Anasayfa GÜNCEL ‘L Tipi’ çocuk cezaevinde ‘N tipi’ işkence: Namaz kılmayana dayak

‘L Tipi’ çocuk cezaevinde ‘N tipi’ işkence: Namaz kılmayana dayak

İçişleri Bakanlığı “Cezaevinde işkence var” iddialarını yalanlasa da ‘darp edilen avukatla’ kendini adeta tekzip ediyor. Pek çok cezaevi gibi Maltepe Çocuk ve Gençlik İnfaz Kurumu da işkence iddialarıyla gündemde. Devletin şefkat ve koruma zırhında olması gereken kurumlarında yaşananlar akla tek soru getiriyor:

“Avukata bunu yapan mahkûma ne yapmaz?”

Öte yandan özne çocuklar olduğunda durum daha da can sıkıcı hale geliyor.

Geçen hafta müvekkilinin ailesinden gelen şikâyet nedeniyle iddiaları araştırmak için Maltepe Çocuk Cezaevi’ne giden Avukat Günay Dağ’ın karşı karşıya kaldıkları Türkiye’de ‘hukuk ve adalet’ kavramlarının tamamen rafa kalkmak üzere olduğunu gösteriyor. Cezaevi yönetimi tarafından darp edilerek kapı dışına konulan Dağ, hem kurum içindeki uygulamalar hem yaşadığı süreçten söz ediyor.

Çocuklara namaz ve dini toplantı dayatması

Darp raporu alan avukat Dağ, Türkiye’nin her yerinde artarak devam eden hak ihlalleri olduğuna dikkat çekip Maltepe özelinde, çocuklar üzerinden yaşananları anlatıyor:

“Uzun süredir ciddi sorunlar bulunuyor. İnanılmayacak uygulamalar var. Çocuklar zorla namaza kaldırılıyor, mevlit tarzı toplantılar ve dini sohbetlere katılmaya zorlanıyor. Bu dayatmalara uymak istemeyenler cezalandırılıyor, baskı, şiddet ve işkence görüyor. Çeşitli bahanelerle disiplin işlemlerine tabi tutuluyor.”

Tekmilli sayım, dayak, süngerli oda ve tecrit

Dağ, “Bir ayı geçkin süredir Maltepe’de olan Müvekkilim H.İ. de benzer uygulamalara maruz kaldı ” diyerek özetliyor: “Duvar dibinde, ayakta, askeri tarzdaki tekmil ile sayımı kabul etmediği için sürekli saldırıya uğruyor, darp ediliyor. Böylece her sayım bir işkenceye dönüşüyor. En son geçen hafta saldırıya uğramış. Kalabalık bir gardiyan grubu tarafından darp edilip yerlerde sürüklenerek süngerli odaya götürülmüş, burada 3-4 saat tutulduktan sonra fiziksel koşulları çok kötü olan tek kişilik bir hücreye alınmış. Bir haftadır açlık grevinde.”

İşkence nedir?

Avukat Günay Dağ, 17 yaşındaki müvekkili H.İ.’nin başına gelenleri sormak için gittiği Maltepe’de ise şiddet ve kötü muamele iddialarını bir nevi kendi üzerinden test ediyor: “Mesai bitimine yakındı. İdari personel ayrılır diye müvekkilimle görüşmeden önce yönetimle konuşmak istedim. Ancak ikinci müdürle görüşebildim. Durumu izah ettim. H.İ.’nin velisi tarafından anlatılanları aktardım. ‘Mahkûmlar ayakta tekmil usulü sayım vermek zorunda değil, siz nasıl değerlendiriyorsunuz bilmiyorum ama bu yaşananlar işkence’ dedim.”

Kabul edip yok saymak!

Uzun süre işkenceyi kabul etmeyen Maltepe Cezaevi İkinci Müdürü, avukat Günay Dağ’ın ısrarı üzerine itiraf gibi bir açıklama yapıyor:

“Ayakta sayım vermediği için bunlar oluyor. Buranın kuralları var.”


Bunun üzerine Günay Dağ, cezaevlerinin kışla olmadığını, mahkûmun tekmil vermek zorunda bulunmadığını aktarıp Engin Çeber dosyasını anımsatıyor:

“Müdür bana, hiçbir şekilde üçüncü şahısları hukuki olarak bağlamayan, sadece kurum personelini ilgilendiren bir yönetmelikten söz etti. ‘Yoksa işkenceyi mi savunuyorsunuz’ deyip yaşananlara benzer olan Engin Çeber Davasını anlattım. ‘Aynı dayatmaya karşı çıktığı için öldürüldü. Ancak cezaevi üçüncü müdürü bile müebbet hapis cezasına çarptırıldı’ dedim. Kendileri açısından da böyle hukuki sorumlulukların doğabileceğini belirttim.”

İşte avukatın darp edilerek cezaevinden atılma anı…

Gardiyanların çağrılması, Günay Dağ’ın yerlerde sürüklenerek şiddete maruz kalması!

Devletin şefkat ve koruma zırhında olması gereken kurumlarında olanlar…

Dağ, Maltepe Cezaevi’nde son yaşananlara ilişkin bilgi de veriyor. Hukuk tanımaz, ısrarcı bununla birlikte vicdanı ayaklar altına alan bir inat…

“Avukat arkadaşlarımızın bir bölümü dün müvekkilimi ziyaret edebilme şansı buldu. Yine dövmüşler. Onu, ancak açlık grevini bırakması ve ‘tekmilli’ sayımlara istendiği gibi katılması koşuluyla tek kişilik hücreden çıkaracaklarını söylemişler…”

***

‘Ailesine işkenceyi anlatan mahkûmun görüşmesi kesildi’

Avukat Günay Dağ mesleki sorumluluğundan ödün vermiyor. Adeta tekzibe tekziple karşılık veriyor: “Bakanlık ‘doğru değil’ dese de Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerinden çok ciddi işkence iddiaları yükseliyor. Geçen hafta Şakran’da ve Silivri 9 No’lu Kadın İnfaz Kurumu’nda gündeme gelen şiddet iddiaları var. Silivri’de kadınlara yönelik işkencenin sürdüğü, buna karşılık mahkûmların çaresiz bırakıldığını biliyoruz. Mesela dün ailesine gördüğü işkenceyi anlatmak isteyen bir tutuklunun telefonunu kesmişler.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,936AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Diyarbakır'da, borç- alacak nedeniyle husumetli iki grup arasında, iş merkezinde silahlı kavga çıktı....

Sonraki haber