Anasayfa GÜNCEL Mahçupyan ve sistemik gazetecilik

Mahçupyan ve sistemik gazetecilik

Karar gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan ara ara yolsuzluk meselesini kaşımayı çok seviyor. Eski Başbakan Davutoğlu’nun danışmanlığını yaptığı dönem çok kaşıyınca verdiği rahatsızlığın farkına varmış olacak ki “sistemik yolsuzluk” diye bir kavram geliştirmişti. Sistemik yolsuzluk kökü Kemalizme kadar giden önemli bir sorundu ve muhalefet bununla yüzleşmediği sürece başarılı olamayacaktı. Ne mutlu ki, 2002’de iktidara gelen AKP yolsuzluklarla mücadele etmek suretiyle bu “sistemik yolsuzluk” düzenini bitirmişti, bu dönemde olsa olsa bireysel yolsuzluklar vardı. Sonra işler biraz değişti, Mahçupyan’ın danışmanlığını yaptığı Davutoğlu kızağa çekildi ve Mahçupyan “Çekingen Muhalefet” pozisyonunu bir miktar geliştirdi. Mahçupyan Karar gazetesindeki dünkü yazısında yine yolsuzluk konusuna değinmiş. Diyor ki, “darbecilerin varlığına sırtımızı dayayıp hiç yolsuzluk olmamış gibi davranamayız” ve ekliyor “Ak Parti’nin adalete gerçek anlamda sahip çıkması gerekiyor.”

Hal böyle olunca bu haftaki Köşe Vuruşu’nda olguları sistem dahilinde incelemeyi seven Etyen Mahçupyan’a bir önerim olacak.


Darbe varsa yolsuzluk sayılmaz mı?
Aslında Etyen Mahçupyan yalnız değil. Muhtemelen bir kesimin ortak rahatsızlığını dillendiriyor. Nitekim, iktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi geçen hafta köşesinde şöyle soruyordu: “Tamam anladım, 17-25 Aralık FETÖ’nün darbe girişimiydi. Tamam anladım, New York’taki mahkemede 17-25 Aralık’ın ABD versiyonu yaşanıyor. Ama bir şeyi anlamadım. Bu rüşvet iddiaları ne olacak? Sizi bilmem ama benim midem bulandı.Rüşvet aldığı iddia edilenlerin kuzuların sessizliğine bürünmesi ise en az Zarrab kadar rahatsız edici.” Abdülkadir Selvi’nin sözlerine bu köşenin okurları pek yabancı değil. Neredeyse o tapeler saçıldığından beri bu köşede aynı şeyler yazılıyor: Niyet kötü, karanlık olabilir ama iddialar gazeteciliğin de yargının da konusudur; hem bir kısmını yalanlamak hem bir kısmını doğrulamak adına böyledir. Üstelik 17-25 Aralık’ın üzerinden dört yıl geçmiş. Değişen tek şey, operasyonda adı geçen bakanların artık bakan olmaması. Herhangi bir hüküm giymedilerse neden bakanlıklarına son verildi diye soracak olursanız cevap yok.

Mahçupyan şunu sormalı?
“İki yıl önce sistemik yolsuzluk bitti” gibi bir muştuyla gelip en azından bunu itiraf edin diye muhalefeti sıkıştıran Etyen Mahçupyan, şapkasını önüne koyup şunu sormalı: Ne kadar kötü niyetle ortaya atılmış olursa olsun bir yolsuzluk iddiası 4 yıl boyunca görmezden gelinmişse, ardından gelen seçim sonuçları sanki yolsuzluk iddialarını da aklamış gibi değerlendirilmişse, asıl sistem bu değil midir? Sistemlere ne zaman sistem demek gerekir? Bugün Amerika’da süren Zarrab davasının aldığı komik şekil, yine yolsuzluklar hiç yokmuş anlamına mı gelecek? Eğer bu anlama gelecekse artık bu da bir sistem haline gelmiş sayılmaz mı? “Ortada darbe girişimi varsa aleyhte her iddia otomatikman aklanır” sistemi diyemez miyiz buna?

Sistemik gazetecilik
Eğer Etyen Mahçupyan, yolsuzlukları veya yolsuzluk iddialarını hâlâ kişisel düzeyde ayrıntılar olarak görüyorsa, “sistemik yolsuzluk” kavramının karşısına bir de “sistemik gazetecilik” kavramını koymalı. Çünkü bu ülkede gazeteciliğin aşama aşama getirildiği nokta tam olarak bu. “Sistemik Gazetecilik de ne?” diye soracak olursanız, sistem nasıl gerektiriyorsa öyle davranmak şeklinde özetlenebilir. Tabii ki, Mahçupyan daha iyi bilir.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,494AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Sonraki haber