-Reklam-
Anasayfa ARŞİV Masum göz ve temiz mürekkep

Masum göz ve temiz mürekkep

İstanbul, bir kitap fuarını da hayırlısıyla bitirdi. Onca kitabın arasında dolaşırken, kitaplarda yazılanlar değil de, insanın aklına kilo ve litre hesapları sokuyor şeytan. Bunca kitap için kaç ton kağıt harcandı, kaç litre mürekkep? Şeytan, kitabın ve yazının ana ekseninden farklı bir yöne çeliyor dikkatimizi. Elbette şeytanın olduğu yerde hınzırlık olur, kitaplar masum masum seyredilmez.

Okunmayan kitaplar yazıyoruz. Okunmadığını görünce aklı başına gelmeli insanın. Enerjisini başka iyi şeylere yöneltmeli. Dünyada boğuşulacak dert çok. Hiçbir şey bulamazsan, soğan yetiştir. İki baş soğan ver birisine, ekmeğe katık edip yesin.

Okunmayan kitapları niye yazdığımı sordu bir dost. Yazının masumiyeti, hayat, sanat… gibi ikna edici olabilecek sözler etmedim. Mürekkeple kan davam var dedim. Ya o bitecek, ya o! Daha yazacağız. Kendimiz bile kendimizin okuru olmayıncaya değin.

Geçen hafta vizörden bakmakla ilgili yazmıştım. Bu konuda, sadece bakanın açısından yazınca, konu biraz eksik kalıyor. Başta, vizörden bakan başka olup, bize gösteren konumda ise, bakmanın yani gözün masumiyetini de sorgulamak gerekiyor. Mürekkeple savaşımızda, temiz mürekkebin varlığı, yokluğu ne kadar sorunsa, vizörden göstermede, masumiyet tartışması bir o kadar önemli. Göz ve kalem masum mu?

1500’lü yılların sonundan, yakın zamanlardaki savaşlara değin, askerlerle birlikte yanında teknik ressamlardan savaş muhabirlerine kadar değişik “gözler” kayıt yapmıştır. Bu duruma değinen Peter Burke ( Tarihin Görgü Tanıkları, çeviri; Zeynep Yelçe, Kitap Yayınevi) “Bu sanatçı-muhabirlerin ‘masum birer göz’, yani türlü beklentilerden ve önyargılardan bütünüyle arınmış ve tarafsız bir bakışa sahip olduklarını söylemek akıllıca olmaz” demekte.

Yazarın “masum göz” yaklaşımı ve değerlendirmesi, bizdeki AKP medyasının mürekkep harcaması düşünüldüğünde çok “masum” kalmakta. İktidar medyası, göbekten ve cüzdandan bağlı olduğu AKP’yi her konuda ve kayıtsız şartsız aklamak ve desteklemek için kazan kazan mürekkebi boca etmekte. Ne var ki, henüz beyaz mürekkep bulunmadığından, kullandıkları kara mürekkep, iyice kararıp, kirlenmekte, masumiyetini yitirmekte. Ergenekon ve Balyoz Davası süreçlerinde yazılanlar bile tek başına, yazanların bir bardak suyu, bir damla mürekkebi hak etmediklerini fazlasıyla kanıtlar niteliktedir.

Yazmak, kayıt altına almak! Masumiyeti ve mürekkebi kirletmek pahasına gerekli. Çünkü anaakımı oluşturan “bakışların” sahibi ve hegemonik ortam, masum gözü ve mürekkebi çoktan kirletmiş. Hem de fazlasıyla. Biz ne yaparsak yapalım, daha da kötüleştiremeyiz. Ne yazarsak, ne görür ve gösterirsek o kadar iyi! Tersine dönen bir süreç.

Yazının, bilginin, sanat ürünlerinin metalaşması gibi tartışmalar, nasıl da “müreffeh” bir zemini çağrıştırıyor. Oysa biz şimdi rezil bir zemin katta, iktidar kirlenmesinden ölmekte olan medyayı konuşmak durumundayız. Şeytandan söz etmiştik başta. Gözün ve mürekkebin kirlendiği bir zamanda, şeytanın aklımıza soktuğu hesaplar çok masum kalıyor. Yani şeytan masum!

Haftaya dize; “kandil ışığına sayıldı yalnızlık” (Metin Kaya, Küba Mavisi, Artshop Y.)

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara’dan Davutoğlu baskısı

Yeni parti kuracağı iddiasıyla gündeme gelen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bosna Hersek...

Belediyeler, AKP’nin çiftliğine dönmüş

AKP’li ve kayyum atanan belediyelerde her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor....

Hukuksuzlukta tam gaz: ‘KHK’li seçmen oy kullandı’ dilekçesi

İstanbul seçimlerinin iptali için her yolu deneyen AKP, YSK’ye KHK ile kamu...

Asıl topal ördek kim?

ABD siyasetinde başkanın kongrede çoğunluğu yitirmesi ya da görev süresinin bitmesi ve...

‘Yürütmeye devam etmek’ için yürütmeyi durdurma: Halka hesap verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İBB’nin verilerinin kopyalamasına dair talimatı...

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Sonraki haber