Anasayfa YAŞAM Kutsallar üzerinden baskı kuruluyor

Kutsallar üzerinden baskı kuruluyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, tarihin başlangıcından itibaren kadınların nasıl baskı altına alındığını ”Kadının Dönüşümü-Karanlığın Tahakkümü” başlıklı kitabında anlattı. Biz de İlgezdi ile kitabını konuştuk.

» Kadının dönüşümünü kaleme alma fikri nasıl oluştu?
Geçen yıl 25 Temmuz’da müftülere nikâh kıyma yetkisi veren tasarı ile Türkiye’de kadını teslim alma çabasında yeni bir evreye geçildi. Kadını sadece aile içinde var edenler, bir adım daha ileriye giderek, aileyi de “dini bir yapı” olarak konumlandırdılar. Evet, söz konusu tasarı özünde medeni nikâhta değişiklik yapmıyordu ancak laiklikle birlikte kadınların güvencesi olan Medeni Kanun’un ruhunu yok ediyordu.

Ben bu kitabı yazarken yaptığım araştırmalarda, alıntıladığım her satırda kadın üzerinde sürekli bir otorite kurma çabasıyla karşılaştım. Kutsallar üzerinden şekillendirilen aile yapılarının, kadının tarihinden bağımsız olmadığını gördüm.

Hal böyle olunca, kadının dönüşümünü ve karanlığın tahakkümünü anlamak ve anlamlandırmak, yeni mücadele stratejileri geliştirebilmek için kadının tarihini ve aile içindeki serüvenini anlatan bu kitap doğdu.

» Görüyoruz ki, tarihin başlangıcında anaerkil bir düzen hüküm sürüyor. Peki, nasıl oluyor da kadını bugün kuşatan eşitsizlik dünyaya hâkim oluyor?
Aslında ayrımcılığın hikâyesi özel mülkiyetin ve artı değer kavramının keşfedilmesiyle başlıyor. Miras kavramının ve yeni üretim biçimlerinin var olmasıyla birlikte kadından erkeğe geçen soy bağı, bu defa erkekten erkeğe geçiyor. Kadın dışlanırken, giderek metalaşıyor. Tarlada, ev işlerinde ve avcılıkta kadının sözündençıkmayan erkek, bu defa kadını kuşatarak tahakküm altına alıyor.

» Kitabın ana omurgasını oluşturan müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesini Osmanlı döneminden örnekler vererek değiniyorsunuz. Ayrıca yasanın Meclis görüşmeleri esnasında “Kilise nikâhı kıyılıyor da Müftü nikahı neden kıyılmasın” tartışmaları da yaşandı. Siz ne düşünüyorsunuz?
Öncelikle, Meclis sürecinde çokça gündeme getirilen “Kilise nikâhı” meselesine değinmek isterim. Dini nikâh uygulaması ve anlayışı Hıristiyan toplumlarda görülmektedir. Çünkü Hıristiyanlık ’ta evlenme, İsa’nın Kilise ve tanrı ile birliğin ifadesidir. 10’uncu yüzyıldan sonra evlenme merasimi dini bir anlam kazanmış ve ruhani önünde kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Oysa İslamiyet’te böyle bir dini mecburiyet yoktur. İslam’da evlilik dini bir sözleşme değildir. Dolayısıyla “Müftü” ve “Kilise” nikâhı kıyaslaması doğru değil.

Öte taraftan kitapta Osmanlı sosyal hayatını kayıt altına alan Şer’iyye Sicil defterlerini günümüz Türkçesine çevirerek, okuyucunun dikkatine sundum. Bu defterler bizlere müftülerin görevlendirdiği imamların nikâh kıydıklarını gösteriyor. Kadınların erkekler karşında hangi haklara sahip olduklarının da ipuçlarını veriyorlar. Öte taraftan, bu nikahlarındini bir içeriği olmadığını da görüyoruz.


SON HABERLER

Meteoroloji’den Kuzey Ege için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü MGM tarafından hava durumu ile ilgili son dakika uyarısı...

Elektronik sigara kalp krizi riskini artırıyor

ABD’de yapılan bilimsel araştırmayla, her gün elektronik sigara kullananlarda kalp krizi riskinin...

Makina Mühendisleri Odası: Kriz, sanayi odaklı derinleşiyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 47’ncisini,...

Tekin’den Real işçilerine destek

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 19 aydır gasp edilen hakları için mücadele...

Haluk Levent’ten Öykü Arin ve tüm lösemi hastaları için destek konseri

İzmir'de 3,5 yaşındaki Öykü Arin ve tüm lösemililer için sanatçı Haluk Levent'in...

Adaylar belediye işçilerini unuttu

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 31 Mart Yerel...

Mütalaa önceden hazırdı

‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ açıklaması nedeniyle gözaltına alınıp bir hafta süren...

‘Deli, bunak, demagog!’

Geçtiğimiz hafta sonu (16 Mart 2019) Haldun Taner’in 104. Doğum günü idi....

Millet İttifakı adayı Zeydan Karalar: Bahar rüzgârı esecek

31 Mart yerel seçimlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi başkanlığı için yarışan Millet İttifakı...

Malatya’da 3,7 ve 4,1 büyüklüğünde iki deprem

Malatya'da olan 3,7 ve 4,1 büyüklüklerinde iki deprem meydana geldi.