Mahkemeden müdüre tarafsızlık hatırlatması

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ankara Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda teknoloji tasarım öğretmeni olarak görev yapan bir öğretmenin itirazını değerlendiren Ankara Bölge İdare Mahkemesi, okul müdürünün değerlendirme formunu objektif ölçütlere göre doldurmadığına hükmetti.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde yapılan değerlendirmede 78 puan alan öğretmenin itirazı üzerine yeniden değerlendirme yapıldı. Değerlendirmenin ardından puanı 89’a çıkarılan öğretmen, okul müdürü ile aralarında husumet olduğunu söyleyerek bir kez daha itiraz yoluna gitti. Ankara 10. İdare Mahkemesi’nde görüşülen itiraz reddedildi. İtiraz gerekçesinde, “100 üzerinden verilen 89 puanın yüksek düzeyde bir puan olduğu dikkate alındığından hukuka aykırılık bulunmamıştır” ifadelerine yer verildi.

İdare Mahkemesi’nin kararının kaldırılması talebiyle yapılan ikinci başvuru Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi’nde görüşüldü. Davacının çeşitli tarihlerde verdiği dilekçeler ile okuldaki bazı uygulamalardan ve okul yöneticilerinden şikâyetçi olduğunu hatırlatan 2. İdare Mahkemesi, davacı hakkındaki değerlendirme formunun okul müdürü tarafından düzenlendiğine dikkat çekti. Müdür ve öğretmen arasında husumet olabileceğine vurgu yapan heyet, “Değerlendirme formunun objektif olarak düzenlenemeyeceği sonucuna varıldığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlık, aksi yöndeki mahkeme kararında yasal isabet bulunmamaktadır” tespitinde bulundu.

‘Tarafsızlık’ vurgusu
Kararda şunlar kaydedildi: “Objektiflik ilkesi çerçevesinde, öğretmenin yıl içindeki mesleki bilgisini, deneyimini ve davranışlarını ortaya koyan değerlendirme formlarında, müdürün öğretmene ilişkin kanaatinin oluşmasına etki eden hususların somut bilgi ve belgeye dayandırılmasının bir zorunluluk arz edeceği tartışmasızdır.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,071BeğenilerBeğen
54,880TakipçiTakip Et
1,081,283TakipçiTakip Et
7,452AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL