Lars Von Trier 7 yıl aradan sonra Cannes'da
15.05.2018 10:41 KÜLTÜR SANAT

Lars von Trier, 7 yıl aradan sonra Cannes Film Festivali'ne geri döndü.

Euronews'in aktardığı habere göre, en son 2011 yılında Melankoli filmiyle Cannes Film Festivali'ne katılan Danimarkalı yönetmenin Adolf Hitler hakkında verdiği demeç yoğun tepki topladı ve von Trier bir daha Cannes'a çağrılmadı.

Lars von Trier Melankoli'nin basın toplantısı sırasında "Hitler'i anlıyorum. Bazı yanlış şeyler yaptı elbette ama en nihayetinde onu tuvaletinde otururken hayal edebiliyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Viral olan görüntülerde, Von Trier'in yanında oturan filmin başrol oyuncusu Kirsten Dunst'ın açıklamalardan nasıl rahatsız olduğu da görülebiliyordu.

Von Trier aslında Hitler hakkında yapılan satirik şarkıya gönderme yapıyordu ancak bu esprisi hem anlaşılmadı, hem de hoş karşılanmadı.

Von Trier daha sonra Euronews'a verdiği özel röportajda bu açıklamaların bir hata olduğunu söylemiş ve özür dilemişti:

"Provokasyonlarım normalde daha akıllıcadır çünkü arkalarında bir neden vardır. Ama o olay tamamen benim hatam, söylediklerim anlamsızdı... İnsanları üzmemin hiçbir nedeni yoktu, bu bir hataydı ve bu yüzden çok üzgünüm."

Lars von Trier bu yıl Cannes'a The House That Jacques Built (Jack'in yaptığı ev) filmiyle yarışma dışı kategoride katılıyor. Filmin başrollerini Matt Dillon ve Uma Thurman paylaşıyor.