Anasayfa ARŞİV Marco ile ne ispatlanacak?

Marco ile ne ispatlanacak?Türkiye’de küçük yaşta bir İngiliz kıza cinsel tacizden tutuklu bulunan Marco W. Tam 232 gündür Antalya’da cezaevinde. Aralık ayında tekrardan hâkim karşısına çıkarılmayı bekliyor. Marco W. tarafından işlendiği iddia edilen suç ile ilgili olarak yorum yapmak istemiyorum. Elbette bu olay çok yönlü ele alınarak mümkün olduğunca adil bir şekilde sonuçlandırılmalı. Sanırım böylesine bir davada Türk yargıçları deneyimsiz. Bunda da suçları yok. Çünkü biri İngiliz diğeri Alman iki genç arasında olanların hem İngiliz hem de Alman bilirkişiler tarafından yorumlanması şart. Marco W. isimli gencin olay öğrenilince hemen gözaltına alınmasını ve belki de ilk anda yurtdışına kaçma ihtimali endişesi ile tutuklanmasını anlayabilmekteyim.


Ancak ardından tutukluluk halinin kaldırılmasına karşı gösterilen direnç beni şaşırtıyor. Türkiye’nin çıkarları söz konusu olduğunda nelerin yapıldığına şahit olduğumuz bir ortamda Marco W. nedeniyle tüm Alman kamuoyunun Türkiye’ye yönelik geçmişte “Geceyarısı Ekspresi” filminin etkili olduğu gibi önyargılara sahip olması bir nevi teşvik edilmekte. Bu hafta sonu kurultayını yapacak olan Almanya iktidar partisi CDU’da bile Marco W. olayı dile getirilerek belki de Türkiye aleyhine bir karar çıkarılacak. Aynı şekilde Avrupa Birliği nezdinde Marco W. olayı sürekli dile getirilir hale geldi. Avukatı şimdi AİHM’ye başvuru hazırlıkları yapmakta.


Marco W. Davası’nın “bir bumerang gibi Türkiye’ye doğru geri uçuşa geçtiğini” izlerken AB’nin Avrupa Parlamentosu’nda 5,5 yıl milletvekilliği yapmış bir politikacı olarak üzülüyorum. İnsanlık onurunun ayaklar altına alınarak işkence tezgâhlarından geçirilen Manisa’lı gençler için kimse bugün Marco W. için yaptıklarını yapmamıştı. Oysa Manisa’lı öğrenciler kimseyi ne taciz etmiş ne de başka bir suç işlemişlerdi. Suçları Solcu olmaktı. Genç romantik insanların yaşamları karartıldığında AB’de, Almanya’da ve daha nice ülkede, Marco W. söz konusu olduğunda “insan hakları” diye kıyameti koparanlar sessizdiler. İşte bu çifte standart gerçekten üzmekte beni!


Ancak öte yandan da Marco W. olayını “Türk Adaleti’nin mükemmel işlediği” iddiası ile böyle içinden çıkılmaz bir hale getirenler de bence oturup bir düşünmeliler. Marco W. gerçekten de Türkiye’de anlaşılmaz bir şekilde aylarca süren ve karara bağlanamayan dava nedeniyle mağdur konumda. Binlerce başka Türkiyeli gencin aynı durumda sıra bekliyor olması Marco Wye yönelik uygulamanın haklı olduğu anlamına gelmez. Bavyera’da “Mehmet olayında” Türk Kamuoyu “nasıl kızdı” ise şimdi de Marco W. olayında Alman Kamuoyu aynı duygulara sahip. Hatta Bavyera’da “Mehmet Olayı’nın öcü mü alınmak isteniyor?” diye soranlar da var!


Manisa’da, Sivas’ta ve daha nice davada “sınıfta kalanlar”Türkiye’de Adalet’in mükemmel işlediğini göstermek istiyorlarsa bunu sadece Marco W. isimli Alman gencin davasında değil “Hrant Dink’in haince katledilmesi” ile ilgili davada gösterebilmeliler. Tüm dünya kamuoyu da coşkuyla “Türkiye’de de hâkimler var” der o zaman!

- Reklam -

SON HABERLER

Demirören Medya’da Buket Aydın kıyımı: 60 güvenlikçi işten çıkarıldı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Kılıçdaroğlu’yla yaptığı TV programıyla...

‘Kimyasal saldırı mizanseni peşindeler’

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamaya göre, Beşşar Esad yönetiminin Suriye’nin kuzeybatısında...

TÜPRAŞ’ta sular durulmuyor

TÜPRAŞ’ta Koç Holding’in uzlaşmaz tutumu nedeniyle hâlâ toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanabilmiş...

S-400 ‘pazarlığında’ kritik eşiğe girildi

Dış Haberler ServisiAnkara-Washington hattındaki S-400 restleşmesinde kritik...

Başarısızlığa rağmen destek bitmiyor

İmam hatip liseleri AKP tarafından desteklenmesine rağmen bir türlü başarılı olamıyor. AKP...

FETÖ gitti yurtları vakıflara geçti: Öğrenciler kıskaçtan kurtulamıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yükseköğretim öğrenci yurtlarının sayısı 2017 yılından 2018...

11 yılda 108 bin ‘tarihi eser kaçakçısı’na dava

11 yılda tarihi eserleri tahrip eden ve yasa dışı yollarla temin ettiği...

Dereler özgür aksın: Köylüler Galanima Deresi için eylem yaptı

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine köylüler tepki...

Nükleer şakaya gelmez

Gündeme bomba gibi düşen Akkuyu Nükleer Santralı’nın temelinde çatlaklar oluştuğu haberi Türkiye...

Ahmet Hakan’dan İmamoğlu’nun konuk olduğu Tarafsız Bölge programına ilişkin açıklama

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, iki gün önce Ekrem İmamoğlu'nun konuk olduğu Tarafsız...

Sonraki haber