Lunaparklar faciaya davetiye çıkarıyor
11.05.2018 16:04 EKONOMİ
Lunapark ve eğlence alanlarındaki denetimsizliğe dikkati çeken TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Sadettin Özkalender, “Çözüm kamusal denetim” dedi

BirGün/Ankara

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Sadettin Özkalender, lunaparklarda güvenli bir şekilde tahliyeden, eğlence makinaları operatörlerinin eğitimine kadar denetlenmesi gereken birçok nokta olduğunu belirtti. Lunaparkların faciaya davetiye çıkarttığına vurgu yapan Özkalender, lunaparkların montajının zemine uygun yapılmadığını, can güvenliğini tehlikeye attığını kaydetti.

Lunaparkların denetimine ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Özkalender, şu uyarıları yaptı:

“Lunapark ve eğlence alanlarında kullanılan atlıkarınca, discovery, hızlı tren, adrenalin, gondol, dönme dolap gibi tüm eğlence makinalarının yürürlükte bulunan ilgili mevzuata göre aylık ve yıllık periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Emniyet aksamları test edilmelidir. Günlük olarak da eğlence makineleri işletmeye alınmadan önce, tüm emniyet tedbirlerinin çalıştığı tespit edilerek boşta çalıştırma işlemi yapılmalı ve bu kontroller yasal olarak kayıt altına alınmalıdır.

Belediyeler tarafından ruhsat verilmesi gereken bu işletmelerin denetimleri de belediyelerce yapılmalıdır. Cihazların testleri, periyodik kontrolleri ve güvenlik aksamları uzman makina mühendisleri nezaretinde yapılmalıdır. Gezici lunaparklar her kurulumda tekrar denetlenmelidir."

Çözümün kamusal denetimden geçtiğini bildiren Özkalender, “Bu konudaki mevzuat ve yönetmelikler ‘kamusal denetim’ ve ‘mühendislik uygulamalarını’ dışlayan eksik düzenlemelerdir. İlgili bakanlıklar ve yerel yönetimler, acil tedbir almak üzere mevzuata uygun düzenlemeler yapılmalıdır. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak, eğlence yerlerine işyeri ruhsatı düzenlenmesi, eğlence makinalarının mevzuatta tanımlı periyodik kontrollerinin yapılması, operatör ve bakım personelinin eğitilmesi konularında görev almaya hazırız” dedi.