Anasayfa GÜNCEL Lunaparklarda denetim şart

Lunaparklarda denetim şart

MMO Ankara Şube Başkanı Özkalender, lunaparklarda kamusal denetimin şart olduğunu belirterek, “Sayıları her geçen gün artan lunapark ve eğlence alanlarında tüm emniyet tedbirlerinin çalıştığı tespit edilerek boşta çalıştırma işlemi yapılmalı ve bu kontroller yasal olarak kayıt altına alınmalıdır” dedi

Havaların ısınması ile birlikte özellikle çocukların tercih ettiği lunapark ve eğlence mekanları dolmaya başlaması üzerine TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Özkalender, “Lunapark ve eğlence alanlarında tüm emniyet tedbirlerinin çalıştığı tespit edilerek boşta çalıştırma işlemi yapılmalı ve bu kontroller yasal olarak kayıt altına alınmalıdır” uyarısı yaptı.

Eğitimsiz personel tarafından işletilen eğlence makinalarında bir kaç yıl önce üzücü kazalar yaşandığını anımsatan Özkalender, kamusal denetimin şart olduğunu vurgulayan bir yazılı açıklama yayımladı.

KONTROLLER AKSATILMAMALI

Aylık ve yıllık periyodik kontrollerin aksatılmadan yapılması gerektiğinin önemine değinen Özkalender, şunları ifade etti:

“Eğlence mekanlarında herhangi bir kaza veya yangın çıkması halinde güvenli bir şekilde tahliyenin sağlanmasından, operatörlerinin eğitimlerine kadar denetlenmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Çoğu zaman kaldırım taşları üzerine oturtulmuş, zeminlerine uygun bir şekilde montajı yapılmamış eğlence makinaları vatandaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Sadettin Özkalender

Eğlence alanlarında kullanılan atlıkarınca, discovery, hızlı tren, adrenalin, gondol,  dönme dolap gibi tüm eğlence makinalarının yürürlükte bulunan ilgili mevzuata göre aylık ve yıllık periyodik kontrollerinin yapılması, emniyet aksamlarının test edilmesi gerekmektedir. Ayrıca günlük olarak da eğlence makinaları işletmeye alınmadan önce, tüm emniyet tedbirlerinin çalıştığı tespit edilerek boşta çalıştırma işlemi yapılmalı ve bu kontroller yasal olarak kayıt altına alınmalıdır.”

DENETİMİ MÜHENDİS YAPMALI

İlginizi çekebilir:  Taşkın ve sellerin yaşamımızdaki yeri

İlçe belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri tarafından ruhsatları verilmesi gereken bu işletmelerin denetimlerinin belediyeler tarafından yapılması gerektiğini kaydeden Özkalender, “Tamamen bir mühendislik tasarımı olan ve yüzlerce hareketli parça ile devasa konstrüksiyonlar olarak imalatı yapılan bu cihazların testlerinin,  periyodik kontrollerinin ve güvenlik aksamlarının uzman makina mühendisleri nezaretinde yapılması gereği, işletmeciler ve belediyeler tarafından karşılıklı ihlal edilmektedir” ifadelerini kaydetti.

ÇÖZÜM KAMUSAL DENETİM

Mevzuatın ve çıkartılan yönetmeliklerin “kamusal denetim” ve “mühendislik uygulamalarını” dışlayan eksik düzenlemeler olduğunu belirten Özkalender, ilgili bakanlıkları ve yerel yönetimleri, acil tedbir almak üzere mevzuata uygun düzenlemeler yapmaya çağırdı. Özkalender, çözümün kamusal denetim olduğunu bildirdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,945AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdi

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ve dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan yeni...

Yurttaşa doğalgaz zammı “ayarı”

Yurttaşlar, ön ödemeli doğalgaz sayaçlarına yansıtılan, “Türk Lirası düzeltme” bedeline isyan etti....

Sanders’tan ‘1,6 trilyon dolarlık öğrenci borçlarını iptal’ teklifi: ABD’de eğitim sistemi adil değil

ABD’de Vermont Senatörü ve Demokratların 2020 başkan aday adaylarından Bernie Sanders, ABD’deki...

Edirne’de mültecileri taşıyan araç kaza yaptı: 10 ölü, 30 yaralı

Edirne’nin Meriç ilçesinde mültecileri taşıyan panelvanın kaza yapması sonucunda 10 kişi yaşamını...

Muavin, otobüste 12 yaşındaki kız çocuğunu taciz etti iddiası

İddiaya göre, İstanbul-Amasya seferini yapan bir yolcu otobüsünde görevli muavin, 12 yaşındaki...

7 Çevre ve Şehircilik İl Müdürü görevinden alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çeşitli birimlerine yapılan atamalar ile 28 Çevre ve...

Halk plajına valilik engeli

Mersin’in CHP’li Belediye Başkanı Vahap Seçer, sahildeki Deniz Aquapark’ın yerine halka açık...

Madde kullanımı 11 yaşın altına indi

Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü’nde uyuşturucu kullanımıyla ilgili vahim tablo...

İBB bütçesi faiz batağında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki (İBB) israf faiz giderlerine de yansıdı. 2019 yılı için...

Üniversite yemekhanesinde yüzde 300 zam!

Anıl AtaşEskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) yaz okulu...

Sonraki haber