Anasayfa EĞİTİM MEB, ‘havuz mağazaları’ için musluğu açtı

MEB, ‘havuz mağazaları’ için musluğu açtı

SERBAY MANSUROĞLU [email protected] @serbaymansur

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde kamuoyunda ‘havuz medyası’ bilinen Sabah, ATV, A Haber, Takvim gibi medya organlarını barındıran Turkuvaz grubu ile işbirliği protokolü imzaladı. MEB ile kitap ve kırtasiye sektörü perakendecisi Turkuvaz Kitapçılık Anonim Şirketi (TveK) arasında imzalanan protokol uyarınca, öğretmenlere ve diğer MEB personeline, TveK Kitap Kırtasiye mağazalarında yapacakları kitap, kırtasiye ve oyuncak alımlarında indirim uygulanacak.


Protokol kapsamında öğretmenler ile diğer MEB personeline, TveK Kitap ve Kırtasiye mağazalarında yapacakları kitap alımlarında yüzde 25, diğer alışverişlerde yüzde 10 indirim uygulanacak.

“TveK Ögretmen Kartı” verilecek olan öğretmenler ve MEB personeli, bu protokole göre 67 ildeki 132 TveK Kitap ve Kırtasiye mağazalarından alışveriş yapacak.

Bakanlık, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği talimatta öğretmen ve personelin TveK mağazalarının tercih etmeleri için duyuru yapmaları istendi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası FETÖ soruşturması kapsamında Kaynak Holding’in el konulan mal varlıklarının Turkuvaz Grubu’na satışıyla kurulan TveK mağazaları, NT mağazalarını bünyesine katarak büyümeye başlamıştı.

‘Tüm okul müdürlüklerine’
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu kapsamda 15 kasım tarihinde ‘tüm okul müdürlüklerine’ başlıklı yazı yazdı. Yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Bakanlığımız ile Turkuvaz TveK Kitapçılık A.Ş. arasında işbirliği protokolü yapılmış olup Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan öğretmenler, emekli öğretmenler ve diğer çalışanların 67 ilde mevcut 132 TveK Kitap Kırtasiye mağazalarında ve ileride açılacak TveK Kitap Kırtasiye mağazalarından tüm kitap kategorisinde yüzde 25, tüm kırtasiye ve oyuncak kategorisinde yüzde 10 indirimli alışveriş yapmaları imkanı sağlanmıştır. Söz konusu kampanyanın okulunuzda tüm öğretmenlere duyurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

***


D&R, Turkuvaz’ın hedefinde mi?
Rekabet Kurulu, geçen temmuz ayında Doğan grubuna ait D&R’a yönelik soruşturma başlattı. Soruşturmanın arkasında TveK mağazalarının olduğu öne sürülmüştü. Rekabet Kurulu “Yaptığı sözleşmelerle piyasaya yeni girecek teşebbüsleri engellemek ve rakip teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. D&R’a açılan soruşturma AVM’lerdeki kitap satış noktalarıyla ilgiliydi. D&R’ın faaliyet gösterdiği AVM’lerde başka kitabevlerinin faaliyet göstermesini zorlaştırıcı anlaşmalar yaptığı kaydedilmişti.

- Reklam -

SON HABERLER

Bakan Selçuk’tan ‘zorunlu matematik kaldırıldı’ yalanlaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, matematik dersinin zorunluluğunun kaldırıldığı haberlerine ilişkin bir...

Tutuklu Katalan siyasetçilere mazbata izni

İspanya'nın Katalonya bölgesinde yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumuyla bağlantılı olarak tutuklu yargılanan...

Eski Yargıtay üyesine FETÖ’den 10 yıl hapis cezası

Eski Yargıtay üyesi Mustafa Kemal Tepedelen'in, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan...

Brexit Partisi liderine muzlu sütle protesto

İngiltere’de bir protestocu, Brexit Partisi lideri Nigel Farage'a muzlu sütle saldırdı.

Ümraniye’de ormanlık alandaki kafede yangın

İstanbul Ümraniye'de Trabzon Park içindeki kafede yangın çıktı. İtfaiye yaklaşık yarım saatte...

Meteoroloji’den kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin iç kesimlerinde yarın kuvvetli rüzgar ve fırtına beklendiğini...

Eyfel Kulesi tahliye edildi

Paris'te bulunan Eyfel Kulesi, bir kişinin tırmanmaya çalışması sonucunda tahliye edildi.

Trabzon’dan İmamoğlu’na destek

YSK'nin İstanbul seçimleri ile ilgili verdiği yenileme ve iptal kararının ardından mazbatası...

Sinop’ta imar planları iptal edildi

Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nce Sinop Belediyesi tarafından hazırlanan ve mecliste kabul edilerek onaylanan, kentin 1/5000...

Gazeteci Metin Cihan’a ‘Gezi paylaşımı’ soruşturması

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili süreci başından beri takip eden ve...

Sonraki haber