"Kurum kanaati ihraç sebebi olamaz"
12.07.2018 13:37 GÜNCEL

İBRAHİM EMRE SUGEL

OHAL kapsamında iki yıl içerisinde toplamda 36 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarılıp, 130 bine yakın kamu çalışanı görevinden alınırken 701 sayılı KHK ile ihraç edilen 18 bin 632 kişiye yönelik kararın yankıları ise sürüyor.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) yaptığı açıklama ile ihraçlara tepki gösterirken OHAL ve KHK’ler ile tek adam rejiminin güçlendirildiğini, ihraç kararlarındaki kurum kanaati anlayışının ise muhalif kamu çalışanını tasfiye etmenin bir yolu olduğunu belirtti. Ayrıca kurum kanaatinin ihraca gerekçe olamayacağı bildirildi. Açıklamada, kamuda ihraç kararlarının uygulanma sürecinde ise gerekli olan hukuki şartların hiçbirine uyulmadığı ifade edildi.

“Hukuk bir gün herkes için gereklidir”

BES tarafından ihraçlara dönük yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüğü için açığa alınan, ihraç edilen yönetici ve üyelerimiz suçlu değil sendikalı ve örgütlü olmanın gereğini yerine getiren kamu emekçileri mücadelesinin onurudur. Hukuksuz ihraçlara itiraz sürecinde bütün hukuk mekanizmaları kasıtlı olarak kilitlenmiş, binlerce takipsizlik kararı yok sayılmış, bütün yetki hukuki niteliği tartışmalı olan OHAL komisyonuna bırakılmıştır. Bu kabul edilemez bir durumdur. Masumiyet karinesi, suçların şahsiliği ilkesi, adil yargılama, savunma hakkı gibi evrensel ilkeler yerlerde sürünürken bugün sesini çıkarmayanlar, hukukun bir gün herkes için gerek olacağını aklından çıkarmamalıdır. ”

“Mezarlarında yatan ölüleri dahi ihraç etmeye başladılar”

"KHK'lerle sadece alınan istihbaratla dahi on binlerce yurttaşı mesleklerinden ihraç eden iktidar, mezarlarında yatan ölüleri de ihraç etmeye başladı. Mersin’de 16 Haziran’da kanser hastalığı sonucu hayatını kaybeden mühendis Yusuf Fındık, 701 nolu KHK ile meslekten atıldı. Ailesi, hayatını kaybeden Yusuf Fındık'ın yasını tutarken bir başka acıyı da son KHK ile yaşadı."

İki kez ihraç

Kurum kanaatinin ve sosyal medya paylaşımlarının gerekçe gösterilmesine de tepki gösterilen açıklamada bu yöntemle yargı ve kolluk soruşturmalarının yerini ihbarcılığa dayalı istihbarat uygulamasının aldığı ifade edildi. Öte yandan BES tarafından yapılan açıklamada ihraç edilip yargı kararıyla görevine iade edilen bazı yurttaşların yeniden KHK ile ihraç edildiği de vurgulandı.