Anasayfa YAZARLAR Kurtarılan devlet, yıkılan cumhuriyet

Kurtarılan devlet, yıkılan cumhuriyet

Bundan tam elli yıl önce, 8-9 Şubat günlerinde, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) adlı bir parti Adana’da iki günlük bir kongre yaptı. Kongrenin sonucunda partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirilecek, parti amblemi olarak üç hilal, gençlik örgütü olan Ülkü Ocakları’nın amblemi olarak ise hilal içinde uluyan bozkurt figürü seçilecekti.

1960’lı yıllarda Türkiye’de sol rüzgârlar esiyordu, işçi sınıfı grev ve direnişleriyle siyaset sahnesine çıkmıştı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu gerçek bir sınıf sendikası olarak sahnedeki yerini almıştı, Türkiye İşçi Partisi kurulmuş ve Meclis’e girmişti, Fikir Kulüpleri Federasyonu üniversite öğrencilerini Marksist fikirlerle, sosyalizmle tanıştırıyordu.

MHP bu sol rüzgâra karşı bir Soğuk Savaş yapılanması olarak ortaya çıktı, ABD’de kontrgerilla eğitimi almış eski bir NATO subayının öncülüğünde sola karşı adım adım bir sokak gücü haline geldi, komando kamplarıyla, siyasi cinayetlerle, aydın kıyımlarıyla, kitle katliamlarıyla, 60’ların sonundan 12 Eylül darbesine kadar antikomünist siyasetin vurucu gücü rolünü üstlendi.

Bundan yine tam elli yıl önce, 14 Şubat 1969’da, Milli Türk Talebe Birliği ve Komünizmle Mücadele Dernekleri, “bayrağa saygı” adlı bir miting düzenler. İlhan Darendelioğlu bu mitingde “Pazar günü komünistler miting yapacak, biz bu mitingde savaşacağız. Silahı olan silahıyla, baltası olan baltasıyla gelsin” şeklinde bir konuşma yapar. 16 Şubat 1969’da, ABD 6. Filosunu protesto eden solcu öğrencilere “Müslüman Türkiye” sloganlarıyla saldırırlar ve Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan’ı öldürürler.

Bu saldırıdan toplumsal hafızaya unutulmayacak bir görüntü kazınır. Saldırı sonrası eylemciler namaza dururlar, ancak Kıble yönünde ABD 6. Filosunun gemileri bulunmaktadır. Çekilen fotoğrafla birlikte yakın Türkiye tarihi adeta tek bir kareye sığmıştır: Sol düşmanlığı adına ABD’ye secde eden Türkiye gericiliği.

22 Temmuz 1980 günü DİSK başkanı Kemal Türkler öldürülür. MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yargılanan isimlerden Celal Adan, Türkler cinayetiyle ilgili olarak şöyle der: “Yılma Durak, Türkeş’in kulağına bir şeyler söyledi. Bunun üzerine Genel Başkan eliyle ot biçer gibi Yılma Bey’in kendisine söylediği şeyi yapın manasında bir hareket yaptı. Dışarıda Yılma Bey’e o neydi diye sorduğumda, Kemal Türkler’i vurup vurmayacağımızı sorduğunu, başkanın da bunu el hareketi ile onayladığını söyledi.”

Adan halen MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir ve aslında aday olmasının hemen ardından TBMM başkanlığını bırakması gerekirken bunu iki gün önce yapan Binali Yıldırım’ın yerine, TBMM başkan vekilliğini üstlenmiştir. Adan’ın ayrıca MHP’nin Meclis başkanı adayı olacağı da iddia edilmektedir.

Bugünü anlamak ve yarını kurmaya girişmek için geçmişi doğru anlamamız gerekiyor. Bugünlere hemen gelmedik, bugünlere sol düşmanlığıyla siyasal İslam’a ve ülkücü milliyetçiliğe açılan kapılardan, toplumun adım adım Türk-İslam sentezi doğrultusunda dönüştürülmesinden geldik. Türk sağı, Türkiye yönetici sınıfının sol korkusuyla ona açtığı kapılardan içeri girdi ve rejimi değiştirerek devletin sahibi oldu. “Devletin kurtuluşu”nun bedeli rejimin ve devletin sahiplerinin değişmesi oldu, devlet kurtarıldı ama cumhuriyet çökertildi.

Okurlara not: Tüm bu süreci ayrıntılı bir şekilde anlattığım “Antikomünizm, Ülkücü Hareket, Türkeş” adlı kitabım haftasonu itibariyle kitapçılardaki yerini aldı. Bundan sonra kitap sizlere emanet.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber