MEB'den '15 Temmuz' açıklaması: 34 bin personel ihraç edildi
15.07.2017 00:04 GÜNCEL

Milli Eğitim Bakanlığınca, merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan "FETÖ ile irtibatlı" yaklaşık 34 bin kamu personelinin ihraç edildiği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'ne ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, Bakanlıkça, 15 Temmuz gecesini anlatan ve "darbe, cunta, demokrasi ve cumhuriyet" gibi kavramları kısa ve özlü bir şekilde açıklayan "15 Temmuz Sözlüğü"nün de yer aldığı broşür ile "geçmiş yıllardaki askeri darbelerin" anlatıldığı kısa bir "demokrasi kitapçığının" öğrencilere dağıtıldığı bildirildi.

MEB açıklamasında, "FETÖ'nün eğitim alanındaki varlığını ve faaliyetlerini bütünüyle sona erdirecek somut tedbirlerin alındığı, terör örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı kurum, kuruluş ve kişilerin disiplin iş ve işlemlerine ilişkin süreçlerin hızlandırıldığı" söylendi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Bu kapsamda, Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı yaklaşık 34 bin kamu personeli ihraç edilmiştir. 15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrasında, bu yapıya ait olan özel öğretim kurumlarında çalışan 20 bin 292 öğretmenin çalışma izinleri valiliklerce iptal edilmiş, bin 424 özel öğretim kurumu ile 848 özel öğrenci yurdu kapatılmıştır."