Lübnan Komünist Partisi’nden yüzleşme çağrısı: Yolsuzluğa karşı sokağa

Lübnan Komünist partisi 13 Ocak’ta ‘Soğaka Yüzleşmeye’ sloganıyla yolsuzluğa karşı eylem çağrısı yaparken otuzu aşkın komünist parti de Sudan ile dayanışma mesajı yayınladı. Lübnan Komünist Partisi (LKP), tüm üyelerini ve halkı 13 Ocak günü ülke çapında düzenlenecek yolsuzluk ve toplumsal eşitsizlik karşıtı protesto eylemlerine çağırdı. LKP, internet sitesinde yer alan çağrıda, protestoların sözünün “#SokağaYüzleşmeye!” olacağı ifade edildi.

LKP’nin yaptığı çağrıda “13 Ocak yolsuzluk düzenine karşı ulusal ayaklanma günüdür. 13 Ocak, onları yargılamak ve hesap sormak için halkın öfkesinin ve ulusal gururun günüdür” ifadelerine yer verdi. LKP MK Sekreteri Hanna Gharib, bu sürecin rejimle yüzleşme ve onu devirme yolunda büyüyen kitle hareketi için önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Hanna Gharib “rejim ne önlem alırsa alsın nafiledir, kitleler harekete geçti ve giderek büyüyor” dedi.

Ne olmuştu?

16 Aralık’ta LKP, “sokağa iniyorum” sloganı ile bir protesto düzenlemişti. Binlerce insanın katıldığı protestoda yolsuzlukla etkili mücadele için şeffaf bir araştırma sürecinin yürütülmesi talep edilmiş. Parlamento seçimlerinin 7 Mayıs’ta yapılmış olmasına rağmen hala hükümetin kurulamamış olmasının ülkeyi yöneten siyasetçilerin yetersizliğinin kanıtı olduğu ifade edilmişti.

***

Sudan’a otuz partiden destek

Sudan’da günlerdir süren ekmek zamları ve hayat pahalılığına karşı protestolarda önceki dün 3 kişi daha yaşamını yitirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kardeşim dediği Beşir diktatörlüğüne karşı halk dün yine sokaklardaydı. Dünyadaki 30’u aşkın komünist partiden Sudan halkı ile dayanışma mesajı yayımlandı. Aralarında Macaristan İşçi Partisi, Fransa Komünist Partisi, Almanya Komünist Partisi’nin de bulunduğu pek çok parti açıklamasında, “Sudan halkının diktatörlük rejimine karşı gerçekleştirdiği, demokrasi ve toplumsal ilerleme mücadelesine desteğimizi ve dayanışmamızı iletiyoruz” ifadelerine yer verdi.

BİZİ TAKİP EDİN

358,958BeğenilerBeğen
54,839TakipçiTakip Et
1,080,088TakipçiTakip Et
7,388AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL