Anasayfa ÖZEL MEB bu dönemde de geçer not alamadı

MEB bu dönemde de geçer not alamadı

2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk yarısı yine sorunlarla geçti. Eğitim sisteminde çözüm bekleyen konular masada kalırken gerici uygulamalar daha da arttı. Bu yarıyıla özellikle sermayeyle yapılan protokoller ve şiddet damgasını vurdu

Bir milyonu aşkın öğretmen ve 17 buçuk milyon öğrenci için eğitim öğretim yılının ilk dönemi bugün sona eriyor.

Türkiye’deki eğitim sisteminin uzun süredir karşı karşıya olduğu sorunlar, 2018-2019 eğitim yılının ilk yarısında da çözüm bekledi. Kamusal eğitimin tasfiyesi sürdürülürken özel öğretim ve dini eğitim veren okullar doğrudan teşvik edildi. Eğitimin temel sorunlarına çözüm olmayan politikalar, 2018-2019 eğitim yılının ilk yarısında ısrarla sürdürüldü. Eğitim alanında hayata geçirilen piyasacı ve dini referanslı uygulamalar, başta öğrenciler olmak üzere velileri ve öğretmenleri doğrudan etkiledi. Özellikle bu yarı yılda eğitimde artan şiddet de en çok konuşulan konulardan oldu.

Özel öğretimin payı arttı

Eğitim Sen’in, “2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı 1’inci Yarıyılı” raporu, eğitimde yaşanan tahribatı bir kez daha gözler önüne serdi. Raporda, Türkiye’deki özel anaokulu sayısının resmi anaokulu sayısından bin 19 daha fazla olduğu belirtilerek şu tespitler sıralandı:

♦ OECD ortalamasında 8 bin 759 dolar olan öğrenci başına yapılan yıllık harcama Türkiye’de 3 bin 591 dolardır.

♦ Türkiye’de, 2 bin 606 özel genel lise, bir açık öğretim lisesi bulunmaktadır. Resmi ve özel liselerin sayısı, iktidarın özel öğretime yönelik doğrudan teşvik politikalarının da etkisiyle birbirine yaklaşmıştır.

♦ Okullaşma politikasındaki yanlış uygulamalar meslek lisesi artışı oranlarına bakıldığında net bir şekilde görülmektedir. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen okul türü olan Anadolu liselerine ilişkin bu okul türlerini yok sayma politikaları sürdürülmekte, sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda meslek lisesi sayısını artırma politikalarına devam edilmektedir.

♦ Türkiye’de eğitimde yaşanan ticarileşmenin yansıması olarak kamusal eğitim harcamalarının oranı yüzde 75, hane halkı ve özel kaynaklardan yapılan eğitim harcamalarının oranı ise yüzde 25’tir.

♦ Eğitimde 4+4+4 düzenlemesi sonrasında özel ortaokulda öğrenci sayısı yüzde 96 artışla 321 bin 779’a ve özel liselerde okuyan öğrenci sayısı yüzde 305 artışla 559 bin 838 sayısına ulaşmıştır.

İmam hatiplere destek arttı

İktidarın “gözbebeği” olan imam hatip okullarına verilen destek artarak devam etti. İmam hatiplerde 2012-2013 eğitim yılında 94 bin 467 olan öğrenci sayısı, 2017-2018 eğitim yılında sekiz kat artarak 723 bin 108’e ulaştı. Eğitim Sen’in raporunda, MEB’in desteğini artırarak sürdürdüğü imam hatiplere ilişkin şu değerlendirme yapıldı:

“Ortaöğretime geçişte yerel yerleştirmede en çok tercih edilen okul türü olan Anadolu liselerindeki öğrenci sayısı imam hatip liselerini tercih etmek zorunda bırakılan öğrencilerin üç katı olmasına rağmen, imam hatip lisesi sayısı ısrarla arttırılmaya devam ettirilmektedir. İmam hatip liselerindeki öğretmen sayısının öğrenci sayısına oranla Anadolu lisesinde görevli öğretmenlerin sayısının yarısına ulaşmış olması dikkat çekicidir. Türkiye’de imam hatip okullarında okuyan toplam öğrenci sayısı, bakanlığın üstün gayretleri ve devletin bütün imkanlarını seferber etmesi sonucunda 2018 itibariyle 1 milyon 350 bin 611’e çıkarıldı.”

***

Şiddetin önüne geçilmedi

Eğitim Sen’in eğitim yılının ilk yarısına ilişkin yaptığı diğer tespitler ise şöyle:

♦ Okullaşma politikası siyasi gereksinimler ve hedeflere göre oluşturulmaktadır.

♦ Eğitim, Diyanetin ve dini vakıfların kuşatması altındadır.

♦ KHK ihraçları, sürgün, soruşturma ve hukuk dışı kararlara çözüm üretilmemiştir.

♦ Mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen istihdamında ısrar sürmektedir.

♦ Ataması yapılmayan öğretmenler sorununa ısrarla çözüm üretilmemiştir.

♦ Eğitimde yaşanan şiddetin önüne geçilememiştir.

***

Bütçeden eğitime pay yok

Eğitim İş ise hazırladığı raporda bütçeden eğitime ayrılan paya dikkat çekti. Raporda şunlar dendi: “Bütçeden Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bu miktar, eğitimin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan ve eksiklikleri gidermekten oldukça uzaktır. Yıllardır eğitime en çok pay ayırdığını iddia eden Hükümet, 2019 yılı için de sadece zorunlu harcamaları karşılayan bir bütçe hazırlamıştır. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay % 17,18 iken, 2019 yılı itibariyle bu oran % 4,88’e gerilemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden yatırımlara ayrılan pay, AKP iktidarı döneminde sürekli azalma eğilimi göstermiş ve 16 yıllık AKP iktidarı döneminde neredeyse en düşük seviyeye gerilemiştir.”

2023 Vizyon Belgesi’nin beklentileri karşılamadığı belirtilirken “Program, eğitim alanında yıllardır izlenen politikalarda köklü bir değişikliğe gidilmeyeceğini, eğitimde yaşanan ticarileşme, özelleştirme ve dinselleştirme uygulamalarının hız kesmeden devam edeceğini ortaya koydu” ifadeleri kullanıldı.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber