Anasayfa YAŞAM Kutsallar üzerinden baskı kuruluyor

Kutsallar üzerinden baskı kuruluyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, tarihin başlangıcından itibaren kadınların nasıl baskı altına alındığını ”Kadının Dönüşümü-Karanlığın Tahakkümü” başlıklı kitabında anlattı. Biz de İlgezdi ile kitabını konuştuk.

» Kadının dönüşümünü kaleme alma fikri nasıl oluştu?
Geçen yıl 25 Temmuz’da müftülere nikâh kıyma yetkisi veren tasarı ile Türkiye’de kadını teslim alma çabasında yeni bir evreye geçildi. Kadını sadece aile içinde var edenler, bir adım daha ileriye giderek, aileyi de “dini bir yapı” olarak konumlandırdılar. Evet, söz konusu tasarı özünde medeni nikâhta değişiklik yapmıyordu ancak laiklikle birlikte kadınların güvencesi olan Medeni Kanun’un ruhunu yok ediyordu.

Ben bu kitabı yazarken yaptığım araştırmalarda, alıntıladığım her satırda kadın üzerinde sürekli bir otorite kurma çabasıyla karşılaştım. Kutsallar üzerinden şekillendirilen aile yapılarının, kadının tarihinden bağımsız olmadığını gördüm.

Hal böyle olunca, kadının dönüşümünü ve karanlığın tahakkümünü anlamak ve anlamlandırmak, yeni mücadele stratejileri geliştirebilmek için kadının tarihini ve aile içindeki serüvenini anlatan bu kitap doğdu.

» Görüyoruz ki, tarihin başlangıcında anaerkil bir düzen hüküm sürüyor. Peki, nasıl oluyor da kadını bugün kuşatan eşitsizlik dünyaya hâkim oluyor?
Aslında ayrımcılığın hikâyesi özel mülkiyetin ve artı değer kavramının keşfedilmesiyle başlıyor. Miras kavramının ve yeni üretim biçimlerinin var olmasıyla birlikte kadından erkeğe geçen soy bağı, bu defa erkekten erkeğe geçiyor. Kadın dışlanırken, giderek metalaşıyor. Tarlada, ev işlerinde ve avcılıkta kadının sözündençıkmayan erkek, bu defa kadını kuşatarak tahakküm altına alıyor.

» Kitabın ana omurgasını oluşturan müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesini Osmanlı döneminden örnekler vererek değiniyorsunuz. Ayrıca yasanın Meclis görüşmeleri esnasında “Kilise nikâhı kıyılıyor da Müftü nikahı neden kıyılmasın” tartışmaları da yaşandı. Siz ne düşünüyorsunuz?
Öncelikle, Meclis sürecinde çokça gündeme getirilen “Kilise nikâhı” meselesine değinmek isterim. Dini nikâh uygulaması ve anlayışı Hıristiyan toplumlarda görülmektedir. Çünkü Hıristiyanlık ’ta evlenme, İsa’nın Kilise ve tanrı ile birliğin ifadesidir. 10’uncu yüzyıldan sonra evlenme merasimi dini bir anlam kazanmış ve ruhani önünde kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Oysa İslamiyet’te böyle bir dini mecburiyet yoktur. İslam’da evlilik dini bir sözleşme değildir. Dolayısıyla “Müftü” ve “Kilise” nikâhı kıyaslaması doğru değil.

Öte taraftan kitapta Osmanlı sosyal hayatını kayıt altına alan Şer’iyye Sicil defterlerini günümüz Türkçesine çevirerek, okuyucunun dikkatine sundum. Bu defterler bizlere müftülerin görevlendirdiği imamların nikâh kıydıklarını gösteriyor. Kadınların erkekler karşında hangi haklara sahip olduklarının da ipuçlarını veriyorlar. Öte taraftan, bu nikahlarındini bir içeriği olmadığını da görüyoruz.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,913AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Türkiye en fazla haber okuyan üçüncü ülke

En fazla haber takip eden ülkeler belirlendi. Buna göre en fazla haber...

Yeni askerlik sistemi yasalaştı

Yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edilerek...

Genç kadın, metroda unutulan telefonu çalıp gitti

Mecidiyeköy metro istasyonunda bir kadın, genç bir kadının bankta unuttuğu cep telefonunu...

Fethiye’de denizin rengi sarıya döndü

Muğla’nın Fethiye ilçesinde denizin rengi sarı ve yeşile döndü. Tedirginliğe neden olan...

Nevşehir Adliyesi’nde ‘şüpheli toz’ paniği

Nevşehir Adliyesi'nde, zarftan çıkan şüpheli toz, paniğe neden oldu. Adliyede 15 personel,...

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili: “Konuşmamız engelleniyor”

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Afrodisias Antik Kenti'nin de bulunduğu...

Gözaltına alınan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının tamamı tutuklandı

Halkın Hukuk Bürosu’na yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan avukatlar Ebru Timtik, Görkem...

BM Women’dan ücret eşitsizliği açıklaması: Messi tek başına bin 693 kadın futbolcunun iki katını kazanıyor

Birleşmiş Milletlerin bir kolu olan BM Women (BM Kadınlar), kadın ve erkek...

Times: İstanbul’u kaybettikten sonra Erdoğan’a reform çağrısı yapıldı

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı...

İmamoğlu’ndan mazbata açıklaması: Herhalde yazılıyordur

Seçim sonrası çalışmalarına Maslak'taki ofisinde devam eden Ekrem İmamoğlu, mazbata süreci ile...

Sonraki haber