MEB, ‘havuz mağazaları’ için musluğu açtı

SERBAY MANSUROĞLU [email protected] @serbaymansur

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde kamuoyunda ‘havuz medyası’ bilinen Sabah, ATV, A Haber, Takvim gibi medya organlarını barındıran Turkuvaz grubu ile işbirliği protokolü imzaladı. MEB ile kitap ve kırtasiye sektörü perakendecisi Turkuvaz Kitapçılık Anonim Şirketi (TveK) arasında imzalanan protokol uyarınca, öğretmenlere ve diğer MEB personeline, TveK Kitap Kırtasiye mağazalarında yapacakları kitap, kırtasiye ve oyuncak alımlarında indirim uygulanacak.


Protokol kapsamında öğretmenler ile diğer MEB personeline, TveK Kitap ve Kırtasiye mağazalarında yapacakları kitap alımlarında yüzde 25, diğer alışverişlerde yüzde 10 indirim uygulanacak.

“TveK Ögretmen Kartı” verilecek olan öğretmenler ve MEB personeli, bu protokole göre 67 ildeki 132 TveK Kitap ve Kırtasiye mağazalarından alışveriş yapacak.

Bakanlık, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği talimatta öğretmen ve personelin TveK mağazalarının tercih etmeleri için duyuru yapmaları istendi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası FETÖ soruşturması kapsamında Kaynak Holding’in el konulan mal varlıklarının Turkuvaz Grubu’na satışıyla kurulan TveK mağazaları, NT mağazalarını bünyesine katarak büyümeye başlamıştı.

‘Tüm okul müdürlüklerine’
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu kapsamda 15 kasım tarihinde ‘tüm okul müdürlüklerine’ başlıklı yazı yazdı. Yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Bakanlığımız ile Turkuvaz TveK Kitapçılık A.Ş. arasında işbirliği protokolü yapılmış olup Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan öğretmenler, emekli öğretmenler ve diğer çalışanların 67 ilde mevcut 132 TveK Kitap Kırtasiye mağazalarında ve ileride açılacak TveK Kitap Kırtasiye mağazalarından tüm kitap kategorisinde yüzde 25, tüm kırtasiye ve oyuncak kategorisinde yüzde 10 indirimli alışveriş yapmaları imkanı sağlanmıştır. Söz konusu kampanyanın okulunuzda tüm öğretmenlere duyurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

***


D&R, Turkuvaz’ın hedefinde mi?
Rekabet Kurulu, geçen temmuz ayında Doğan grubuna ait D&R’a yönelik soruşturma başlattı. Soruşturmanın arkasında TveK mağazalarının olduğu öne sürülmüştü. Rekabet Kurulu “Yaptığı sözleşmelerle piyasaya yeni girecek teşebbüsleri engellemek ve rakip teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. D&R’a açılan soruşturma AVM’lerdeki kitap satış noktalarıyla ilgiliydi. D&R’ın faaliyet gösterdiği AVM’lerde başka kitabevlerinin faaliyet göstermesini zorlaştırıcı anlaşmalar yaptığı kaydedilmişti.

BİZİ TAKİP EDİN

359,006BeğenilerBeğen
54,855TakipçiTakip Et
1,080,744TakipçiTakip Et
7,430AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL