MEB kaosu: Binlerce öğretmene sürgün, binlerce öğrenci öğretmensiz kalacak

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN [email protected] @mustafamertb_

On binlerce öğretmeni bekleyen tehlike önceki gün sona eren il içi yer değiştirme işlemlerine ilişkin takvimle ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmenlere ve okul idarecilerine herhangi bir tebligat yapmaksızın yüzlerce okulu “proje okul” kapsamına aldığı öğrenildi. İl içi tayin taleplerini kaydetmek için MEBBİS üzerinden açılan başvuru ekranına giren öğretmenler MEB’in “nitelikli” tarif ettiği 522 okula başvuru yapamadı. MEB’in kararlarıyla on binlerce öğretmenin yanı sıra binlerce öğrencinin ve velinin de mağdur olmasına yol açan süreç şöyle gelişti:


“Karanlığa sırtımızı dönüyoruz”
Kamuoyu “proje okul” modelini ilk kez 2014 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, “Bazı okulları proje okul yapacağız” açıklamasıyla duydu. Aralarında İstanbul Erkek Lisesi ve Cağağoğlu Anadolu Lisesi’nin de yer aldığı 44 köklü lise, “Ulusal ve uluslararası projeler yürütmek” gerekçesiyle proje okul kapsamına alındı. Proje okul olan liselerin idarecilerinin ve öğretmenlerinin Bakanlık tarafından belirleneceği bildirildi. Böylelikle, bu okullara sınav ya da tayinle gerçekleştirilen öğretmen atamalarının önü kapatıldı. Bakanlığın atadığı okul idarecilerinin bazıları, köklü liselerdeki festival ve yıl sonu etkinliklerini yasakladı. Öğrenciler ve veliler yurt genelinde düzenledikleri, “Karanlığa sırtımızı dönüyoruz” eylemleriyle öğretmenlerine sahip çıktı ve okullarının proje okul olmasına tepki gösterdi.

Öğrencilerin, velilerin ve eğitimcilerin çığlığına kulak tıkayan MEB, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimini ardından çıkarılan KHK ile “Proje Okul Yönetmeliği”nde değişikliğe gitti. Yönetmeliğin, yönetici ve öğretmenlerin görev süresini tamamlayan 11’inci maddesi, “Öğretmenler proje okullarına dört yıllığına atanır. Aynı unvanla aynı eğitim kurumunda sekiz yıldan fazla süreyle yönetici ve öğretmen olarak görev yapılamaz” şeklinde düzenlendi. Dört yılını tamamlayan öğretmenlerin, okul müdürünün “olur”uyla bir dört yıl daha aynı okulda görev yapabileceği belirtildi. Müdürün hangi ölçütlerle “olur” vereceği tanımlanmayarak, öğretmenlerin geleceği idarecilerin iki dudağının arasına bırakıldı. Görev süresi dolan öğretmenlerin yerine atanacak yeni öğretmenlerin yerine geleceklerin mülakatla belirleneceği ifade edildi.

600’e yakın okul atamalara kapalı
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla değiştirilen TEOG’un yerine getirilen yeni liselere giriş sistemi için belirlenen merkezi sınav kılavuzu ise proje okul sayısının sessiz sedasız artırıldığını ortaya çıkardı. İl içi tayin taleplerini kaydetmek için sisteme giren öğretmenler “nitelikli” okulların büyük bölümüne başvuru yapamadıklarını öğrendi. Bakanlık, kılavuza dâhil edilen bütün Anadolu liseleri ve imam hatip liselerini proje okul kapsamına aldı. Kılavuzdaki toplam sayısı 522 olan imam hatip ve Anadolu liselerine ek olarak bazı fen, sosyal ve teknik eğitim veren meslek liseleri de bu kapsama alınarak proje okul sayısı 600’ün üzerine çıkarıldı.

İlginizi çekebilir:  İstanbul için yeni anket: Fark 1 puan

Proje okullardaki öğretmenlerin görev sürelerini düzenleyen yönetmelikten geri adım atmayan Bakanlık, 2019’un Ekim ayında gerçekleşecek öğretmen atamalarında kaosa davetiye çıkarttı. MEB, norm kadro ve ihtiyaç fazlası öğretmenlerin atama döneminde 4 yıllık görev süresi dolan 20 bin öğretmenin görev yerini değiştirmek zorunda kalmasının önünü açtı.

***

Görev değişikliği Yargıtay’da

Eğitim Sen, Eskişehir Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yapan Metin Çetin’in Proje Okul Yönetmeliği nedeniyle görev yerinin değiştirilmesini yargıya taşıdı. Eğitim Sen’in, “Çetin’in görev yeri değişikliği talebi bulunmadığı gibi, hakkında bir disiplin soruşturması ve görevle ilgili bir kusurunun da bulunmadığı, gerekçesiz bir biçimde atama işleminin tesis edildiği, ilgili Yönergeye karşı idari dava açıldığı, ayrıca işlemin Milli Eğitim Bakanı yerine Daire Başkanı tarafından uygulandığı” gerekçeleriyle açtığı dava Eskişehir 1’inci İdare Mahkemesi’nde görüşüldü. İtirazı haklı bulan İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin iptaline oy birliğiyle karar verdi.

***

Sürgün edilebilirler

Yönetmeliğin görev süresini 4 yılla sınırlayan 11’inci maddesinin değiştirilmemesi durumunda 20 bine yakın öğretmenin sürgün edileceğini söyleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Öğrencilerin eğitimi de en az 2-3 aylık süreyle aksayacak” dedi. Aydoğan, Eğitim Sen olarak MEB’e 11’inci maddenin değiştirilmesi talebiyle yazı yazdıklarını kaydederek, “Bu süreçte illeri gezip, okul idarecilerine ve öğretmenlere neyle karşı karşıya kalacaklarını anlatacağız” diye konuştu.

İlginizi çekebilir:  35 bin denklik mağduru çözüm bekliyor: YÖK üç maymunu oynuyor

BİZİ TAKİP EDİN

360,672BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,847TakipçiTakip Et
8,361AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...