MEB, “Kuran’ın Genç Muhafızları” yarışması düzenliyor
17.02.2017 01:21 GÜNCEL
MEB, imam hatip lisesi öğrencilerine yönelik “Genç Nidâ”, “Kur’an’ın Genç Muhafızları”, “Genç Bilâller” ve “Genç Hatipler Minberde” yarışmaları düzenliyor

BURCU CANSU - @burcu_cansu
[email protected]

Eğitim alanında gerici uygulamalar tüm hızıyla devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün, il ve il içi bölge yarışması kapsamında imam hatip liselerinde, “Erkek Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” (Genç Sadâ), “Kız Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışmaları” (Genç Nidâ), “Hafızlık Yarışması” (Kur’an’ın Genç Muhafızları), “Ezan Okuma Yarışması” (Genç Bilâller) ve “Hutbe Okuma Yarışması” (Genç Hatipler Minberde) düzenleyeceği ortaya çıktı. Yarışmalar öğrencilere “dini hizmette sınır tanımamak” iddiasıyla kurulan Din Öğretimi Portalı’nda duyuruldu.

Haydi okul müdürleri görev başına!
Anadolu İmam Hatip Lisesi ve çok programlı lise bünyesindeki imam hatip programına devam eden öğrencilerin katılabileceği duyurulan yarışmaların şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında gerçekleşmesi planlanıyor. Yarışmalarda koordinatörlük görevi ise okul müdürlerine verildi.

Okul müdürleri, Genel Müdürlük tarafından gönderilen afişle yarışma duyurusunu yapacak ve yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, okul müdürlüğüne müracaat edecek. Ayrıca, müdürler il düzeyinde yarışmaya katılan okullar arasında koordinasyonu sağlayarak yarışmaların sekretaryasını da yürütmekle yükümlü olacak.

Yarışmaya katılmayan öğrenciler de izleyici
Yarışmada görevli olan kurul, din öğretiminden sorumlu il milli eğitim müdür yardımcısı ya da şube müdürünün başkanlığında, biri ilgili yarışmanın koordinatör okul müdürü olmak üzere üç Anadolu İmam Hatip Lisesi müdüründen oluşacak. Kurul, imam hatip ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri öğrencilerinin yarışmalara, izleyici olarak katılmalarını sağlamaktan da sorumlu olacak.