-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Maside Ocak: Annemin vücudunun her yerinde morluklar var

Maside Ocak: Annemin vücudunun her yerinde morluklar var

ZEYNEP KURAY

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki 700’üncü hafta eyleminde darp edilerek gözaltında alınan Maside Ocak, polis şiddetinden dolayı 82 yaşındaki annesi Emine Ocak’ın vücudunun her yerinde morluklar olduğunu aktardı. 25 Ağustos 2018 günü Cumartesi Anneleri’nin tarihinin en şiddetli saldırısıyla karşılaştıklarını vurgulayan Ocak, yaşananları BirGün’e anlattı.

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine damgasını vuran polis saldırısında en çok hafızalara kazınanan gazeteci Hayri Tunç’un çektiği Emine Ocak’ın gözaltında alınma fotoğraf karesi oldu. Gözaltında kayıplarının simge ismi Hasan Ocak’ın annesi olan 82 yaşındaki Emine Ocak’ın tıpkı 22 yıl önceki gibi polis tarafından iki kolundan tutulup sürüklenmesi, ülkede devlet zulmünün nasıl işlediğinin en büyük göstergesiydi. Gözaltında alınan kızı Maside Ocak, yaşanan zulmünden çok annesinin bu şekilde sürüklenmesini kendisini yaralandığını vurguladı.

CUMARTESİ ANNELERİ’NİN TARİHİNİN EN ŞİDDETLİ SALDIRISI

25 Ağustos 2018 günü Cumartesi Anneleri’nin tarihinin en şiddetli saldırısıyla karşılaştıklarına dikkat çeken Ocak, polis darbından dolayı her yeri ağrıyor. 9 saat süren eziyetli bir gözaltı sürecinin ardından Bayrampaşa Hastanesi’nden serbest bırakılan Ocak, yaşananları şöyle anlattı: “700’üncü hafta dolayısıyla Galatasaray Meydanı’na geldiğimizde polisler yazılı tebligata dahi göstermeden sözlü olarak eylemimizin yasaklandığını belirtiler. Neden yasaklandığımızı sorunca çevik kuvvet kalkanlarla etrafımızı sardı. Annelerimiz zarar görmemesi için onları alandan uzaklaştırmaya çalıştık ama alanı yaratan kadınlar olarak bizim ısrarımıza rağmen oturdukları yerden kalkıp yanımıza geldiler. Biz o sırada İstanbul Valiliği ve kaymakamıyla görüşmeye çalışıyorduk. Ailelerimiz yanımıza gelmesiyle polis kalkanlarla hepimizi itip kalkmaya başladı”

EMİNE ANNENİN FERYADI: ÇOCUKLARIMIZI ALDINIZ BENİ DE ALIN

“82 yaşındaki annem Emine Ocak’ı çok fazla hırpaladılar. Polis şiddetinden dolayı vücudunun her yerinde morluklar var. Annemle birlikte alındık. Gözaltı aracına götürülürken yeğenim Adil Can Ocak’ın dövüldüğünü gördüm. O da bu darp esnasında burnunda ve boynundan yaralandı. Gözaltı aracının önüne geldiğimizde ise annemi araca bindirmediler. Buna karşı çıkan annem “benim çocuklarımızı aldınız beni de alın” diyerek araca bindi ama zorla indirdiler. ”

maside-ocak-annemin-vucudunun-her-yerinde-morluklar-var-503037-1.

ÜÇ KUŞAK BİRLİKTE GÖZALTINDAYDIK

Gözaltına araçlarında saat sabah 10.00’dan akşam 18.00’e kadar kelepçeli bir şekilde bekletilen Ocak, bu defa anneler, çocukları ve torunlar şekilde üç kuşak gözaltına alındıklarını belirtti. Kelepçelerinin sadece sağlık kontrolleri için hastanede gittiklerinde araç içerisinden çıkartılırken çözdüklerine dikkat çeken Ocak, neden araç içinde kelepçelenip, araç dışında kelepçelendiklerini anlamadığını ifade etti. İstanbul’da yasaklanan basın açıklamasının eş zamanlı olarak ülkenin dört bir yanında 30 merkezde sorunsuz bir şekilde okunduğunu hatırlatan Ocak, neden İstanbul’da böyle bir uygulama tabi tutulduklarının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanması gerektiğini kaydetti.

BU ZULMÜ TÜM DÜNYA GÖRDÜ !

82 yaşındaki annesinin sürüklenip götürülmesinin Tükiye’nin en büyük ayıbı olduğunu vurgulayan Ocak, “Biz o gün kayıplarımıza olan özlemlerimizi; 700 haftadır dilimizden düşürmediğimiz adaletin sağlayın çağrımızı dilendirecektik ve yasaların işletilmesini isteyecektik. Bize saldırmaları yetmiyormuş gibi destek olmaya gelenlere de plastik mermi, gaz sıktılar. Gözaltına alınan bir kadın arkadaşımızın parmağını kırdılar. 25 Ağustos günü bize bunu yaşatanlar bir insanlık suçuna daha imza attılar. 1990’lı yılları da aşan bu zulmü tüm dünya gördü. Bize affedilemeyecek bir gün yaşattılar. Bunu bize yaşatanları lanetliyorum” dedi.

maside-ocak-annemin-vucudunun-her-yerinde-morluklar-var-503038-1.

ALİ OCAK: HER UYGULAMA BİR İŞKENCEYDİ

Polis saldırısında darp edilerek gözaltına alınanla arasında kayıp yakınları gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın Ali Ocak ağabeyi ve Rıdvan Karakoç’un kardeşi Ali Ocak ve Hasan Karakoç da vardı. Maside Ocak’ın da ağabeysi olan Ali Ocak, “Öyle bir şiddetle vurdular ki kulağımdaki işitme cihazı yere düştü. Derdimi anlatmama bile izin vermediler ağızımı kapattılar” dedi. Yüzde 57 engelli raporu olan Ocak, yerde yatırılarak ve kolları arkadan bükülerek gözaltına alındığını anlattı. Kelepçeli bir şekilde saatlerce gözaltı aracına bekletildiklerini aktaran Ocak, su ve tuvalet ihtiyaçlarının karşılamalarına bile izin verilmediğine dikkat çekti. İfadeleri alındıktan sonrası serbest bırakılacakları bildirilmesine rağmen kelepçelerinin çıkartılmadığına işaret eden Ocak, “Ben 1996 ve 1999 yıllarında da gözaltına alındım ama böyle bir eziyete maruz bırakılmadım. Her uygulama bir işkenceydi” diye konuştu.

maside-ocak-annemin-vucudunun-her-yerinde-morluklar-var-503039-1.

KARAKOÇ: KAFAMI YERE VURUP, AYAKKABILARLA ÇİĞNEDİLER

Gözaltı sırasında kafası yaralanan Hasan Karakoç ise, üzerine çullanan polislerin kendisini yere yatırıp kafasını defalarca yere vurup, ayakkabılarla çiğnediklerini anlattı. Zorla bükülmekten hâlâ omuzları, kolları ve bilekleri ağrıyan Karakoç, mücadeleye başladıklarında henüz dünyaya olmayan 20’lı yaşlarındaki polisler tarafından darp edilmenin çok ağrına gittiğini ifade ederek, “Bizi gözaltına alanların yaşı kadar biz Galatasaray Meydanı’nda eylem yaptık” dedi. 1990’lı yıllarda gördükleri zulmün aynısını yaşadıklarını vurgulayan Karakoç, şöyle tepki gösterdi: “Biz yine eylemimize devam edeceğiz ama onlar yaptıkları rezaletle kaldı.”


- Reklam -

SON HABERLER

AYM’den ‘spin’ ve ‘drift’ kararı

Anayasa Mahkemesi, araç sahibi olmayan sürücülerin, kamuoyunda "spin ve drift" olarak bilinen;...

Fox TV, reyting rekoru kırdı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatayı alıp göreve başlamasının ertesi günü,...

Gençlerden 1 Mayıs çağrısı: “Özgürlüğümüzü geri alalım, birlikte yürüyelim”

"Hayatlarımızı, özgürlüğümüzü, geleceğimizi, kampüsümüzü, sokaklarımızı geri alabiliriz" diyen gençler 1 Mayıs için...

20 yıldır kuru olan pınardan su gelmeye başladı

Mardin'in Derik ilçesinde, 'Peri Pınarı' olarak bilinen doğal kaynak suyunun geldiği kuruyan...

Hasek’in romanından uyarlanan “Şvayk Harikalar Ülkesinde” Akatlar Kültür Merkezi’nde sahnelenecek

Kadıköy Tiyatro Oyuncuları Topluluğu'nun Jaroslav Hasek'in "Aslan Asker Şvayk" isimli romanından sahneye...

Erdoğan: Seçim tartışmalarını geride bırakmamız şart

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan,"Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta...

Siirt kayyumu, makam odalarına kurşun geçirmez cam taktırmış

Siirt Belediyesi’ne atanan kayyum Ceyhun Dilşad Taşkın’ın hem kendisine hem de özel...

İzmir’de 4 çocuğa cinsel istismarda bulunan şahsa 84 yıl hapis cezası

İzmir'de, 4 çocuğa cinsel istismarda bulunan tutuklu sanığa 84 yıl hapis cezası...

“Mazbatamı aldım, ertesi gün alacaklılar kapıya geldi”

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, geçen perşembe günü mazbatasını aldığını, cuma...

MHP’li Başkan, AKP’li selefinin bıraktığı borçları belediye binasına asarak ifşa etti

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Tokat’ın Erbaa ilçesinde...

Sonraki haber