinin ardından yok edilen sivil siyaseti yeniden canlandıracağı belirtilen, deklarasyonda şu ifadelere yer verildi: “Halkımızın iradesini yeniden gasp etmekte ısrar eden Cumhur İttifakı’nın, ‘Kürde kaybettir, kaybet’ formülüne karşı, ‘Kürdistani seçim ittifakı, halkımız kazansın, ittifakımız kazansın, biz Kürtler kazanalım’ formülüyle hareket eder, yerel seçimlerde daha etkin sonuçları almayı hedefler. Diğer Kürt partilerinin de 31 Mart’ta tek bir seçim ittifakı altında seçimlere katılmalarının tarihi öneminden hareketle, son ana kadar ittifak arayış ve çağrımızı sürdüreceğiz.Türkiye’de HDP’nin en geniş demokrasi güçleriyle yerel seçim ittifakı kurmasını çok önemsediğimizi ifade etmek istiyoruz.”

‘Halkımız bekliyor’

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da ittifakın kuruluş törenine bir mesaj gönderdi. “Kürt sorununun demokratik çözümü için ittifakının rolünün büyük olduğunu” dile getiren Demirtaş, “Kürt halkı kendi ulusal birliğini sağlayamadığı içindir ki işgallere, katliamlara karşı kendini yeterince koruyamadı. Doğası, kültürü, dili, tarihi bir bütün olarak yeryüzündeki varlığı hep ağır saldırı altında kaldı. Halkımızın tamamı yüzyıllardır ulusal birlik ruhunun ve ittifakının eksiksiz gerçekleşmesini bizlerden bekliyor” ifadelerine yer verdi.

BİZİ TAKİP EDİN

358,958BeğenilerBeğen
54,839TakipçiTakip Et
1,080,088TakipçiTakip Et
7,388AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL