Macron, Trump'a yanıt vermiyor
14.11.2018 11:26 DÜNYA
ABD Başkanı Donald Trump'ın Fransa ziyareti sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yönelik Twitter'dan paylaştığı mesajlara karşılık Macron'dan yorum gelmedi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Ofisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın dün paylaştığı Twitter mesajlarında Fransa ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkındaki eleştirilerine, Macron'un yorum yapmadığını açıkladı.

"Biz gelmeden önce Almanca öğreniyordunuz"

Trump dün sosyal medya sitesi Twitter'daki hesabından, "Emmanuel Macron Avrupa'nın ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için kendi ordusunu kurmasını öneriyor. Ama Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Almanya vardı. Peki bu Fransa açısından nasıl gelişmişti? ABD ordusu gelip yetişmeden önce Paris'te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı. NATO için öde ya da ödeme" mesajını paylaşmıştı.

Tweet'lerine devam eden Trump ayrıca, "Sorun, Emmanuel'in Fransa'da onay seviyesinin yüzde 26 ile son derece düşük ve işsizlik oranının neredeyse yüzde 10 olması. O yalnızca konuyu değiştirmek istiyor. Ayrıca Fransa'dan daha milliyetçi bir ülke yok, son derece gururlu insanlar ve bu konuda haklılar" ifadelerini kullanmıştı.

Trump, Birinci Dünya Savaşı'nı Sonlandıran Ateşkes Antlaşması'nın 100. yılı için Fransa'ya yaptığı ziyaret öncesinde de Macron'a yönelik bir Twitter mesajı paylaşmıştı.

Trump paylaşımında, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'ABD, Çin ve Rusya’dan korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması gerektiği' yönünde öneride bulundu. Çok aşağılayıcı. Belki Avrupa önce ABD'nin çok büyük bir şekilde destek verdiği NATO'ya olan borcunu ödemelidir" ifadelerine yer vermişti.