Mahkemeyi bile beklemediler
08.08.2018 10:00 ÇEVRE
İzmir Menemen’de ormanlık alanda planlanan kalker ocağına karşı açılan dava sonuçlanmadan şirket onlarca çam ağacını yok etti

İzmir’in Menemen ilçesindeki ormanlık alanda kalker ocağı için onlarca çam ağacı kesildi. Üstelik ocak için halkın açtığı dava henüz sonuçlanmamıştı. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve vatandaşlar, ağaçların kesildiği bölgeye giderek bu duruma tepki gösterdi. Başkan Şahin, “Mahkeme sonucunu bekleyin. Taşsız mı kaldınız? Yazık bu doğaya” dedi.

Menemen’in kırsal Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, 85 bin 990 metrekarelik alanda kalker ocağı kurulması için işletme ruhsatı verildi. Ruhsatın hemen ardından kalker ocağıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘ÇED gerekli değildir’ kararı da verildi. Karara karşı İzmir 6’ncı İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Mahkeme, ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti. Ardından şirket proje alanını küçülterek yeniden ‘ÇED gerekli değildir’ kararı aldı. Avukat Suna Geçici, bu kararın iptali için de dava açtı. İzmir 2’nci İdare Mahkemesi’nde görülen dava sonuçlanmadan, ocağın kurulması planlanan bölgede onlarca çam ağacı kesildi.

Günde 200 kamyon cevher çıkaracaklar
Duruma tepki gösteren yaşam savunucuları, mahalle sakinleri ve Menemen Belediye Başkanı CHP’li Tahir Şahin, ağaçların kesildiği alana gitti. Şahin, günde 200 kamyon malzemenin açık ocak dışına nakledileceğini belirtti ve- işletmede üretim için delme ve patlatma yönteminin kullanılacağını, çalışmalar esnasında çıkacak olan tozun da tarım bölgesi olan Menemen’i ciddi anlamda etkileyeceğini söyledi. Avukat Suna Geçici de ağaçların kesiminin durdurulması talebiyle İzmir 2’nci İdare Mahkemesi’ne başvurduklarını açıkladı.