alpertasbeyoglu

Macron: Erdoğan’ın Türkiyesi Mustafa Kemal’in Türkiyesi değil

Elysee Sarayı’nda 250 civarında diplomat, milletvekili ve uluslararası ilişkiler uzmanının katıldığı toplantıda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dış politika vizyonunu ve AB’nin güvenliğine ilişkin önerilerini açıkladı.

Macron, Türkiye’nin AB üyeliğine nokta konulması, bunun yerine tıpkı Rusya gibi Türkiye ile de stratejik ortaklığa gidilmesi gerektiğini söyledi. Macron Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiyesi’nin Mustafa Kemal Atatürk dönemindeki Türkiye olmadığını kaydetti.


Avrupa’nın Türkiye ve Rusya ile yeni tip ilişkiler tesis etmesine ihtiyaç duyduklarını belirten Macron, aynı zamanda bu ülkelerin geçirdiği değişimi de dikkate almaları gerektiğini söyledi.

“Erdoğan’ın pan İslamcı gündemi”

”Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’si, (Mustafa) Kemal döneminin Türkiyesi değil” diyen Macron şöyle konuştu:

“Rusya ve Türkiye ile ilişkileri düşünmeden uzun vadeli bir Avrupa’yı inşa edemeyiz. Türkiye Cumhurbaşkanı Avrupa karşıtı görünen pan İslamcı gündemini her gün yeniden teyit ederken dürüst ve açık bir şekilde Türkiye’nin AB üyeliği hakkında konuşmaya devam edebileceğimizi düşünüyor muyuz?”Dolayısıyla AB üyeliği değil de stratejik ortaklık inşa etmek lazım. Bu iki güç kollektif güvenliğimiz için önemli olduğundan Rusya ve Türkiye ile stratejik ortaklık lazım, onların Avrupa ile bağlı olması lazım”


BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,039TakipçiTakip Et
7,863AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL