Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Mahalleli Abbasağa Parkı'nda inşaata izin vermiyor

Mahalleli Abbasağa Parkı’nda inşaata izin vermiyor

OZAN SAĞLAM

İstanbul'a bağlı Beşiktaş semtindeki Abbasağa parkı için Beşiktaş Belediyesi proje oluşturdu. Proje kapsamında, ihaleyi kazanan inşaat şirketi ise parka sabah saat 7'de iş makinalarıyla girerek yıkım çalışmalarına başladı. Kış Bahçesi Projesi ile, bölge'de yapılması planlanan ahşap ve cam mekan için  parka giren iş makinalarına çevrede bulunan mahalle sakinleri tepki gösterdi. Öğleden sonra saat 1'de İstanbul Kent savunması parka geldi, yaşananların sosyal medyada duyulması ve parka gelenlerin tepkisi üzerine, projeyi yürüten firma yetkilileri çalışmayı durdurdu. Mahalleli parkta çaylarını kendileri ikram ettiği için bir mekana ihtiyaç olmadığını savunurken, Belediye Başkanı Murat Hazinedar görüştüğü heyete yıkımın bugünlük durduğunu belirtti

MESELE BİRKAÇ AĞAÇMIŞ!
Mahalle sakinleri ise yapılan inşaat çalışmasına gün boyu parkta nöbet bekleyerek tepki gösterdi. Mahalle sakini Hülya Karakaş, "Muhtara gidiyoruz bize adam akıllı bilgi vermiyor, burada çay bahçesi kurmaya çalışıyorlar ve bunu yaparkende ağaçları yıkıyorlar. Biz Gezi Parkı'na gittik çünkü artık beton görmek istemiyorduk, bakın bunu yapan da CHP'li bir belediye ama buraya da geldik. Bizim derdimiz yeşili korumak" dedi.

İnşaatın mahalleliye yalan söylenerek başladığını belirten Karakaş "Bu alanda daha önce spor aletleri vadı, bu aletleri kaldırıp 'Yenisini getireceğiz' diye yalan söylediler. Sonra karşımızda iş makinalarını görüyoruz. Çocuk mu kandırıyorlar, bu kadar kolay mı?" dedi.

BURADA ÇAY SATTIRMAYIZ
Yapılan inşaatın giderek ilerletilip  alana belediyenin bir kafe yapacağını söyleyen bir diğer mahalle sakini  Ahmet Basat "Burada insanlar zaten çay getirip gelen insanlara ikram ediyor, buranın halkı park kültürünü yaşatmayı benimsemiş durumda. Burada kimse kimseye parayla çay satamaz, biz burada iç içe yaşıyoruz" dedi.

***
Projeyi Anka şirketi yürütüyor

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Abbasağa Muhtarı Yüksel Sağat ise, 1 yıl önce mahallelinin bir çardak istediklerini Beşiktaş Belediye Başkanı Avukat Murat Hazinedar'a ilettiğini anlattı. Bu doğrultuda bir proje yürütüldüğünü söyleyen muhtar Sağat "İş makinası kapıdan geçemedi diye bir alanı yıkmak ve geçmek zorunda kaldı, orası proje kapsamı dışında kalıyor. Bu sebeple bir zabıt tutuldu, şirketin ismi ise Anka'ydı" dedi. Çalışma yapılan alanın sit alanı olduğunu söyleyen Sağat ise mahallelinin durumu abarttığını savunuyor. Sağat "İnsanlar durumu çarpıtıyor, parklara yönelik bi çalışma olduğunda zaten bir korku var" dedi.

Abbasağa parkının Türkali, Sinanpaşa, Cihannuma ve Abbasağa mahallelerine bağlı bulunduğunu belirten Muhtar Sağat "Bazı parklarda çay bahçeleri var halka da yüzde elli indirim yapıyorlar, böyle bir şey yapılırsa da iyi olur" dedi. Parkta bulunan şirket sorumluları ise "Belediye bir proje hazılardı ve biz bu projeyi aldık, şimdi bunun doğrultusunda çalışıyoruz, yasadışı hiç birşey yapmıyoruz" diyerek topu Beşiktaş Belediyesi'ne at

AKŞAMA SAATLERİNDE FİLM GÖSTERİMİ
İş makinası çıkıp her şey yoluna girene kadar bekleyişte olacaklarını söyleyen İstanbul Kent Savunması'ndan Rüya Kurtuluş AKP'li ve CHP'li belediyelerin parklardan ellerini çekmesi gerektiğini söyledi. Kurtuluş, akşam saatlerinde çay ikramı ve film gösteriminin olacağını söyledi.

BELEDİYE BAŞKANIYLA GÖRÜŞMEYE GİTTİLER
İş Makinalara tepki göstererek, çevredeki mahalleliyi ilk haberdar eden Şahin Arlı ise "Belediye başkanı ile görüşmeye bir heyet gitti. Hazinedar önümüzdeki güne kadar çalışmanın durdurulacağını söylemiş" dedi.

Haziran ranta karşı Abbasağa'ya çağırdı


 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,661AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Uğur Dündar’dan ortak yayın için ilk yorum

Binali Yıldırım'ın moderatör olarak önerdiği gazeteci Uğur Dündar, Türkiye'yi ekran başına kilitleyen...

Anadolu Ajansı’ndan Ekrem İmamoğlu’na yanıt

Anadolu Ajansı (AA) ortak yayınında Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart akşamı AA'nın veri...

İstanbul, Yıldırım-İmamoğlu ortak yayınını böyle izledi

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye...

Binali Yıldırım’ın ‘İzmir’ yalanı

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Cumhuriyet Halk Partisi...

Temelli açıkladı: HDP, 23 Haziran’da hangi adayı destekleyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye...

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya geldi

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı...

Üniversite sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayınlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap...

Bodrum’da uçağın lastiği patladı, hava trafiği durdu

Milas Bodrum Havalimanı'na iniş yapan özel bir jetin lastiğinin patlaması sonucu pistte...

Mansur Yavaş’tan İmamoğlu’na destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun iptal kararı sonucu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir...

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a mektup

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un bugün yapılan olağan mali genel kurul toplantısında...

Sonraki haber