Mahir Ünal'dan ABD'ye yanıt: Twitter üzerinden tehdit kabul edilemez
31.07.2018 11:24 GÜNCEL

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, gündeme dair önemli açıklamalarda bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, rahip Brunson'un serbest bırakılması için Twitter üzerinden mesajlar yayınlamıştı.

Pence, Türkiye'yi ağır yaptırımlar uygulamakla tehdit ederek "Pastör Andrew Brunson'u serbest bırakın ya da sonuçlarıyla yüzleşmeye hazırlanın" demişti. Bunu üzerine AKP Sözcüsü Ünal, "Twitter üzerinden tehdit kabul edilemez. Biz taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz; ancak ABD ile müttefikliğimiz bu şekilde devam ederse, ilişkilerimiz büyük zarar görecektir." açıklamasını yaptı.

İşte Mahir Ünal'ın açıklamalarından satırbaşları:

TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİ

Türkiye tüm sözlerini yerine getirmektedir. Twitter üzerinden tehdit kabul edilemez. Türkiye'ye dönük tehdit dilini asla kabul edemeyiz. Söz konusu husus yargının bir meselesi. Twitter üzerinden tehdit edip istediklerini yapmak gibi tuhaf bir yöntem geliştiriyorlar. Serbest bırakın demek saygısızlıktır. Bu tehdit dili Türkiye'yi korkutmayacağı gibi çok uzun döneme dayanan model, stratejik ortaklığımıza zarar vermektedir. Türkiye tweetle şantaj yapılacak bir ülke değil. Biz taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz; ancak ABD ile müttefikliğimiz bu şekilde devam ederse, ilişkilerimiz büyük zarar görecektir. Türkiye boyun eğecek bir ülke değil. Nezakete uygun bir dile dönmek gerekiyor.

CHP'DEN GELEN ELEŞTİRİLER

CHP, FETÖ davalarını AİHM'de bozduracak altlığı hazırladı. CHP'nin bu ülkenin savcılarına hakaret etme hakkı yoktur. Muhalefet karşıtlık değildir, alternatiftir; ama CHP'nin yaptığı muhalefet Türkiye'nin yanında olmayan bir muhalefettir. Bu konuda 50 bin'e yakın belge ortaya koyabilirim.

MUHARREM İNCE'NİN AÇIKLAMALARI

Bizim CHP'nin iç işleriyle bir işimiz olamaz. Bana bir soru soruldu ben de o soruya cevaben Muharrem İnce'nin "Yenilgiyi kabul etmeyenler zafer kazanamaz sözü kıymetlidir" dedim. Yenilenler yenilginin sorumluluğunu üstlenmeli benim söylediğim bu. Biz karşımızda güçlü bir muhalefet istiyoruz. CHP Türk siyasetini zehirliyor. Muhalefet bu sistem değişikliğini bir türlü hazmedemedi. Cumhurbaşkanını milletin seçmesi rahatsız ediyor.

AKP'DE OLAĞANÜSTÜ KONGRE

Ağustos ayı oldukça yoğun. 14 Ağustos'ta sempozyumumuz var. AK Parti'nin 16 yılının tartışıldığı, 4 ciltlik kitap çalışması yapıldı bunlar konuşulacak. AK Parti'de kongrede hep yenilenme olur. Yerel seçim hazırlıklarına kasım ayında başlayacağız.