Maduro'dan iki muhalif milletvekiline suikast girişimiyle ilgili suçlama
08.08.2018 11:01 DÜNYA

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, biri Kolombiya'da sürgünde olan iki Venezuelalı muhalif milletvekilinin geçen haftasonu kendisinin hedef alındığı suikast girişimiyle bağlantısı olduğunu belirtti. Kurucu Meclis bu vekillerin dokunulmazlıklarını düşürmeyi teklif eden yasa tasarısını görüşecek.

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre Maduro, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, suikast girişiminin ardından tutuklanan 6 kişinin ifadelerine bakıldığında Kolombiya'da sürgünde yaşayan muhalefet lideri Julio Borges'ın bu olayla bağlantısı olduğunu ifade etti.

"Verilen birkaç ifade Julio Borges'a işaret ediyor. Soruşturmalar da öyle" diyen Maduro, Borges'ın bu olaydaki rolü hakkında daha fazla detay vermedi ancak muhalif milletvekilinin Kolombiya hükümeti tarafından korunduğunu ve başkent Bogota'da yaşadığını söyledi.

Maduro ayrıca, sosyal medyadaki görüntülerde polis tarafından tutuklandığı görülen muhalefet milletvekili Juan Requesens'in de isminin şüpheliler arasında olduğunu aktardı.

Saldırı sonrası gözaltına alınan 6 kişi 'ihanet, cinayete teşebbüs ve terörizm' suçlarından tutuklanmıştı.

'SUİKAST İÇİN 11 KİŞİYE 50 MİLYON DOLAR TEKLİF EDİLDİ'

Maduro, kendisine suikast yapılması için 11 kişiye 50 milyon dolar teklif edildiğini aktardı.

Venezuela lideri saldırı girişimiyle alakalı bu isimlerin arasında ABD'nin Florida kentinde yaşayan Osman Delgado Tabosky'nin de olduğunu, ABD ile Kolombiya'daki yetkililere gerekli delilleri sunacaklarını, bu olayı düzenleyen ve finanse edenlerin yakalanması için iş birliklerini isteyeceklerini kaydetti.

Maduro "(ABD Başkanı) Donald Trump'ın iyi niyetine güveniyorum" ifadesini de kullandı.

BORGES'TEN AÇIKLAMA

Maduro'nun suçladığı muhalif lider Borges ise Twitter'dan yaptığı açıklamada Maduro'ya suikast girişiminin suikast olduğunu savundu.

Borges mesajında "Bu saldırı saçmalığı konusunda ne Venezuela ne de dünya sana inanıyor. Bunun, diktatörlüğüne karşı çıkanlara baskı yapmak ve onlara zulmetmek amacıyla bir kurmaca olduğunu hepimiz biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık iki saat sunum yapan Maduro, şüphelilerin videolarını, patlayan insansız hava araçlarının (İHA) fotoğraflarını paylaştı, ayrıca suikast girişiminde yaralanan askerlerin şapkalarını da gösterdi.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, başkent Caracas'ta bir törende konuşma yaptığı sırada 1 kiloluk patlayıcı yüklü 2 adet İHA ile saldırı düzenlenmişti. Maduro'nun yara almadan kurtulduğu saldırıda 7 asker yaralanmıştı.

Suikast girişiminin sorumluluğunu kendilerine 'Tişört Giyen Askerler' adını veren bir grup, Twitter'da yaptıkları paylaşımda üstlenmişti.

MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILABİLİR

Seçilmiş milletvekilleri oldukları için Venezuela yasalarına göre hem Borges hem de Requesens yargı karşısında dokunulmazlığa sahip.

Ancak Sosyalist Parti lideri ve Ulusal Kurucu Meclis'in Başkanı Diosdado Cabello Twitter'dan yaptığı açıklamada bugün milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için bir yasa teklifi yapacağını duyurdu.

Hem Borges hem de Requesens, Maduro'nun muhalifi eski devlet başkanı adayı Henrique Capriles'in partisi Primero Justicia'nın (Önce Adalet) üyeleri.