Karadeniz’de haftanın maçı… Bir tarafta son beş karşılaşmasından 13 puan çıkaran ev sahibi Trabzonspor, öbür köşede lider Medipol Başakşehir… Sezonun ikinci yarısına her iki taraf iyi başlamak istiyor, tabelada yazacak sonuç tüm zirve adaylarını yakından ilgilendiriyor.

Rakibinin 6 puan gerisindeki bordo-mavililerde orta sahadaki eksikler dikkat çekiyor. Beyin Sosa’yla dinamo Onazi yok. Kucka’yı da İtalya’ya satan Trabzonspor, transfer yasağı yüzünden takviye yapamamış durumda. Ünal Karaman’ın bu süreçte kadro içinde nasıl formüller geliştireceği merak konusu. Ligin en az gol yiyen, yer yer ne yaptığını en iyi bilen kompakt takımına karşı Abdülkadir ile Yusuf’un üretkenliği daha da önem kazanmışa benziyor.

Şampiyonluğu giderek daha fazla dillendiren İstanbul ekibi, sahaya hafta içi atılan imzanın moraliyle ayak basıyor. Kulübüyle nikah tazeleyen Abdullah Avcı, bu kritik dönemeçte birçok çilingirle başlıyor. Emre- Mossoro- İrfan Can üçlüsü orta sahada kontrolü alacağa benziyor. İstikrar abidesi Visca sağda, Arda solda yerini almış durumda. Uzun zamandır patlama yapması beklenen oyuncuyla yeni transfer Robinho’nun performansı özellikle merak ediliyor. 

Taraftarının desteğini alan ev sahibi coşkulu, deplasman ekibi de beklendiği kontrollü başlıyordu. Bekte görmeye alışık olduğumuz Kamil Ahmet orta sahada Sosa’nın yerine geriye çekilen Yusuf’un yanındaydı. İlk 20 dakikadan sonra adeta rakibini çözen Başakşehir önce Robinho, ardından İrfan Can’la tehlikeli gelmiş, Uğurcan kalesinde devleşmişti. 32’de ‘geliyorum diyen gol’ gelmişti! Arda ‘al da at’ demiş, İrfan Can şık bitirmişti. Ev sahibi ne yapacak derken, 42’de fark ikiydi. Robinho’nun kaçırdığı Clichy, Uğurcan’ı avlamıştı. İkinci devre belli ki çok şeylere gebeydi…

48’de Emre’nin ortasında Arda’ya engel olmak isteyen Ekuban kendi ağlarını buluyordu. Hemen akabinde aynı oyuncu bu sefer öteki fileleri havalandırıyordu. Ev sahibi bir türlü organize olamazken, deplasman ekibi kontrolü elinde tutuyordu. Tıkanan oyunda bireysel yetenekler önem kazanmıştı. 80’de üç adım öndeki Mert’i güzel bir şutla avlayan Yusuf farkı bire indirmişti. Kalan zaman geri dönüşe yetecek mi diye soranlara cevabı, 87’de Visca soluyla vermiş; lider zorlu deplasmandan şen dönmüştü

Trabzonspor beyni Sosa’yı da akciğeri Onazi’ye de çok aradı. Dar rotasyonda Ünal Karaman’ın işi oldukça zor gözüküyor. Sevsek de sevmesek de Başakşehir artık büyük takım. En azından öyle oynuyorlar. Yarışta yine son düzlükte kalırlar mı; bekleyip görmek lazım. Sanki o sene bu sene!