Anasayfa KÜLTÜR SANAT Lezzetli müziğin grubu: Vedat Minör

Lezzetli müziğin grubu: Vedat Minör

Ankaralı müzisyenler serimizin dokuzuncu haftasında konuğumuz yaratıcı isimleriyle dikkat çeken grup Vedat Minör.

Grup 5 kişiden oluşuyor. Vokalde Mine Hasırcı, vokal ve gitarda Ozan Atak, klavye ve gitarda Deniz Beyaz, bas gitarda Serhat Bayılı ve davulda İlim Uğur yer alıyor. Mine ve Ozan ana vokaller olsa da neredeyse hepsi çoğu şarkıya geri vokal olarak eşlik ediyor.

Nasıl kuruldu Vedat Minör?

Vedat Minör’ün hikayesi 2013 yılında, “Madem üç kişiyiz, neden stüdyoya gidip çalmıyoruz?” düşüncesiyle başladı aslında. Vokal ve gitarda Ozan Atak, bas gitarda Serhat Bayılı ve davulda Barış Michael Soylu tarafından kurulan Vedat Minör, vokale Gözde Köse’yi ve klavyeye de Ege Saygıner’i ekleyerek ilk halini aldı. Birlikte çalmaktan aldığımız keyifle kısa sürede ilerleme gösterince grupta, o yılın ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’ne katılma hevesi doğdu – 2 ay içinde de hazırlanıp sahne fırsatını elde ettik. İlerleyen yıllarda önce Mike sonra da Gözde uzak diyarlara taşındığı, Ege de tez çalışmalarına odaklanmak istediği için gruptan ayrılınca Vedat Minör ilk yenilenme sürecine girdi. Gidenlerden boşalan koltuklara davulda İlim Uğur’un, vokal ve gitarda Damla Tıltak’ın, klavyede ise Selçuk Ener’in oturmasıyla Vedat ikinci halini aldı. Bir süre sonra Selçuk ders yoğunluğu nedeniyle gruptan ayrılınca klavyeye Deniz Beyaz geçti. Damla’nın da yurtdışına taşınmasıyla, Vedat’ın yeni bir vokale ihtiyacı olduğunu bilen Lemur Sanat’taki müzikalci arkadaşlar, bizi Mine Hasırcı ile tanıştırdı. Mine’nin de aramıza katılması ile Vedat Minör en son halini aldı – şimdilik.

Bu enteresan grup isminizin hikayesini öğrenebilir miyiz?

Katıldığımız ilk ODTÜ Bahar Şenliği’ne hazırlanırken bir prova çıkışında Ege, Vedat Milor ve Münir Özkul’a dair bir hikaye anlatıyordu ve bu iki ismi telaffuz ederken ağzından yanlışlıkla Vedat Minör adı çıktı. Zaten Bahar Şenliği seçmeleri için bir grup adı belirlemeye çalıştığımız günlerde bu ismin, müzik yapmaktan aldığımız keyfi çok iyi yansıttığını düşündük. Böylece Vedat Minör’ün, grubun ismi olmasına karar verilmiş oldu.

Klasik rock, blues, pop ve rock&roll türlerini bir araya getiriyorsunuz. Repertuvarınızı daha detaylı dinleyebilir miyiz? Kimler var?

Tabii ki. Bir gün kendi şarkılarımızı bestelemeye de sıcak baksak da şimdilik tamamen cover şarkılardan oluşan bir repertuvarımız var. Örneğin klasik rock türünden Led Zeppelin, Deep Purple, Pink Floyd, Beatles, Queen ve Toto; blues türünden Gary Moore, John Mayer ve ZZ Top; pop türünden Michael Jackson, progressive rock türünden Rush ve Blue Öyster Cult ve Kansas gibi sanatçıların şarkılarını çalıyoruz. Bunlar dışında herhangi bir türe sınıflandırmamızın kolay olmayacağı Fleetwood Mac gibi, Ankaralı müzikseverlerin çok aşina olmadığı ve bizden dinleyerek keşfettikleri gruplardan şarkılarımız da var.

Nedir “lezzetli müzik”? 

Aslında grup kurulduğundan beri biz de kendimize bu soruyu sıkça yöneltiyoruz. İyi, lezzetli müzik acaba bizim yapmaktan en çok keyif alacağımız müzik mi; yoksa dinleyicilerimizin eşlik etmekten en çok keyif alacağı müzik mi? Şu ana kadar bu soruya bulabildiğimiz en iyi yanıt, lezzetli müziğin bu iki etmenin bir bileşimi olduğu. Bir hikayesi, anlatacak bir şeyleri olan; çalması bize keyif veren ve dinleyicilerde, konserimizin sonrasına uzanan bir etki bırakan şarkılar bizce lezzetli. Biz de bu lezzet anlayışıyla, parmaklarınızı afiyetle yiyeceğiniz bir repertuvarımız olması için çalışıyoruz.

Vedat Milor grup adınızı duydu mu? Hiç böyle bir iletişiminiz oldu mu?

Üzülerek söyleyelim, bildiğimiz kadarıyla duymadı. Aslında sosyal medya aracılığıyla ulaşmaya ve konserlerimize davet etmeye çalıştık; ama sanırız çok sayıda takipçisi olduğu için mesajlarımızı görme imkânı bulamadı. Bu röportajınız aracılığıyla davetimizi buradan da yinelemiş olalım; kendisi her konserimize davetlidir.

Ankara müzik sahnesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu biraz öznel bir gözlem; ama son 10-15 yıl içinde amatör gruplara fırsat veren sahnelerin ve etkinliklerin giderek azaldığını gözlemliyoruz. Gece hayatı ve eğlence anlayışı, özellikle müzik türüne etki edecek bir şekilde tek tipleşme yönünde ilerliyor. Neredeyse 5.5 milyon nüfusu olan bir şehirde, başkentimizde bizim gibi grupların çalabileceği sahneleri iki elin parmaklarıyla sayabiliyorsunuz; onların azımsanmayacak bir kısmı da sahnelerini, zarar etme pahasına açık tutmaya çabalıyorlar zaten. Bunun sonucunda, doğal olarak, yeni ve amatör gruplar sahne almak fırsatını çok daha zor bulabiliyorlar; sahne alanlar da bunu, emeklerinin finansal anlamda karşılığını alamadan, kendi özverileriyle sürdürmek durumunda kalıyor. Bu durum şehrin müzik kültürünü kötü yönde etkiliyor, şehirden çıkan müzisyenlerin çeşitliliğini azaltıyor.

Bu kadar karamsar konuştuk; ama Ankara’nın seyircisi, bu bahsettiğimiz sorunların neredeyse hepsini bizim için katlanılabilir kılan bir sıcaklığa sahip. Tüm bu bahsettiklerimize rağmen yeni ve alternatif müzik yapan gruplar özellikle üniversitelerin kültür-sanat etkinliklerinde ve bahar şenliklerinde sahne fırsatı buluyor ve ortaya çıkmayı sürdürüyor. Hem kendimiz hem de bu şehirdeki tüm müzisyenler, hatta tüm müzikseverler adına dileğimiz bu sahnelerin, üniversite etkinliklerinin engellerle değil destekle karşılaşması, imkanların azalması değil çoğalması.

Önümüzdeki günlerde çalışmalarınız neler? Nerelerde çalacaksınız?

Bahar aylarının gelmesiyle üniversitelerin bahar şenlikleri için hazırlanmaya başladık. ODTÜ’de MT (Müzik Toplulukları) ve Bilkent Üniversitesi’nde Bilkent Müzik Kulübü her yıl festivaller düzenliyor, şehrin sanatçılarını üniversitelerindeki öğrencilerle buluşturuyorlar. Biz de bizleri henüz dinlememiş insanlara ulaşmak adına bu etkinlikleri çok önemsiyoruz. E tabii bir de bugüne dek grubumuzda yer almış neredeyse herkes ODTÜ kökenli olduğu için üniversite etkinliklerinin, özellikle de ODTÜ’nün yeri bizde ayrı.

Üniversite şenlikleri dışında da ayda bir veya iki kez Tunalı, Kızılay veya 100. Yıl’daki barlarda dinleyicilerimizle buluşuyoruz. Örneğin en yakın tarihli sahnemiz 9 Mart Cumartesi akşamı, Tunalı’daki Blacknroll’da olacak. Sizleri de bekleriz!

SON HABERLER

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru...

Müdür yardımcısı kendisi için oy derdine düşmüş: Problem çözülürse AKP’nin oyları artar

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinin okul müdürü, okuldaki eğitim kalitesini...

Alper Taş: Ak Parti’liler Beyoğlu’nda halktan kopmuş durumda

Yerel seçimlere 9 gün kala CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın...

CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Akpolat: Katılımcı, şeffaf, örnek belediye yaratacağız

Yerelseçim için geri sayım başladı. İstanbul’un en eski ilçelerinden Beşiktaş’ta CHP’nin 37...

“İlhak içinde ilhak, işgal içinde işgal”

Berrak Güngör Trump’ın Golan Tepeleri kararının yaklaşan İsrail...

Golan Tepeleri Suriye toprağıdır

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki “egemenliğini” tanıyacakları yönündeki açıklaması bölgede...

Canavarlıktan insanlık çıkarmak…

Yeni Zelanda’da, adı anılmaya değmez bir faşistin, iki camide namaz kılan Müslümanları...