-Reklam-
Anasayfa YAZARLAR Kurtuluş yok tek başına...

Kurtuluş yok tek başına…

Önümüzdeki günler, can yakan dönemin yolsuzluklarının su yüzüne çıkacağı günler olabilir. Kesin “olacaktır” demek isterdim, diyemiyorum. İstanbul Belediye Başkanlığı’nı elinde tutmak için her yolu deneyen, olmadık işler yapan yeminli bir kesimin, yolsuzlukların, hukuksuzlukların ortaya çıkmasından ürktüğü anlaşılıyor. Örneğin kaleminden kan damlayan “Pelikan grubu”ndan söz ediliyor. Bu kesimin canını dişine taktığı, şu meşhur mazbatayı dipsiz kuyulara atmak istediği, “suhulet” tavsiye edenlerin ise kurtuluşu “arazi olmakta” bulduğu, “aman maraza çıkamayalım daha kötü olur” dediği söyleniyor.

***

İster sandık zorbalığının dediği olsun, ister hak edilmiş sonuç kazansın, her iki halde de gazetecilik açısından verimli bir dönemin başlayacağını, canla başla çalışan arkadaşlarımızın sayısının artacağını söyleyebiliriz. Gazetecilik, yaşıyorsa, “organize işlerin” üzerine gidecektir. Geçtiğimiz dönem, Danıştay, Sayıştay gibi kimi hukuk kurumlarını, uygulamalarını devre dışı bırakan koruma kalkanlarına, ideolojik zemin ortaklığına, ticaret ağırlıklı çıkar birliklerine dayanıyordu.

Siyaset biliminde böyle bir “yasa” var mı bilmiyorum; ama güvence, yani iktidar zayıflayınca sırlar ortaya dökülür.

****

Bel altı tartışmanın pek çok “sırrın” ortaya çıkmasını kolaylaştıracağı söylenebilir. Gazetecilerin “armut piş ağzıma düş” gibisinden güvenilmez, spekülatif “haberlere” yönelmeyeceklerini biliyoruz. Çünkü bu türden armutların sahte, tatsız, hastalıklı olduğunu gazeteciler bilirler. Öyleyse sırları deşmeye, iki kesim arasındaki tartışmalardan kaynaklanan dedikoduya değil bilgiye, belgeye ağırlık verilecektir. Kısacası halkın haber alma hakkına sadık gazetecilik için bereketli, verimli bir döneme giriyoruz.

İlginizi çekebilir:  Gazeteci McKee'nin öldürülmesine ilişkin 2 kişi gözaltına alındı

***

Bu arada hiç bir zaman sistemle, iktidarlarla kavga etmemiş, kendine “ana akım” adını yakıştırmış, “muhalefeti” iş kovalamakla sınırlı, son yıllarda el değiştirmelerle, kamu bankalarından geri dönüşü zor kredi kolaylıklarıyla şişirilmiş medyanın çok kan kaybettiği ortada. Yandaş “medyanın” güç yitirdiğini, -artık medya demesek mi- okurlarının onları terk ettiğini, işlevsiz kaldıklarını biliyoruz. Gerçeğin değeri yükselmiştir. “Post Truth” gözden düşmüş, algı gazeteciliği iflas etmiştir.

***

Bizim medyada da işlerin iyi gittiği söylenemez; öncelikle baskılar, yaratılan korku iklimi nedeniyle otosansürün yaygınlaşması rahatsız edicidir. İkinci önemli sıkıntı sosyal medyada sapın samana karışması, bilinçli saptırma çabalarının yanı sıra denetlenmemiş bilginin yoğun bilgi kirliliğine yol açmasıdır. Geçtiğimiz dönemde dünyada ve Türkiye’de egemenlerin en büyük başarısı, liberallerin akıl hocalığıyla kavramların çarpıtılması oldu; çağımızın sorunları konusunda yeni kavramlara duyulan kaçınılmaz gereksinim, bu zararın daha da büyümesine yol açtı. Ama bütün bunlar üstlenirken gelinebilir sorunlardır.

“Peki nasıl?” sorusunun yanıtı bir başlangıç olarak aslında kısadır:

***

Yaşadığımız zorluklar yalnız bir avuç kalmış, güçten düşmüş medyanın sorunları değildir. Sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, halk inisiyatifleri, çevreden tutun da kadın, çocuk ve hayvan hakları konusunda çaba gösteren hak örgütlenmeleri de aynı zorlukları, aynı tehditleri yaşıyorlar.

Öyleyse neden güç birliği, iş birliği yapmıyor, medyayı yaşatabilmeyi, onun varlığını savunabilmeyi öncelikli ödev olarak bu kurum ve kuruluşların tartışmasına sunmuyoruz.

Bu konuyu hep birlikte tartışacağımız büyük bir kurultay ne kadar iyi olurdu.

- Reklam -

SON HABERLER

Bu şarkı burada bitti

RTE, sanki 12 Eylül cezaevlerinde otuz yıl zulüm görmüş gibi anlattığı o...

Gelecek için umut var kötümserliğe teslim olunmamalı

BİRGÜN PAZARSeçimlerin ardından başlayan mazbata tartışması ve...

Bizimkisi bir mazbata hikâyesi

Sera Kadıgil - Avukat, CHP İstanbul Milletvekili, PM Üyesi

Dikkat İstanbul’da bu yollar kapalı

İstanbul’da bugün (21 Nisan Pazar) birçok yol 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu...

Sri Lanka’da 6 patlama: En az 20 ölü

Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da dört kilisede ve iki otelde patlama meydana geldi....

Daha fazla anı biriktirelim…

HANDE TUHANİOĞLU - ULAŞ YAPRAK (ODTÜ öğrencileri)ODTÜ...

Rabia Naz’ın ölümünde ‘metruk bina’ gerçeği: En önemli ‘delil’ karartıldı

GİRESUN Eynesil’de şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünü...

Bakanlık kanser taraması yapıyor, takip etmiyor: Ölüme davetiye

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 1 milyon kadına rahim ağzı kanserine yol açan...

Günbatımı Konserleri ile sahil renklenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Kıyı Tasarımı Projesi’ ile çehresi değişen...

Sonraki haber