Anasayfa GÜNCEL Makas atan sürücüye 8 yıl hapis istendi

Makas atan sürücüye 8 yıl hapis istendi

İstanbul Güngören’de yaklaşık 5 ay önce D-100 karayolunda makas atarak trafik güvenliğini tehlikeye atan ve aracın camından dışarıya silahla ateş eden sürücü hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, şüpheli Gürkan Köse’nin (29) “Trafik güvenliğini tehlikeye sokma”, “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” ve “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçlarından 1 yıl 9 aydan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

İddianamede, Gürkan Köse’nin silahı yanında başka bir aracı süren bir arkadaşının ‘Yap bakalım tedavi’ lafı üzerine ateşlediğinin anlaşıldığı ifade edildi.

ÜÇ EL ATEŞ ETTİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre 6 Kasım 2018 tarihinde meydana gelen olay şöyle oldu: Güngören’de D-100 Kuzey yan yol üzerinde aracı ile seyir halindeyken Gürkan Köse, sol ön camı açarak havaya 3 el ateş etti, Köse, aracı ile aynı yol üzerinde trafikte seyir halindeyken direk araçların arasında tehlikeli şekilde ardı ardına şerit değiştirip makaslar atarak trafiği tehlikeye düşürdü. Söz konusu görüntüleri Gürkan Köse’nin sosyal medya hesabından paylaştığını tespit eden polis, Köse’yi gözaltına aldı.

Köse ifadesinde, video görüntülerinde ateşli silah ile havaya ateş açanın kendisi olduğunu, aracı kullananın da kendisi olduğunu söyledi. Köse namlunun ucunun kapalı olduğunu, silahın kuru sıkı olduğunu, fişek yatağını ve şarjörü boş olarak görevlilere teslim ettiğini belirtti. Gürkan Köse’ye Karayolu Trafik Kanunun 46/2-g maddesince “Trafiği aksatacak ve tehlikeye sokacak şekilde birden fazla şerit değiştirmekten’ idari para cezası kesildi. Gürkan Köse çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gürkan Köse, avukatının itirazı üzerine 19 Kasım 2018’de tahliyesine karar verildi.

Savcılık hazırladığı iddianamede şüphelinin kişilerin hayat, sağlık ve mal varlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde aracını makaslar atarak sevk ve idare ettiği anlaşıldığından trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunu işlediğini belirterek, suçta kullanılan silahın da “Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanun” kapsamında bir silah olduğu vurgulandı.

‘YAP BAKALIM TEDAVİ’

Suç tarihi ile silahı teslim tarihi arasında süre geçtiğinden dolayı atılan mermi kovanlarının bulunmasının mümkün olmadığı kaydedilen iddianamede, silahı yanında başka bir aracı süren bir arkadaşının ‘Yap bakalım tedavi’ lafı üzerine ateşlediğinin anlaşıldığı ifade edildi. Şüpheli Köse’nin ruhsata tabi silahla kişilerin hayatını, sağlığını ve mal varlığı bakımından tehlike oluşturacak şekilde seyir halindeyken kişilerde korku, kaygı ve panik yaratabilecek tarzda silahla ateş ederek, genel güvenliği kasten tehlikeye soktuğu belirtildi.

İddianamede şüpheli Gürkan Köse’nin (29) “Trafik güvenliğini tehlikeye sokma”, “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” ve “Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçlarından toplam 1 yıl 9 aydan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Gürkan Köse Mayıs ayında Bakırköy 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Gürkan Köse gözaltına alındıktan sonra polis merkezi çıkışında, “Asker konvoyu nedeniyle havaya 2-3 el ateş açtım. Canını tehlikeye attığım bütün vatandaşlardan özür dilerim. Arabayı spor amaçlı kullanıyorum, bir daha kullanmayacağım. Bu drift değil, hızlı makas atma” demişti.

KaynakDHA
- Reklam -

SON HABERLER

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...

Çavuşoğlu, seçim çalışmasında konuştu: “HDP’li adaylar yüzde 100 PKK’lıdır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'cumhur ittifakı'nın seçim çalışmaları ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak...

Ankara’da Newroz coşkuyla kutlandı

Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde “Newroz coşkusuyla faşizme karşı birlikte mücadeleye” sloganıyla...

Fatih Portakal: Bir araştırma oranı geldi, çok heyecanlı bir pazar akşamı yaşayacağız

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, kendisine ulaşan bir araştırma sonucuyla ilgili...

Akşener ve Uysal’dan Mersin’de ortak miting: Demokrasi ayıbı kapanacak

Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile eski Tevfik Sırrı Gür...

HDP PM üyesi Alper Öztürk gözaltına alındı

Eskişehir'de Newroz kutlamalarına katılan HDP'nin parti meclisi üyesi Alper Öztürk, 'terör örgütü...

İmamoğlu: Taksicinin yanındayım

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi’nden 31 Mart çağrısı

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişim, (ATYG), bir bildiri yayımlayarak 31 Mart seçimlerinde tüm...