-Reklam-
Anasayfa YAZARLAR “Mazbata” dedikleri…

“Mazbata” dedikleri…

Seçim süreci boyunca en çok duyduğumuz sözcük “beka” idi. Seçimden sonra “beka”nın pabucu dama atıldı, onun yerini “mazbata” aldı. Şimdi herkesin ağzında bu sözcük…

AKP iktidarı ülkede önce bir “sandık fetişizmi” yarattı, sonra sandıktan korkmaya başladı!

Yaklaşık 15 bin oy farkıyla İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu, iki haftadır işbaşı yapamıyor. “Cumhur İttifakı”, akıl almaz bahanelerle süreci uzatmaya çalışıyor. Bu satırların yazıldığı 14 Nisan sabahında “mazbata sorunu” henüz çözülmemişti. Yasa gereği son sözü söyleyecek olan Yüksek Seçim Kurulu, siyasal iktidarın ağır baskısı ve kuşatması altında. O yüzden kararını bir türlü veremiyor.

Ne var ki bu kargaşanın baş sorumlusu YSK’dir. Çünkü seçimlerin düzen ve güven içinde yürütülmesinden sorumlu olan bu kurul; yasaya, yerleşik uygulamalara ve önceki kararlarına bağlı kalsaydı, bütün bunlar yaşanmayacak; Ekrem İmamoğlu’nun Başkanlığı, 1 Nisan sabahı tescil ve ilan edilecekti. Ama YSK yanlış bir yol izleyerek siyasal iktidarın istekleri doğrultusunda tutum aldı. Art arda hukuksuz, dayanaksız, tutarsız ve çelişkili kararlar vererek, bundan önceki seçimlerin meşruiyetini de tartışılır duruma getirdi.

İlginizi çekebilir:  Sanatçılardan Ekrem İmamoğlu'na kutlama mesajları

Bugüne değin demokrasiyi sandığa indirgeyen ve kendi meşruiyetini sürekli olarak seçimlerdeki başarısına dayandıran AKP, sandıktan beklediği sonucu alamayınca şaşkına döndü. Ezberi bozulan iktidar, oyunbozanlık ederek “seçimin yenilenmesi”ni istedi. Bahçeli de kankası Erdoğan gibi bu isteğe destek verdi.

YSK’nin kararları “kesin hüküm” niteliğindedir. Onları denetleyecek daha üst bir yargı kurumu bulunmuyor. Böyle olmakla birlikte, YSK’yi de bağlayan yasal sınırlar, kurallar, ilkeler var. Bunlara uyulmadan verilen kararlar kamu vicdanında kabul görmez.

Şimdi ülkede bir “mazbata” tartışması sürüyor… İmamoğlu günlerdir Yüksek Seçim Kurulu’na “mazbatamı verin!” diye seslenirken, iktidar blokunun sözcüleri her gün yaptıkları gülünç itirazlarla süreci içinden çıkılmaz duruma getirdiler. Hiç abartmadan söylüyorum: Seçimin yenilenmesi için AKP yöneticilerinin öne sürdüğü gerekçeler, hukukun değil, olsa olsa gülmece yazınının konusu olabilir!

***

“Mazbata” sözcüğü de “beka” gibi Arapçadır. “Zabıt” kökünden gelir. Türkçe karşılığı ise “tutanak”tır.

“Mazbata”, kendi başına seçimin yerini alacak ya da sonuçları değiştirecek bir “kutsal kâğıt” değildir; yalnızca durumu gösteren bir “tescil belgesi”dir. Zaten o mazbatayı halk İmamoğlu’na sandıkta vermiştir! Bu gerçeği değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. YSK’nin, kendi sitesinde bile iki haftadır önde gösterdiği İmamoğlu’na bu belgeyi vermemek gibi bir yetkisi yoktur. Tersi bir karar, hukuku açıkça çiğnemek anlamına gelir. Hukuk dışı kararlara saygı duyulması ise kimseden beklenmemelidir.

***

HAFTANIN NOTU

Bu kez Üsküdar’ı geçemediler!

Seçim çalışmaları henüz sürerken, yani sandığa gidilmeden günler önce Facebook’ta şu uyarıyı yapmıştım: “Bütün belirtiler, AKP’nin seçim yenilgisini kabul etmeyip çamura yatacağı yönünde. Muhalefet bu duruma ne kadar hazır acaba?”

AKP bizi yanıltmadı ve daha seçim gecesi mızıkçılığa başladı. Ama muhalefet bu kez hazırlıklıydı; sandığa sahip çıktı ve “Atı alan Üsküdar’ı geçemedi!”

En çok da İstanbul’un elden çıkmasını sindiremedi AKP’liler. Çünkü kirli siyasetlerinin başlıca rant kaynağı oradaydı. Parti sözcüleri, sandık sonuçlarını masada değiştirmek için yalan üstüne yalan ürettiler. Olmadı, devreye polisi soktular…

Ama bütün bunlar sonuç vermedi. Mızıkçılık edenlere halk şimdi şu atasözüyle yanıt veriyor:

“Yenilen pehlivan güreşe doymazmış!”

- Reklam -

SON HABERLER

Rabia Naz’ın ölümünde ‘metruk bina’ gerçeği: En önemli ‘delil’ karartıldı

GİRESUN Eynesil’de şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünü...

Bakanlık kanser taraması yapıyor, takip etmiyor: Ölüme davetiye

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 1 milyon kadına rahim ağzı kanserine yol açan...

Günbatımı Konserleri ile sahil renklenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Kıyı Tasarımı Projesi’ ile çehresi değişen...

Hayvanlar kampüsten atılıyor iddiası

Koç Üniversitesi, Rumelifeneri Kampüsü’nde bulunan kedi ve köpeklerin kapanlarla yakalanarak kampüs dışına...

Halk, seçim ve zafer

Sözü uzatmaya gerek yok. Ekrem İmamoğlu’nun adı açıklandığında çoğu kişi bu isme...

Ankara’dan Davutoğlu baskısı

Yeni parti kuracağı iddiasıyla gündeme gelen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bosna Hersek...

Belediyeler, AKP’nin çiftliğine dönmüş

AKP’li ve kayyum atanan belediyelerde her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor....

Hukuksuzlukta tam gaz: ‘KHK’li seçmen oy kullandı’ dilekçesi

İstanbul seçimlerinin iptali için her yolu deneyen AKP, YSK’ye KHK ile kamu...

Asıl topal ördek kim?

ABD siyasetinde başkanın kongrede çoğunluğu yitirmesi ya da görev süresinin bitmesi ve...

‘Yürütmeye devam etmek’ için yürütmeyi durdurma: Halka hesap verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İBB’nin verilerinin kopyalamasına dair talimatı...

Sonraki haber