Mahir Kanaat 24 gündür gözaltında
04.01.2017 18:19 GÜNCEL

Maltepe'deki evi basılarak ters kelepçeyle gözaltına alınan BirGün gazetesi çalışanlarından Mahir Kanaat 24 gündür gözaltında.

Mahir Kanaat'ın gözaltında tutulduğu Vatan Emniyeti'nde gözaltı süresi ise gözaltının 5. günü sonrasıda 30 güne çıkarıldı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde 25 Aralık’tan bu yana gözaltında tutulan kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabiri Metin Yoksu, Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Müdürü Derya Okatan, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın, Diken eski editörü Tunca Öğreten ve Birgün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat’ın ifade işlemleri sona erdi.

Gazetecilerin kendilerine yöneltilen sorulara cevap vermeyeceklerini belirtmeleri üzerinde sorguları yapılamadı.

6 gazetecinin bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde savcılığa çıkarılmaları bekleniyor.

Gözaltı gerekçesiyle alakalı herhangi bir açıklama yapılmazken, Kanaat'in bırakılmasını isteyen basın meslek örgütleri bu durumun kabul edilemez olduğunu söylemiş, yandaş Sabah gazetesi ise gözaltıları 'RedHack'le ilişkilendirmişti.

"Gazetecileri bırakın, IŞİD katilleri ile uğraşın”

ÖDP: 'Gazetecilere özgürlük, Mahir Kanaat serbest bırakılsın!' ÖDP: 'Gazetecilere özgürlük, Mahir Kanaat serbest bırakılsın!'

Konuyla ilgili daha önce açıklamada bulunan BirGün Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Barış İnce şunları söylemişti:

BirGün çalışanları Mahir Kanaat'in doğum gününü kutladı BirGün çalışanları Mahir Kanaat'in doğum gününü kutladı

“Sosyal medya üzerinden gazetecilere her gün çeşitli yerlerden bilgi, belge ve istihbarat gelmekte, arkadaşlarımız çeşitli kişilerce çeşitli sosyal medya gruplarına eklenmektedir. Wikileaks gibi, RedHack gibi gruplar gazetecilere buldukları kimi yolsuzluk ve rüşvet yazışmalarını atmaktadırlar. Biz gazete olarak bu tarz belgeleri teyit edemediğimiz için kullanmamakta, kamuoyunda çok tartışılıyorsa da sadece iddia olarak vermekteyiz. Damat Berat beyin günlerce tartışılmış kimi yazışmaları üzerinden “tweet attı” diye gazetecilerin sabah kapılarının kırılarak ters kelepçe ile gözaltına alınması kabul edilemez. Hükümet bunlarla uğraşacağına IŞİD katilleri ile uğraşsa daha fazla canımızın gitmesini engeller. Mahir’in ve diğer gazeteci arkadaşların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Avukatlar: Kamuoyu baskısı çok önemli Avukatlar: Kamuoyu baskısı çok önemli

Diken'in eski İnternet Sitesi editörü Tunca Öğreten ve gazeteci Metin Yoksu İstanbul'da, DI Haber editorü Ömer Çelik ise Diyarbakır'da, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve imtiyaz sahibi Eray Saygın da, Mahir Kanaat ile aynı gün gözaltına alınmıştı.