alpertasbeyoglu

Mahkemeden emsal soruşturma kararı

Hakkında yürütülen güvenlik soruşturması nedeniyle Ege Üniversitesi Hastanesi’nde işe alınmayan yurttaşın açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme heyeti ‘uygulanması durumunda telafisi güç zararlar doğurabilir’ dedi.

Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında devlet kurumlarına işe alımlarda kriter haline getirilen ‘güvenlik soruşturması’ ile ilgili İzmir’de yerel mahkemeden emsal niteliğinde bir karar geldi. Caner İncesu isimli yurttaş, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde sözleşmeli personel statüsünde fizyoterapist olarak görevlendirilmek üzereyken güvenlik soruşturması ve arşiv taraması sonucunda işe alımının uygun olmadığının belirtilmesinin ardından, yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı.

Mahkemeden İncesu lehine bir karar çıktı.

İncesu göreve başlamamasının gerekçesinin açıklanmadığını, sicilinin temiz olduğunu, işlemden 3 ay önce başka bir idare tarafından yapılan güvenlik soruşturmasında problem çıkmadığını belirtti. İncesu gerekçelerini ileri sürerek İzmir 5’inci İdare Mahkemesi’ne açtığı davada yürütmenin durdurulmasını ve iptalini istedi.

İncesu’yu haklı bulan mahkeme, karar açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27’inci Maddesi uyarınca teminat lınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verildi.’

Örnek olacak

Egedensöz’den Mehmet İşler’e konuşan avukat Ramazan Sertan Safsöz, süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Safsöz, “Mahkeme göreve başlatmama kararındaki yürütmenin durdurulmasına karar vererek böylelikle yargılama sürecinde göreve başlat anlamına getirdi. Bu kararı verirken aslında manifesto gibi bir karar da ortaya çıkardı” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,766TakipçiTakip Et
7,819AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL