Anasayfa ARŞİV Malum kişiye malum yazı

Malum kişiye malum yazı

Malum şahıstan bahsedeceğim bugün. Ve tabii malum olaydan. Fakat durumlar karışık, malum. Malum sebeplerden ötürü isim vermeden yazabiliyorum.

Oysa malum kişi, malum olayla ilgili malum kararı malum mercilere aldırmasaydı vallahi billahi açık açık toplumun nasıl da yanlış yönlendirildiğini, aslında malum kişinin kendisine atfedilen malum sıfatlarla nasıl da ilgisi olmadığını yazacaktım. Irkçılığın malum şahsın yanından nasıl da geçmediğini, ne içeride ne dışarıda, bütün kariyeri boyunca faşizan söylemlere hiçbir şekilde prim vermediğini uzun uzun anlatacaktım. Sonuçta herkes söylüyor, malum şahıs özel hayatında çok iyi bir insanmış. Hani karıncayı incitse gözüne uyku girmeyen cinsten… Malum!

Yazaktım bunların hepsini doya doya ama ceza filan yeriz diye korkuyorum. Sonuçta malumbaba bize “Yasak!” getirmiş, savcıları hakimleri aracılığıyla “Bu konu hakkında konuşmayacaksın, yazmayacaksın, çizmeyeceksin, malum kişinin kişilik haklarına zarar vermeyeceksin, yoksa canını yakarım!” demiş.

Hem zaten bizde ırkçılık yok ki… Irkçılık olmayınca zaten yazı da otomatik olarak düşmüş oluyor aslında. Çünkü ben bizdeki ırkçılığı yazmak istiyorum. Ama öyle bir şey yok. E, o zaman ben ne halt etmeye olmayan bir şeyi yazmaya kalkıyorum?!

Şimdi anladım. Malumbabanın hukukçuları da malum kararı o yüzden alıyor: “Bizde ırkçılık yok, siz malum kişiye ırkçı sözler söyledi diye saldırarak hem o kişinin kişilik haklarına, hem de malum ülkenin kendisine hakaret etmiş oluyorsunuz.” Anladım. Yeminle.

Çok yakın bir tarihte, çok yakın bir arkadaşımın iş yerinde bir grup insan (Onlardan da malum diye söz etmem gerekir mi acaba? Bildiğim kadarıyla ortada bir mahkeme kararı yok ama…) Kürtlerin kuyrukları olduğuna dair iddiaya tutuşmuş. Ama bizde ırkçılık filan yok.

Sonra misal malum ülkenin malum Başbakan’ı “Afedersiniz ne Rumluğumuz kaldı” diye bir cümle kurmamıştır aslında. Kurmuşsa da bunun ırkçılıkla ne ilgisi olmuştur ki zaten? Bu bildiğiniz lapsus. Lap. Sus!

Hem bizim hiç en basit soygun haberini “Ermeni kuyumcuyu soydular” diye veren gazetemiz, televizyonumuz olmadı ki! Nerenizden uyduruyorsunuz?

Futbolun dışına mı çıktım? Tamam, dönüyorum hemen. Birisini “kapıcı çocuğu” diye aşağılamak bir cins ırkçılık değildir. Tribünlerde beyaz bereyle Ogün Samast’ına sahip çıkmak da, rakibi “Ermeni” diye aşağılamak da… Rakibine “PKK dışarı” diye bağırmak zaten ırkçılık değil. Bilakis bir “yurtseverlik” nişanesi!

Sonra mesela, senin Süpsüper Lig’inde bir vakitler koca koca takımları çalıştıran teknik direktörün (yok bu malum filan değil, bildiğin Samet Aybaba) futbolcusunu “Elin Arabı” diye aşağılarken de ırkçılık asla ve kat’a yapmamıştır! Yapmamıştır diyorum, üstüme gelmeyin!

İki gün sonra 24 Nisan. Bu toprakların aklı, rengi, kendisi olan insanların canlarını bundan yıllar önce çok ama çok yaktığımızı, o insanlarda, çocuklarında, torunlarında ve hatta torunlarının torunlarında kapanmaz yaralar açtığımızı bir kere daha aklımıza getirmemiz, biraz olsun utanmamız gereken gün. Hiçbir yerde bulamıyorsanız bu ırkçılık denen illeti, oraya bir göz atsanız ya…

Ama siz zaten o insanları ne kadar acıttığımızı da kabul etmiyorsunuz değil mi? Size göre bu topraklarda ırkçılık zaten hiç olmadı değil mi? Siyasetçisiyle, sporcusuyla, yöneticisiyle, bürokratıyla, spor yazarıyla bu toprakların ırkçılıktan asırlardır nasıl da uzak durduğunu yıllardır bizim taş kafamıza bir türlü sokamıyorsunuz değil mi?

Malum bir sıfatı hak ediyorsunuz ya… Pazar pazar bozmayalım daha fazla tadımızı…
 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,535AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Venezuela: Elektrik kesintisi sabotaj kaynaklı

Venezuela İletişim, Turizm ve Kültürden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, ülkede yaşanan...

“Falcao transferinin olma ihtimali yüzde 50”

Galatasaray'ın Radamel Falcao transferinde Jorge Mendes ile birlikte çalışan menajer Ahmet Bulut, A...

Adriano’nun yeni takımı belli oldu

Beşiktaş'la sözleşmesi sona eren 34 yaşındaki sol bek oyuncusu Adriano, Brezilya ekibi...

Mücadele arkadaşları Haydar İlker’i anlatıyor

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kurucularından, Genel Başkan Yardımcılığı,...

Düzce’de dere yatağında birbirine sarılı çocuk ve kadın cesedi bulundu

Düzce’de etkili olan sağanak yağış sonrasında selin vurduğu Esmahanım köyünde kaybolan bir...

Güney Kore: Sınır ihlali yapan Rus uçağına uyarı ateşi açıldı

Güney Kore askeri yetkilileri, hava sahası ihlali yaptığı iddia edilen 2 Rus...

Hindistan’dan ABD Başkanı Trump’ın “Keşmir iddiasına” yalanlama

Hindistan hükümeti, Başbakan Narendra Modi'nin ABD Başkanı Donald Trump'tan, Pakistan ile aralarındaki Keşmir sorunu...

Engelsiz hayat için Kuşadası’nı seçti

20 yıldır tanısı konulamayan bir kas hastalığı yaşayan ve son iki yıldır tekerlekli...

Yayına 3 gün kala Behzat Ç.’den yeni fragman

Daha önce 3 sezon televizyonda yayınlanan ve büyük bir kitlenin beğenisini toplayan...

Prof. Dr. Ahmet Ercan, İstanbul depremi için tarih verdi

İstanbul depremlerinin 2 bin 300 yıllık geçmişini araştırdığını ifade eden İTÜ Maden...

Sonraki haber