LGS sistemi öğrencileri ‘tercihlerinden etti’: “Sağolun hayatımı kararttığınız için”

HABER MERKEZİ

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından çoğu öğrenci, tercih ettiği okullara yerleşememekten şikâyetçi. Ortalaması yüksek olduğu hâlde tercih ettikleri okula yerleştirilmeyen ve kendilerinden düşük puanlı öğrencilerin o okullara yerleştirildiğini söyleyen öğrenciler, sisteme tepkilerini Twitter hesapları üzerinden paylaşıyor.

Liselere yerleştirme sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesi olan “www.meb.gov.tr” adresinden açıklandı.

Sonuçlara göre yerel yerleştirmelerde 224 bin 950 kontenjanlı İmam Hatip liselerinde 107 bin 288 kontenjan boş kaldı.


Yerel yerleştirme rakamlarına göre 1 milyon 141 bin 318 kontenjana 798 bin 926 öğrenci yerleşti; 342 bin 392 kontenjan boş kaldı.

Anadolu liselerinde boş kalan kontenjanın sadece 21 bin 070 olması, öğrencilerin ağırlıklı olarak İmam Hatip ve Anadolu Meslek Programı liseleri yerine Anadolu liselerini tercih ettiğini ortaya koydu.


‘HAKSIZLIĞIN SORUMLUSU ÇOCUKLAR DEĞİL, SİSTEM’

Okul ve sınav puanı yüksek olmasına rağmen ikâmete dayalı yerel yerleştirme sistemi yüzünden istediği okullara yerleşemeyen öğrenciler, sosyal medya hesaplarında tepkilerini dile getirmeyi sürdürürken Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da konuya ilişkin bir paylaşımda bulundu.

Aydoğan, öğrencilerin tercih ettiği okullara gidememesinin sorumlusunun sistemi yaratanlar olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

ÖĞRENCİLER TEPKİLİ: “SAĞ OLUN HAYATIMI KARARTTIĞINIZ İÇİN”

Sonuçların açıklanmasının ardından istediği tercihe yerleşemeyen ve açıkta kalan öğrenciler, tepkilerini Twitter hesaplarından paylaştı.

#lgs2018 etiketi, Twitter Türkiye gündeminin birinci sırasına yerleşirken öğrenciler ve veliler şu mesajları verdi:

BİZİ TAKİP EDİN

359,098BeğenilerBeğen
54,898TakipçiTakip Et
1,081,487TakipçiTakip Et
7,457AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL